2. Евро 2012
  3. Испания изстрада драмата на дузпите и отива на финала на Евро 2012! (видео+снимки)

След 120 минути без гол, Испания имаше повече късмет и спечели с 4:2 при дузпите

Испания ще играе на финала на Евро 2012 след невероятна драма с дузпи в полуфинала с Португалия. След 120 минути без гол в иберийското дерби, "Ла Фурия" имаше повече късмет при дузпите и спечели с 4:2. Така Испания чака победителя от другия полуфинал Германия - Италия на финала в Киев в неделя вечер.

При дузпите и двата отбора започнаха с пропуски - Патрисио и Касияс уловиха удари на Шаби Алонсо и Моутиньо. Последваха пет точни удара преди съдбата да намигне на Испания. Бруно Алвеш нацели горната греда, но топката не пожела да влезе в мрежата, а при следващата дузпа страничният стълб бе верен помощник на Сеск Фабрегас и халфът на Барса прати "Ла Фурия" на финал.

Така само една стъпка дели Испания от безсмъртието. Нито един отбор досега в историята не е запазвал европейската си титла, а само финала в Киев стои между "Ла Фурия" и това постижение. Германия и Италия ще излъчат другия финалист в четвъртък вечер.

Португалците играха по-добре в редовното време и могат да съжаляват, че вече не детронираха настоящия еврошампион. В продълженията Испания имаше превес, но три страхотни намеси на вратаря Руи Патрисио оставиха в битката своята страна.

Висенте Дел Боске изненада фенове и специалисти и пусна като централен нападател Алваро Негредо от Севиля, който до този момент нямаше нито минута на Евро 2012. Експериментът обаче не се оказа особено успешен.

От другата страна Пауло Бенто бе принуден да заложи на друг централен нападател заради контузията на Елдер Пощига. Така португалската атака се водеше от Уго Алмейда.

Мачът бе набеден за „Ел Класико” на Евро 2012 заради многото играчи на Реал Мадрид и Барселона в двата състава, но големите очаквания не се оправдаха и предпазливостта надделя.

Португалия започна по-добре и владееше по-често, като не даваше на съперника да разиграва в типичния си стил тики-така.

Головите положения бяха много малко през целия мач. Първи опит да вкара направи Алваро Арбелоа, който се озова на чиста позиция по лявото крило след бърза атака, но доказа защо няма нито един гол с националната фланелка и стреля неточно.

Голямото съперничество на Кристиано Роналдо с Лионел Меси беше подчертано още веднъж тази вечер. Само 10 минути бяха достатъчни на испанските фенове преди те да започнат да дразнят звездата на Реал Мадрид със скандирания „Меси, Меси!”.

Роналдо сякаш само се надъха още повече от тези възгласи по трибуните и направи забележителен рейд по левия фланг в 13-ата минута и пусна за Уго Алмейда, но Касияс предугади намеренията му и се намеси решително.

Роналдо продължи да тормози опонента, но с по двама пазачи „Ла Фурия” някак го озаптяваше. Испания владееше топката в 60% от времето в средата на първата част, но контролът върху играта не бе на нивото, което Дел Боске би желал.

Португалия пресираше световния и европейски шампион и не му даваше да комбинира спокойно. Испания обаче показа зъби в 28-ата минута, когато Алонсо намери Иниеста отляво и халфът на Барса стреля мощно малко над гредата. Две минути по-късно Моутиньо намери с дълъг пас Роналдо, който не губи време и шутира покрай гредата на Касияс.

Темпото на мача спадна още повече, а 5 минути преди почивката Серхио Рамос получи първия жълт картон в мача за безцеремонен фаул срещу своя съотборник в Реал Мадрид Кристиано Роналдо.

Коентрао също бе декорира в жълто и това бе последното интересно събитие на терена преди съдията Джунейт Чакър да свири край на първата част.

През вторите 45 минути Португалия можеше да спечели мача, а Испания не създаде нито едно чисто голово положение.

Дел Боске никак не бе доволен от това, което вижда и направи две бързи промени. Селекционерът на "Ла Фурия" първо смени Алваро Негредо за Сеск Фабрегас, като по този начин мина към тактиката с фалшива деветка. После освежи и играта по крилото, пускайки Хесус Навас за Давид Силва.

Уго Алмейда завърши сам една контра трима на трима за португалците, но стреля над целта. Шаби Алонсо опита нестандартен ход и пробва да изненада от центъра Руи Патрисио по примера на фантастичните си голове с екипа на Ливърпул, но тази вечер не сполучи.

Кристиано Роналдо на няколко пъти не можа да вкара от удобни преки свободни удари, а в последната минута на мача пропиля отличен шанс да отбелжи след бърза контра и пас за него отляво, като стреля в аут.

Шави прати право в ръцете на Патрисио, а Роналдо от пряк свободен удар не намери вратата макар Касияс само да изгледа как топката профуча над напречната греда.

Пауло Бенто прибегна до смените едва в края на реднвоното време. 9 минути преди края Нелсон Оливейра се появи на терена вместо Уго Алмейда. Секунди по-късно Роналдо имаше на два пъти шанс от преки свободни удари, след като първия му удар бе посрещнат с ръка от Арбелоа, а при втория опит прати малко над гредата.

Дел Боске направи най-любопитната си смяна в 87-ата минута. Той замени незаменимия досега Шави и пусна Педро, за да даде още повече свежест в своите редици.

Роналдо можеше да разплаче Испания в 90-ата минута - Алонсо сбърка в центъра, стана бърза контра, Мейрелеш пусна за звездата на Реал Мадрид, той не губи време, но пак мерникът му изневери от чиста позиция.

Така Джунейт Чакър наду свирката за край на редовното време при 0:0.

"Ла Фурия" запази повече сили в битката и това си пролича в продълженията. Португалците нямаха повече сили да пресират по целия терен и шампионите на Европа получиха повече свобода в разиграванията.

Чисто положение през първите допълнителни 15 минути се откри пред Испания. Жорди Алба, за когото се разбра по-рано в сряда, че е спазарен за трансфер в Барселона, развинти защитата на противника по лявото крило и центрира за Иниеста, той засече от въздуха към мрежата, но Руи Патрицио показа страхотен рефлекс и спаси чист гол като изби с пръсти.

В 105-ата минута Серхио Рамос прати истинска бомба към португалската врата от пряк свободен удар, но за щастие на Руи Патрицио топката мина встрани.

Пауло Бенто направи една смяна в кратката пауза между двете продължения. Той смени Велосо и пусна Кустодио.

Хесус Навас стреля опасно по земя по диагонала от 14-15 метра след хуабв пробив отдясно и пас на Арбелоа, но пак Патрисио беше на ниво и спаси.

Силвестре Варела беше последният жокер на Португалия. Халфът замени Раул Мейрелеш в 113-ата минута, а малко след това Шаби Алонсо грубо спря Роналдо и получи жълт картон.

Гол така и не падна и се стигна до дузпите, където късметът бе на страната на Испания. След пропуски на Алонсо и Моутиньо при първите изпълнения дойдоха пет поредни гола и Испания поведе с 3:2.

Бруно Алвеш нямаше шанс и тресна напречната греда, а при следващата дузпа Фабрегас преодоля Патрисио със съдействието на страничния стълб, за да изпрати Испания на финал.

Португалия
: 12. Патрицио – 21, Перейра, 2. Бруно Алвеш, 3. Пепе, 4. Велосо, 16. Мейрелеш, 5. Коентрао, 17. Нани, 7. Кристиано Роналдо (к), 9. Алмейда
Селекционер: Пауло Бенто

Испания: 1. Касияс (к) – 17. Арбелоа, 2. Пике. 15. Серхио Рамос, 18. Жорди Алба, 16. Бускетс, 14. Шаби Алонсо, 6. Иниеста, 8. Шави, 21. Давид Силва, 11. Негредо
Селекционер
: Висенте Дел Боске

Критики към немски национали, които не пяли химна

Част от германските футболни национали получиха критики и бяха обвинени в непратриотизъм, тъй като не са пяли химна преди злополучния полуфинал на Евро 2012 срещу Италия, загубен с 1:2

1 милиард стигна оборотът на чейндж-бюрата в Украйна по време на Евро 2012

Чуждестранните фенове, които са посетили четирите украински града на Евро 2012, са направили оборот на чейндж-бюрата за около 1 милиард долара

Андрес Иниеста дарява премията си

Избраният за най-добър играч на Евро 2012 ще помогне на пострадалите от пожарите в района на Валенсия

Французите останаха без премии след Евро 2012

Парите бяха замразени след скандалите, Дидие Дешан поискал седмица да обмисли дали да поеме "петлите"

Насри и още трима френски национали ще отнесат наказания за лошо поведение

Френската футболна федерация започна производство срещу Насри, Бен Арфа, М'Вила и Менес

Рууд Гулит: Испания няма слаби места

Холандецът призна, че дори тимът знаменитият тим на "лалета" от 1988-а бледнее пред сегашната Ла Фурия

Общо 600 са арестуваните на Евро 2012

“Това е доста по-малка цифра от очакваното", споделя министърът на вътрешните работи на Полша Яцек Цикоки

Лепнаха космическа цена на Марио Балотели

Желаещите да се сдобият с нападателя на Манчестър Сити трябва да заплатят умопомрачителните 250 млн. евро

Икер Касияс към съдиите на финала: Респект за Италия (видео)

Стражът на европейския шампион Испания моли реферите да свирят края по-бързо и да избавят "Скуадрата" от мъките