2. Евро 2012
  3. Франция показа страхотна игра и грабна ценни три точки срещу Украйна (снимки+видео)

Мачът бе прекратен, а час по-късно подновен, причина за което бе поройният дъжд, който се изля над "Донбас Арена" в Донецк

Отборът на Франция постигна първата си победа на Евро 2012, след като тази вечер се наложи с 2:0 над Украйна. Мачът от група „D”, който се игра на стадион „Донбас Арена”, започна по план в 19:00 часа българско време, но бе прекратен още в 5-ата минута, причина за което бе поройният дъжд, изсипал се над стадиона в Донецк. Впоследствие бе обявено, че двубоят ще бъде продължен в 20:00 часа българско време, тъй като условията се подобриха и позволяваха мачът да бъде доигран.

Така час по-късно, Украйна и Франция излязоха отново на терена, за да продължат борбата помежду им. Двубоят започна да се играе от 5-ата минута и още с подновяването на играта вълнуващите моменти пред двете врати започнаха да се редят един след друг. Франция бе тимът, който създаде повече на брой голови възможности през първото полувреме.

”Петлите” успяха да открият резултата в 17-ата минута, след като Жереми Менез прати кълбото в мрежата на Украйна, но попадението не бе зачетено, тъй като полузащитник на Франция бе в положение на засада.

Украинците пък достигнаха до първата си по-сериозна голова възможност в 25-ата минута, когато Андрий Ярмоленко нанесе хубав изстрел, който обаче не попадна в мрежата на Уго Лорис.

В следващите минути се стигна до няколко много интересни ситуации пред вратата на Украйна. Първо Жереми Менез нанесе страхотен удар, след който обаче кълбото премина над вратата, а малко след това Карим Бензема също стреля, но Пятов улови. В 29-ата минута пък се стигна до най-сериозния пропуск на Франция за първото полувреме, след което Жереми Менез получи топката и бе сам срещу вратаря, но стреля в него и пропусна да открие резултата.

До почивката двата тима имаха по още една отлична голова възможност, като първо Шевченко се озова зад отбраната на „петлите” и нанесе силен изстрел, който обаче бе спасен от Уго Лорис. В 39-ата минута пък Самир Насри центрира топката в наказателното поле, където Филип Мексес игра с глава, но Андрий Пятов с отлична намеса запази мрежата си суха, избивайки кълбото в корнер.

Началото на второто полувреме бе доста динамично. Жереми Менез направи поредния си пропуск в срещата, след като от чиста позиция не успя да се разпише, а Андрий Шевченко и Анатолий Тимосчук бяха близко до гола за Украйна, но изстрелите и на двамата футболисти не попаднаха в очертанията на вратата.

Така се стигна до момента, в който Франция каза тежката си дума и достигна до две попадения в рамките само на три минути. Жереми Менез с много хубав изстрел успя да открие резултата в 53-ата минута, а в 56-ата Йоан Кабай покачи на 2:0 в полза на „петлите”, след като с удара си не остави шанс на Андрий Пятов.

В 65-ата минута Йоан Кабай можеше да достигне до втория си гол в мача, но след изстрела му кълбото срещна лявата греда на вратата на Украйна. Франк Рибери също се отчете с пропуск за „петлите” – в 72-ата минута полузащитникът на Франция изпълни пряк свободен удар от границата на наказателното поле и бе близко до гола, но кълбото премина много близко покрай целта.

В 82-ата минута украинците получиха отличен шанс да намалят изоставането си в резултата, след като имаха възможност да изпълнят пряк свободен удар от границата на наказателното поле. Олександър Алиев обаче стреля над вратата.

До завършека на срещата единственото по-интересно положение дойде в 87-ата минута, когато Самир Насри стреля към Андрий Пятов, който с отлична намеса предотврати попадение във вратата си и изби в корнер. Така „петлите” надвиха Украйна с 2:0 и направиха важна крачка към четвъртфиналите на Евро 2012.

С тази победа Франция добавя нови три точки към актива си и вече има 4, като в момента се намира на 1-ата позиция в група „D”. Украйна е на 2-ото място с 3 пункта. По-късно днес един срещу друг излизат тимовете на Швеция и Англия.

Украйна 0:2 Франция
53’ 0:1 Жереми Менес
56’ 0:2 Йоан Кабай

Стадион: „Донбас Арена” (Донецк, Украйна)

Главен съдия: Бьорн Куйперс

Жълти картони: Селин, Тимосчук (Украйна); Менес, Дебюши, Мексес (Франция)

Червени картони: няма

Стартови състави:

Украйна: Пятов, Селин, Качериди, Микалик, Тимошчук, Гусе, Ярмоленко, Назаренко (Милевский 60’), Коноплянка, Шевченко, Воронин (Девич 45’)

Франция: Лорис, Дебюши, Рами, Мексес, Клиши, Кабай, Рибери, Насри, Менез (Мартен 73’), А.Диара, Бензема (Жиру 76’)

Критики към немски национали, които не пяли химна

Част от германските футболни национали получиха критики и бяха обвинени в непратриотизъм, тъй като не са пяли химна преди злополучния полуфинал на Евро 2012 срещу Италия, загубен с 1:2

1 милиард стигна оборотът на чейндж-бюрата в Украйна по време на Евро 2012

Чуждестранните фенове, които са посетили четирите украински града на Евро 2012, са направили оборот на чейндж-бюрата за около 1 милиард долара

Андрес Иниеста дарява премията си

Избраният за най-добър играч на Евро 2012 ще помогне на пострадалите от пожарите в района на Валенсия

Французите останаха без премии след Евро 2012

Парите бяха замразени след скандалите, Дидие Дешан поискал седмица да обмисли дали да поеме "петлите"

Насри и още трима френски национали ще отнесат наказания за лошо поведение

Френската футболна федерация започна производство срещу Насри, Бен Арфа, М'Вила и Менес

Рууд Гулит: Испания няма слаби места

Холандецът призна, че дори тимът знаменитият тим на "лалета" от 1988-а бледнее пред сегашната Ла Фурия

Общо 600 са арестуваните на Евро 2012

“Това е доста по-малка цифра от очакваното", споделя министърът на вътрешните работи на Полша Яцек Цикоки

Лепнаха космическа цена на Марио Балотели

Желаещите да се сдобият с нападателя на Манчестър Сити трябва да заплатят умопомрачителните 250 млн. евро

Икер Касияс към съдиите на финала: Респект за Италия (видео)

Стражът на европейския шампион Испания моли реферите да свирят края по-бързо и да избавят "Скуадрата" от мъките