2. Евро 2012
  3. Испания отупа Ирландия и я изхвърли от Евро 2012 (видео+снимки)

Испания отупа Ирландия и я изхвърли от Евро 2012 (видео+снимки)

"Ла Фурия" мачка с 4:0, Хлапето с два гола, Силва и Сеск добавиха по един

Европейският шампион Испания продължи защитата на титлата си с разгромна победа с 4:0 над тима на Ейре. Двубоят се игра на стадион "Арена Гданск", като беше от програмата на група "C" на надпреварата, а главен съдия бе португалецът Педро Проенса.

Успехът за Испания е най-големият в турнира въобще до момента, а след него "ла фурия" се доближи максимално близо до елиминациите. Загубата пък, означава, че съставът на Ейре отпада от надпреварата, след като първият мач с Хърватия завърши 3:1 в полза на "шахматистите".

Селекционерът на шампионите Висенте Дел Боске, започна на върха на атаката с Фернандо Торес, който обаче му се отблагодари с два гола. По едно попадение отбелязаха Давид Силва и Франсеск Фабрегас.

Двубоят започна с летящ старт за шампионите, които излязоха напред в резултата още в 4-та минута. Тогава Иниеста намери Силва пре наказателното поле, Дън обаче се хвърли в краката му и изби топката, но Торес притича, взе си кълбото, напредна няколко метра покрай Уорд и с кинжален удар прониза Гивън за 1:0.

След попадението испанците продължиха да натискат и Силва имаше възможност да отбележи, но ударът му бе спасен от стража на ирландците. Последва нова добра възможност за "Ла Фурия", след като Шави центрира в пеналта за Арбелоа, който свали с глава за Торес, ала изстрелът на нападателя премина покрай вратата на Гивън.

Испанците продължаваха да натискат, а Гивън трябваше да спасява още удари на Иниеста и Пике. От своя страна ирландците бяха плътно прибрани в половината си и опитваха основно чрез дълги пасове да намерят Роби Кийн, който бе вклинен между Серхио Рамос и Жерар Пике.

До края на полувремето обаче нов гол не падна и така двата тима се оттеглиха на почивка при нулево равенство.

Втората част също стартира превъзходно за шампионите. В 49-ата минута Иниеста получи на границата на наказателното поле и стреля, Гивън боксира, топката попадна в Силва, който от точката на дузпата, през трима бранители, хладнокръвно прати кълбото в долния десен ъгъл на Гивън за 2:0.

Вместо да намалят темпото обаче, хората на Висенте Дел Боске продължиха да атакуват, търсейки трети гол, който тотално да реши нещата в тяхна полза, но Шави пропусна два пъти след изстрели от дистанция.

В 70-ата минута обаче, Иниеста получи в центъра и с прецизен пас между отбраната на Ейре изведе Торес зад нейния гръб, нападателят напредна и останал очи в очи с Шей Гивън не сбърка за 3:0.

До края обаче имаше време за още едно попадение и то стана факт в 83-ата минута, когато влезлият на мястото на Торес - Фабрегас, получи една топка по земя от корнер, напредна в пеналта и от малък удар шутира мощно към далечния ъгъл, оформяйки крайното 4:0.

Критики към немски национали, които не пяли химна

Част от германските футболни национали получиха критики и бяха обвинени в непратриотизъм, тъй като не са пяли химна преди злополучния полуфинал на Евро 2012 срещу Италия, загубен с 1:2

1 милиард стигна оборотът на чейндж-бюрата в Украйна по време на Евро 2012

Чуждестранните фенове, които са посетили четирите украински града на Евро 2012, са направили оборот на чейндж-бюрата за около 1 милиард долара

Андрес Иниеста дарява премията си

Избраният за най-добър играч на Евро 2012 ще помогне на пострадалите от пожарите в района на Валенсия

Французите останаха без премии след Евро 2012

Парите бяха замразени след скандалите, Дидие Дешан поискал седмица да обмисли дали да поеме "петлите"

Насри и още трима френски национали ще отнесат наказания за лошо поведение

Френската футболна федерация започна производство срещу Насри, Бен Арфа, М'Вила и Менес

Рууд Гулит: Испания няма слаби места

Холандецът призна, че дори тимът знаменитият тим на "лалета" от 1988-а бледнее пред сегашната Ла Фурия

Общо 600 са арестуваните на Евро 2012

“Това е доста по-малка цифра от очакваното", споделя министърът на вътрешните работи на Полша Яцек Цикоки

Лепнаха космическа цена на Марио Балотели

Желаещите да се сдобият с нападателя на Манчестър Сити трябва да заплатят умопомрачителните 250 млн. евро

Икер Касияс към съдиите на финала: Респект за Италия (видео)

Стражът на европейския шампион Испания моли реферите да свирят края по-бързо и да избавят "Скуадрата" от мъките