2. Други спортове
  3. Карлос Насар е №1 на Европейското в София, България е отборен шампион

Карлос Насар е №1 на Европейското в София, България е отборен шампион

Българската звезда на световните щанги Карлос Насар стана безапелационно №1 на Европейското първенство по вдигане на тежести в София сред всички състезатели от всички категории при мъжете. 19-годишният Насар, който триумфира в категория до 89 кг, спечели с разлика и класацията по системата „Роби“ сред всички участници на Евро 2024.

Карлос Насар събра 958.6679 точки от възможни 1000 и е единственият от всички 312 тежкоатлети при мъжете и жените, записали резултат на Европейското първенство в София, минал границата от 900 точки и доближаващ се към максимума.

Насар стана шампион до 89 кг с двубой от 391 кг, като грабна и златните медали в двете движения. В изхвърлянето го направи и с нов световен рекорд за юноши – 176 кг. В изтласкването спечели с 215 кг от втори опит, а до трети, за който бе заявил 224 кг, не се стигна. Постижението му в двубоя е само с 5 кг под световния рекорд за мъже – 396 кг.

Карлос Насар бе безапелационно №1 по системата „Роби“ и на Европейското първенство през 2023 г., като в Ереван получи максималните 1000 точки с поставения тогавашен световен рекорд от 395 кг двубой.

№2 на Евро 2024 е шампионът в категория до 102 кг Яухени Циханцов, състезаващ се под неутрален флаг. Той има 891.5056 точки, след като триумфира с двубой от 398 кг при световен рекорд от 412. На трето място е вицешампионът в категорията Самвел Гаспарян от Армения с 876.7103 точки. Четвърти е основният конкурент на Карлос Насар в кат до 89 кг – Антонино Пицолато от Италия, с 871.9649 точки. Пети е бронзовият медалист до 102 кг Гарик Карапетян от Армения с 862.0874 точки. В топ 6 влезе още един български шампион – Божидар Андреев, с 861.2889 точки. Божидар триумфира с европейски рекорди в двубоя и в изтласкването и с резултат, който му гарантира участие на Олимпийските игри в Париж. Българинът стана шампион в категория до 73 кг при мъжете на шампионата в „Арена София“ с двубой от 348 кг (155 в изхвърлянето и 193 в изтласкването).

№1 при жените на Европейското първенство в София стана шампионката до 87 кг при жените Софрид Коанда (Норвегия). Втората позиция е за шампионката до 49 кг Михаела Валентина Камбей (Румъния). №3 е триумфиралата до 59 кг. Камила Конотоп (Украйна).

България спечели отборната титла при мъжете на Европейското първенство по вдигане на тежести в София. Националният ни тим стана отборен европейски шампион в официалното класиране по точки. България събра 696 точки при максимален брой от 10 участници. Втори отборно стана Армения с 669 точки, събрани от 10 щангисти. На трето място отборно е Турция с 628 точки и също максимален брой участници.

България спечели 4 европейски титли - Ангел Русев (до 55 кг), Габриел Маринов (до 61 кг), Божидар Андреев (до 73 кг) и Карлос Насар (до 89 кг). Със сребърни медали в двубоя са Иван Димов (до 61 кг) и Христо Христов (до 109 кг), а Джан Зарков спечели бронз в категория до 55 кг.

Заедно с отличията в двете движения родните атлети завоюваха общо 11 златни, 4 сребърни и 3 бронзови медала. Армения е общо с 9 златни, 7 сребърни и 6 бронзови медала. Италия има 3 златни, 3 сребърни и 2 бронзови медала.

При жените България завърши на 6-о място в отборното класиране при осем участващи родни състезателки. Надежда Мей-Нгуен спечели бронзов медал в изхвърлянето в кат до 45 кг. Отборната титла е за Украйна, на второ място е Турция, а на трето – Румъния.

Стилияна Николова: Подобно нещо няма как да се забрави

Два месеца след Олимпиадата тя отново е в залата

Сестри Стоеви стигнаха полуфинал на международния турнир в София

На 1/2-финалите ще играят още Михаела Чепишева/Цветина Попиванова и Таня Иванова/Гергана Павлова

Антон Коджабашев за втори път фалира българските щанги

Насар оглави опозицията, която да спасява спорта

Карлос Насар тръгва да спасява федерацията по вдигане на тежести

Олимпийският шампион обеща, че ще направи всичко възможно

Официално: Признаха световния рекорд на Цанко Цанков

Две седмици след историческото плуване на Цанко Цанков от 120 километра без спиране в река Дунав, днес сутринта постижението беше официално ратифицирано от авторитетната Асоциация за световни рекорди

Глушков участва в откриването на спортна площадка в Кърджали

Имате изключително богата спортна база, обяви министърът на младежта и спорта

24-ти лекоатлетически пробег „Варна“ се провежда тази събота

Заявки за участие са подали 102 атлети от почти всички спортни центрове в страната

Зам.-министър Андонов: Спортът ни прави по-здрави, по-организирани и по-добри

Заместник-министърът на младежта и спорта Стоян Андонов присъства на спортен празник в Нова Загора, част от #BeActive Tour

БФХГ ще обясни ситуацията с Краснобаева след Управителен съвет

По-рано днес бронзовата медалистка от Будапеща обяви, че няма да се състезава за България