2. Евро 2012
  3. Дебютант потресе Холандия, Дания тръгна с 3 точки на Евро 2012 (ВИДЕО+СНИМКИ)

Дебютант потресе Холандия, Дания тръгна с 3 точки на Евро 2012 (ВИДЕО+СНИМКИ)

"Червения динамит" се наложи трудно с 1:0 над "лалетата" с гол на Крон-Дели

Националният отбор на Дания започна по мечтан начин участието си на Европейското първенство, след като днес се наложи с трудно с 1:0 над тима на Холандия в първия си мач.

Двубоят се игра на стадион "Металист Харков" пред близо 39 хиляди зрители, а главен рефер бе Демир Скомина от Словения.

В герой за "червения динамит" се превърна нападателят на Брьондби - Крон-Дели, за когото това бе дебют на европейско първенство. Дели бе автор на единственото попадение в мача в 24-ата минута.

Левият защитник на Холандия - Джетро Вилемс, пък се превърна в най-младия играч на Европейски първенства, след кати подобри рекорда на белгиеца Шифо.

Двубоят започна с по-организирана игра на "лалетата" и неточен удар на Джетро Вилемс. В 7-та минута пък се откри шанс пред Робин ван Перси, чийто удар обаче бе неточен.

Силните минути за "лалетата" продължиха, а Афелай, Ван Перси и Робен се отличиха с нови пропуски.

Така се стигна до 24-ата минута, когато при една контраатака Крон-Дели получи пред наказателното поле, премина покрай бранител и с удар с левия крак между краката на Стекеленбург даде аванс на "червения динамит".

След гола холандците усилиха темпото и в 28-ата минута имаха претенции за игра с ръка на Симон Поулсен, но дузпа не бе отсъдена.

8 минути по-късно Робен бе на косъм от това да изравни резултата, след като проби на границата на пеналта и шутира по земя с левия крак, но кълбото срещна дясната греда на Андерсен.

Датчаните пък продължаваха да са добре групирани в отбрана, а при контраатаките си определено създаваха трудности на съперниците си. В 40-ата минута Якобсен центрира меко от дясно за Зимлинг, който обаче не намери добре кълбото от точката на дузпата и то напусна очертанията на терена.

Стигна се до 43-ата минута, когато Снайдер намери Ван Перси непокрит в наказателното поле, но нападателят не си пое добре топката, Андерсен се хвърли в краката му и изби.

Втората част също премина под диктовката на холандците, които започнаха да атакуват от самото начало.

Ван Перси и Робен обаче продължаваха с колебливите си изяви в предни позиции. Стрелецът на Арсенал пропиля още няколко изгодни шанса, а пък крилото на Байерн нямаше късмет при традиционните си опити за истрел към далечния ъгъл.

В 63-ата минута пък, Снайдер качи топката на главата именно на Робен, който обаче не успя да намери очертанията на вратата. 7 по-късно пък, Крон-Дели можеше да удвои, ала Стекеленбург спаси шута му.

Селекционерът на Холандия - Берт Ван Марвайк, опита да промени ситуацията на терена, пускайки Ван дер Ваарт, Хунтелаар и Кайт, но това не оказа кой знае какво влияние на играта на отбора му.

В 86-ата минута именно Хунтелаар бе изведен сам срещу Андерсен от Снайдер, но ударът на нападателя бе спасен от стража на Дания.

До края на мача "лалетата" опитаха финален натиск, който обаче не даде желания резултат и така те започнаха участието си на Европейското първенство с неприятна загуба от Дания с 0:1.

Състави

Холандия: 1. Стекеленбург, 2. Ван дер Вийл (7. Кайт 85'), 3. Хейтинга, 13. Влаар, 15. Вилемс, 6. Ван Бомел (к), 8. Де Йонг (23. Ван дер Ваарт 71'), 10. Снайдер, 16. Ван Перси, 20. Афелай (9. Хунтелаар 71')

Дания: 1. Андерсен, 3. Кяер, 4. Агер (к), 5. С. Поулсен, 6. Якобсен, 7. Квист, 8. Ериксен (14. Шоне 74'), 21. Зимлинг, 9. Крон-Дехли, 10. Ромедал (23. Микелсен 84'), 11. Бендтнер

Главен съдия: Демир Скомина, Словения

Стадион: "Металист Харков", Харков, Украйна

Жълти картони: Ван Бомел (Холандия); С. Поулсен, Квист (Дания)

Критики към немски национали, които не пяли химна

Част от германските футболни национали получиха критики и бяха обвинени в непратриотизъм, тъй като не са пяли химна преди злополучния полуфинал на Евро 2012 срещу Италия, загубен с 1:2

1 милиард стигна оборотът на чейндж-бюрата в Украйна по време на Евро 2012

Чуждестранните фенове, които са посетили четирите украински града на Евро 2012, са направили оборот на чейндж-бюрата за около 1 милиард долара

Андрес Иниеста дарява премията си

Избраният за най-добър играч на Евро 2012 ще помогне на пострадалите от пожарите в района на Валенсия

Французите останаха без премии след Евро 2012

Парите бяха замразени след скандалите, Дидие Дешан поискал седмица да обмисли дали да поеме "петлите"

Насри и още трима френски национали ще отнесат наказания за лошо поведение

Френската футболна федерация започна производство срещу Насри, Бен Арфа, М'Вила и Менес

Рууд Гулит: Испания няма слаби места

Холандецът призна, че дори тимът знаменитият тим на "лалета" от 1988-а бледнее пред сегашната Ла Фурия

Общо 600 са арестуваните на Евро 2012

“Това е доста по-малка цифра от очакваното", споделя министърът на вътрешните работи на Полша Яцек Цикоки

Лепнаха космическа цена на Марио Балотели

Желаещите да се сдобият с нападателя на Манчестър Сити трябва да заплатят умопомрачителните 250 млн. евро

Икер Касияс към съдиите на финала: Респект за Италия (видео)

Стражът на европейския шампион Испания моли реферите да свирят края по-бързо и да избавят "Скуадрата" от мъките