2. Евро 2012
  3. Чехия постави на колене домакина Полша и ще играе на четвъртфиналите на Евро 2012 (снимки+видео)

Поляците приключват с участието си на шампионата, чехите финишират на първо място в група "А"

Отборът на Чехия постигна труден успех с 1:0 срещу Полша в мач от група „А” на Евро 2012. Срещата се игра на Общинския стадион във Вроцлав, а единственото попадение падна в 71-ата минута и бе дело на Петър Ирачек. Отборът на Полша бе по-активният тим на терена през първата част, но през второто полувреме Чехия се представи по-силно и успя да достигне до гол, като по този начин грабна трите точки. Така Чехия си осигури място на четвъртфиналите на Евро 2012, а Полша отпада от шампионата.

Поляците, които излизаха за задължителни три точки, за да могат да си осигурят място на четвъртфиналите, започнаха да търсят начини да открият резултата още от самото начало на срещата. Преди изтичането на първия четвърт час играчите на Франтишек Шмуда на няколко пъти можеха да отбележат попадение, но кълбото така и не попадна в мрежата на Петър Чех.

Още във 2-ата минута Дариуж Дудка имаше възможност да се разпише, но след удара му със задна ножица кълбото премина покрай лявата греда и излезе в аут. Малко след това, Людовик Обраняк изпълни пряк свободен удар, след който топката не попадна във вратата на чехите, но прелетя много близко до целта. В 8-ата минута Якуб Блашчиковски излезе сам срещу Петър Чех, но не успя да го преодолее, а в 10-ата Роберт Левандовски се възползва от грешка на Чехия и навлезе в наказателното поле, но стреля в аут.

Последваха нови интересни моменти пред вратата на Петър Чех – в 13-ата минута Себастиан Бьониш нанесе изстрел, който обаче бе неточен, а в 15-ата Еуген Полански също реши да пробва късмета си и стреля, но топката премина високо над вратата.

Малко преди да се стигне до средата на първото полувреме, Себастиан Бьониш нанесе страхотен изстрел от доста далечно разстояние, но Петър Чех с отлична намеса изби в корнер. Секунди по-късно Маркин Василевски отправи удар с глава, но чешкият страж улови кълбото.

През първата част чехите нямаха много голови възможности пред вратата на Полша, но пък получиха отличен шанс да открият резултата в 38-ата минута, когато Ярослав Плашил отправи изстрел към Пржемислав Титон, последва рикошет, но стражът на поляците все пак улови кълбото. Три минути по-късно Вацлав Пиларж стреля силно към Титон, който първоначално не улови добре кълбото, но впоследствие поправи грешката си и не позволи на Чехия да достигне до гол. До края на първата част нито един от двата отбора не достигна до попадение и така след 45 минути игра, Чехия и Полша се оттеглиха на почивка при резултат 0:0.

Чехите се представиха по далеч по-различен начин през второто полувреме и в по-голямата част от него бяха по-добрият тим на терена. Един от първите по-интересни моменти през втората част дойде в 54-ата минута, когато Давид Лимберски навлезе в наказателното поле и стреля, а кълбото премина покрай лявата греда. Малко след като изтече час игра от началото на мача, Ярослав Плашил центрира кълбото в наказателното поле на Полша, където Теодор Гебре Селасие игра с глава, но след удара му топката не попадна в очертанията на вратата.

Чехите продължиха да са по-активният тим от началото на второто полувреме и в 64-ата минута се стигна до един от най-сериозните пропуски в мача. Топката бе центрирана в наказателното поле на поляците, а там Томаш Сивок стреля с глава от няколко метра, но кълбото срещна тялото на вратаря Пржемислав Титон, след което стражът успя да изчисти топката и да предотврати опасността.

Милан Барош също получи шанс да се разпише, като в 68-ата минута нанесе силен изстрел към Пржемислав Титон, който обаче улови кълбото.

По-активната игра на чехите доведе до резултат в 71-ата минута, когато играчите на Михал Билек успяха да излязат с гол напред. Рафал Муравски сбърка в половината на чехите, които организираха бърза атака. Милан Барош намери Петър Ирачек, който преодоля Маркин Вашилевски и с прецизен изстрел прати кълбото в мрежата на Полша.

След като поведоха в резултата, чехите продължиха да се представят по-добре от своя съперник и по-често да поглеждат към противниковата врата. Поляците пък пропиляха сериозна голова възможност в 86-ата минута, когато Маркин Вашилевски стреля с глава, а кълбото премина малко над напречната греда.

Напрежението в мача се запази и до последните минути на редовното време и в продължението на двубоя, но Полша така и не съумя да достигне до гол във вратата на Чехия и да се добере до равенството. Поляците имаха страхотен шанс да изравнят в добавеното време, но Томаш Сивок успя да се намеси решаващо и да изчисти топката след удар на Роберт Левандовски.

По този начин играчите на Михал Билек се добраха до труден успех с 1:0, благодарение на който си осигуриха мястото на четвъртфиналите на Евро 2012.

Чехия финишира на първото място в група „А” с актив от 6 точки. Полша пък приключва с участието си на шампионата, завършвайки на последната 4-та позиция с 2 пункта.

Чехия 1:0 Полша
71’ 1:0 Петър Ирачек

Стадион: Общински, Вроцлав, Полша

Главен съдия: Крейг Томпсън (Шотландия)

Жълти картони: Давид Лимберски, Ярослав Плашил, Томаш Пекхарт (Чехия); Рафал Муравски, Еуген Полански, Маркин Вашилевски, Якуб Блашчиковски, Дамиен Перкис (Полша)

Червени картони: няма

Стартови състави:

Чехия: Петър Чех, Михал Кадлец, Томаш Сивок, Давид Лимберски, Теодор Гебре Селасие, Ярослав Плашил, Томаш Хубшман, Вацлав Пиларж (Ян Резек 87’), Петър Ирачек (Франтишек Райторал 84’), Милан Барош (Томаш Пекхарт 90+1’), Даниел Коларж

Полша: Пржемислав Титон, Дамиен Перкис, Маркин Вашилевски, Себастиан Бьониш, Лукаш Пишчек, Еуген Полански (Камил Грошицки 56’), Дариус Дудка, Людовик Обраняк (Павел Брожек 73’), Якуб Блашчиковски, Роберт Левандовски, Рафал Муравски (Адриан Миержейевски 73’)

Критики към немски национали, които не пяли химна

Част от германските футболни национали получиха критики и бяха обвинени в непратриотизъм, тъй като не са пяли химна преди злополучния полуфинал на Евро 2012 срещу Италия, загубен с 1:2

1 милиард стигна оборотът на чейндж-бюрата в Украйна по време на Евро 2012

Чуждестранните фенове, които са посетили четирите украински града на Евро 2012, са направили оборот на чейндж-бюрата за около 1 милиард долара

Андрес Иниеста дарява премията си

Избраният за най-добър играч на Евро 2012 ще помогне на пострадалите от пожарите в района на Валенсия

Французите останаха без премии след Евро 2012

Парите бяха замразени след скандалите, Дидие Дешан поискал седмица да обмисли дали да поеме "петлите"

Насри и още трима френски национали ще отнесат наказания за лошо поведение

Френската футболна федерация започна производство срещу Насри, Бен Арфа, М'Вила и Менес

Рууд Гулит: Испания няма слаби места

Холандецът призна, че дори тимът знаменитият тим на "лалета" от 1988-а бледнее пред сегашната Ла Фурия

Общо 600 са арестуваните на Евро 2012

“Това е доста по-малка цифра от очакваното", споделя министърът на вътрешните работи на Полша Яцек Цикоки

Лепнаха космическа цена на Марио Балотели

Желаещите да се сдобият с нападателя на Манчестър Сити трябва да заплатят умопомрачителните 250 млн. евро

Икер Касияс към съдиите на финала: Респект за Италия (видео)

Стражът на европейския шампион Испания моли реферите да свирят края по-бързо и да избавят "Скуадрата" от мъките