2. Евро 2012
  3. Хитрата лисица Гърция изхвърли Русия от Евро 2012 (видео+снимки)

Хитрата лисица Гърция изхвърли Русия от Евро 2012 (видео+снимки)

Капитанът Йоргос Карагунис е героят на "елините" след победния си гол за 1:0 в последните секунди на първата част

Гърция победи с 1:0 големия фаворит в Група "А" Русия и изхвърли "Сборная" от Евро 2012. В другата среща от групата, по същото време, Чехия надви Полша също с 1:0 и така чехите ще правят компания на гърците на четвъртфинала за сметка на съдомакините на турнира. Капитанът на Гърция Йоргос Карагунис отбеляза в последните секунди на първата част гола, който класира еврошампиона от 2004 година напред.

Преди мача на Олимпийския стадион във Варшава гърците знаеха, че само и единствено победа ги класира напред, докато на руснаците и хикс им вършеше работа.

В началните минути „Сборная” хладнокръвно разиграваше, а „елините” макар и с трима нападатели на терена – Самарас, Салпингидис, Гекас, дебнеха на контра.

Гърция получи първия си шанс след едно меле, но Широков самопожертвователно изби с тялото си. Александър Кержаков обаче беше много близо до гола, като намери топката от воле, ала с външен фалц тя мина агонизиращо близо до гредата на безпомощния Сифакис в 13-ата минута.

Секунди по-късно Малафеев щеше да докара инфаркт на руските фенове, когато при една безобидно изритана топка напред, излезе да лови, но топката тупна странно и несмалко да го изненада, ала той се върна навреме и хвана пред голлинията.

След половин час игра Аршавин от фланга раздаде за Кержаков, ала Кириакос Папастопополус в последния момент изби от краката му.

Гръцката отбрана остаявяше много пространства за съперника, но момчетата на Дик Адвокаат така и не успяваха да намерят верния път към вратата на Сифакис.

Последователни удари на Глушаков, Жирков и Денисов бяха умело блокирани от защитната линия на Гърция.

В заключителните секунди на първата част Русия спря да търси гола и това заспиване беше моментално наказано от хитрата лисица Гърция.

С последната си атака през първото полувреме "елините" се докопаха до така необходимия им гол.

Кацуранис напредна по десния фланг, изведе капитана Йоргос Карагунис и той с мощен удар под ръцете на Малафеев направи 1:0. Секунди след голямата радост на гърците, шведският рефер Ериксон даде край на първата част.

През второто полувреме Гърция заигра по-уверено в ролята на водещ в резултата. Самарас стреля неточно от удобна позиция, а после героят от предните мачове на Русия Алан Дзагоев повтори упражнението и стреля над вратата. Игор Денисов се опита да тормози отдалеч Сифакис и беше близо до целта, но прати в аут.

В 61-ата минута гръцкият капитан Йоргос Карагунис имаше основателни претенции за дузпа, когато беше спънат от защитник в наказателното поле. Вместо 11-метров удар, реферът показа жълт картон за пртести на Карагунис, който ще пропусне четвъртфинала за отбора на Гърция.

10 минути по-късно само късметът спаси Русия. Цавелас изпълни перфектно пряк свободен удар и щеше да счупи сглобката на гредата на Малафеев, който не мръдна от голлинията, но гол нямаше.

Руският тим се втурна напред в края, но атаките бяха бавни, многоходови и удобни за блокиране от страна на противника.

Най-добрият шанс за изравняване беше пропилян от Алан Дзагоев, който стреля на сантиметри покрай гредата в 84-ата минута.

Гърция удържа героична победа и събра 4 точки, колкото има и Русия, но заради победата в прекия мач европейският шампион от 2004 година продължава напред.

Класиране

Отбор Точки Мачове Победи Равни Загуби Голова разлика
1.  Чехия 6  4 - 5 -1
2.  Гърция 4  3 - 3
3.  Русия 4  5 - 3
4.  Полша 2  2 - 3 -1

В другия мач Чехия победи домакина Полша също с 1:0 и изхвърли домакините от борбата. На четврътфинала Чехия ще играе с втория от Група "B", а Гърция ще срещне лидера от Група "B".

Още статистика от мача вижтеТУК!

Критики към немски национали, които не пяли химна

Част от германските футболни национали получиха критики и бяха обвинени в непратриотизъм, тъй като не са пяли химна преди злополучния полуфинал на Евро 2012 срещу Италия, загубен с 1:2

1 милиард стигна оборотът на чейндж-бюрата в Украйна по време на Евро 2012

Чуждестранните фенове, които са посетили четирите украински града на Евро 2012, са направили оборот на чейндж-бюрата за около 1 милиард долара

Андрес Иниеста дарява премията си

Избраният за най-добър играч на Евро 2012 ще помогне на пострадалите от пожарите в района на Валенсия

Французите останаха без премии след Евро 2012

Парите бяха замразени след скандалите, Дидие Дешан поискал седмица да обмисли дали да поеме "петлите"

Насри и още трима френски национали ще отнесат наказания за лошо поведение

Френската футболна федерация започна производство срещу Насри, Бен Арфа, М'Вила и Менес

Рууд Гулит: Испания няма слаби места

Холандецът призна, че дори тимът знаменитият тим на "лалета" от 1988-а бледнее пред сегашната Ла Фурия

Общо 600 са арестуваните на Евро 2012

“Това е доста по-малка цифра от очакваното", споделя министърът на вътрешните работи на Полша Яцек Цикоки

Лепнаха космическа цена на Марио Балотели

Желаещите да се сдобият с нападателя на Манчестър Сити трябва да заплатят умопомрачителните 250 млн. евро

Икер Касияс към съдиите на финала: Респект за Италия (видео)

Стражът на европейския шампион Испания моли реферите да свирят края по-бързо и да избавят "Скуадрата" от мъките