2. Евро 2012
  3. Феноменален Андрий Шевченко постави на колене Швеция, Украйна оглави група "D" (видео)

Единият от домакините на Евро 2012 – отборът на Украйна, стартира с победа участието си на първенството, след като тази вечер се наложи с 2:1 в първия си мач от група „D” срещу Швеция

Единият от домакините на Евро 2012 – отборът на Украйна, стартира с победа участието си на първенството, след като тази вечер се наложи с 2:1 в първия си мач от група „D” срещу Швеция. Двубоят бе доста вълнуващ, а през първото полувреме зрителите на срещата не видяха попадения. Малко след началото на втората част, Швеция поведе с 1:0, но след това Украйна осъществи пълен обрат, вкарвайки два гола, и задържа преднината си до края, като по този начин се добра до трите точки.

Двата отбора започнаха предпазливо мача и в началните минути нямаше по-вълнуващи моменти пред двамата вратари. Едно от първите по-интересни положения пред една от двете врати дойде в 17-ата минута, когато Златан Ибрахимович центрира кълбото опасно в наказателното поле, а вратарят Андрий Пятов успя да го избие. Украинците отвърнаха с опасен удар на Андрий Шевченко в 23-ата минута. Нападателят бе изведен на чиста позиция и стреля към Андреас Исаксон, но топката премина покрай дясната греда.

По-интересните положения през първото полувреме дойдоха след изтичането на първите 30 минути от началото на мача. Първо Маркус Розенберг получи шанс да се разпише, след като нанесе опасен удар към вратата на Украйна, но Андрий Пятов улови без проблеми.

В следващите минути украинците имаха няколко възможности да достигнат до гол. Андрий Воронин стреля силно към Андреас Исаксон в 35-ата минута, но вратарят успя да отрази изстрела, а малко след това Евгени Коноплянка също отправи изстрел, но кълбото премина близко до целта. Само минута след тази ситуация, Украйна пропиля нов отличен шанс да открие резултата. Удар на Андрий Шевченко бе блокиран от играч на Швеция, след което кълбото отново се озова в нападателя на украинците. Шевченко с глава насочи топката към лявата греда и в крайна сметка тя се озова в краката на Андрий Ярмоленко, като само отличната намеса на Андреас Гранквист след удара на играча на украинците предотврати попадението във вратата на Швеция.

Това обаче не бе всичко за първото полувреме. В 39-ата минута топката бе центрирана в наказателното поле на Украйна, където Златан Ибрахимович нанесе удар с глава, след който топката срещна лявата греда и излезе в аут. До почивката нито един от двата отбора не достигна до гол и така след 45 минути игра, резултатът бе 0:0.

Второто полувреме, по подобие на първата част, също предложи доста вълнуващи моменти пред двете врати. Малко след подновяването на играта, удар на Маркус Розенберг бе блокиран, а в 52-ата минута Швеция успя да излезе с гол напред в резултата. Точен за шведите бе Златан Ибрахимович, който не сбърка от близко разстояние.

Украйна обаче бързо се върна в мача. Това се случи в 55-ата минута, когато Андрий Ярмоленко центрира кълбото в наказателното поле на Андреас Исаксон, а там Андрий Шевченко с глава успя да забоде топката в мрежата на съперника - 1:1. Само 7 минути след това, в 61-ата, пълният обрат в мача бе факт. Украйна успя да поведе с 2:1, след като Андрий Шевченко засече с глава центриране от корнер и за втори път прати кълбото в мрежата на Швеция.

Последваха минути, в които шведите се опитаха да се доберат до равенството. Техният селекционер – Ерик Хамрен, направи и трите си смени и това оказа въздействие, тъй като неговите футболисти започнаха все по-често да поглеждат към вратата на Украйна. Швеция обаче така и не успяваше да създаде нещо по-опасно пред Андрий Пятов. В 83-ата минута Серхий Назаренко пък пропусна да отбележи трето попадение за украинците, след като след изпълнението му на пряк свободен удар, кълбото премина над напречната греда.

До края на двубоя Швеция продължи усилено да търси втория си гол в мача и появилият се като резерва Йохан Елмандер имаше отлична възможност да се превърне в герой за своя тим и да отбележи второ попадение за шведите в 90-ата минута, но след като се оказа сам срещу Андрий Пятов, не намери очертанията на вратата. Малко след това и Олоф Мелберг можеше да отбележи, но стреля над вратата.

До последния съдийски сигнал Украйна удържа преднината си и спечели мача с 2:1, като по този начин постигна първата си победа на Евро 2012 и оглавява група „D”, като има актив от 3 точки. Швеция пък е на последното четвърто място с 0.

Украйна 2:1 Швеция
52’ 0:1 Златан Ибрахимович
55’ 1:1 Андрий Шевченко
61’ 2:1 Андрий Шевченко

Стадион: НСК Олимпийски

Главен съдия: Джунейт Чакър (Турция)

Жълти картони: Ким Шелстрьом, Расмус Елм (Швеция)

Червени картони: няма

Стартови състави:

Украйна: Андрий Пятов, Тарас Михалик, Йевхен Качериди, Йевген Селин, Олег Гусев, Серхий Назаренко, Анатолий Тимосчук, Евгени Коноплянка (Марко Девич 90+3’), Андрий Ярмоленко, Андрий Шевченко (Артем Милевский 82’), Андрий Воронин (Руслан Ротан 85’)

Швеция: Андреас Исаксон, Олоф Мелберг, Андреас Гранквист, Мартин Олсон, Микаел Люстиг, Ким Шелстрьом, Расмус Елм, Себастиан Ларсон (Кристиан Вилхелмсон 68’), Ола Тойвонен (Андерс Свенсон 63’), Маркус Розенберг (Йохан Елмандер 71’), Златан Ибрахимович

Критики към немски национали, които не пяли химна

Част от германските футболни национали получиха критики и бяха обвинени в непратриотизъм, тъй като не са пяли химна преди злополучния полуфинал на Евро 2012 срещу Италия, загубен с 1:2

1 милиард стигна оборотът на чейндж-бюрата в Украйна по време на Евро 2012

Чуждестранните фенове, които са посетили четирите украински града на Евро 2012, са направили оборот на чейндж-бюрата за около 1 милиард долара

Андрес Иниеста дарява премията си

Избраният за най-добър играч на Евро 2012 ще помогне на пострадалите от пожарите в района на Валенсия

Французите останаха без премии след Евро 2012

Парите бяха замразени след скандалите, Дидие Дешан поискал седмица да обмисли дали да поеме "петлите"

Насри и още трима френски национали ще отнесат наказания за лошо поведение

Френската футболна федерация започна производство срещу Насри, Бен Арфа, М'Вила и Менес

Рууд Гулит: Испания няма слаби места

Холандецът призна, че дори тимът знаменитият тим на "лалета" от 1988-а бледнее пред сегашната Ла Фурия

Общо 600 са арестуваните на Евро 2012

“Това е доста по-малка цифра от очакваното", споделя министърът на вътрешните работи на Полша Яцек Цикоки

Лепнаха космическа цена на Марио Балотели

Желаещите да се сдобият с нападателя на Манчестър Сити трябва да заплатят умопомрачителните 250 млн. евро

Икер Касияс към съдиите на финала: Респект за Италия (видео)

Стражът на европейския шампион Испания моли реферите да свирят края по-бързо и да избавят "Скуадрата" от мъките