2. Евро 2012
  3. Италия се промъкна напред без да блести (видео+снимки)

Италия се промъкна напред без да блести (видео+снимки)

Голове на Касано с глава и Балотели със странична ножица стигнаха на "Скуадрата" за 2:0 над Ейре

Италия победи Ейре с 2:0 в последен мач от Група „C” на Евро 2012 и в типичния си стил се промъкна напред към фазата на четвъртфиналите. Антонио Касано изведе „Скуадра Адзура” напред на стадиона в Познан след корнер в 35-ата минута. Марио Балотели добави красив втори гол в последната минута, а секунди преди това Кийт Андрюс беше изгонен с втори жълт картон.

По същото време в Гданск Испания победи Хърватия с 1:0, което класира напред Ла Фурия и Италия, а Хърватия отпадна. Ла Фурия завърши като лидер в групата със 7 точки, Италия е втора с 5, Хърватия отпадна с 4, Ейре остана без точка.

Класиране

Отбор Точки Мачове Победи Равни Загуби Голова разлика
1.  Испания 7  6 - 1
2.  Италия 5  4 - 2
3.  Хърватска 4  4 - 3
4.  Ейре 0  1 - 9 -8

Чезаре Прандели направи смени за този решителен двубой както тактическата постройка, така и изпълнителите. Той захвърли схемата 3-5-2 и заложи на 4-3-1-2. Абате и Балдзарети се подвизаваха по двата фланга на отбраната, а Бардзали замени Бонучи като партньор на Киелини в сърцето на отбраната. В центъра Пирло, Маркизио и Де Роси бяха триото, което въртеше играта, пред тях застана Тиаго Мота, а на върха на атаката съперника тормозеха Антонио Касано и Антонио Ди Натале.

Джовани Трапатони се върна към същата единайсеторка, която загуби с 1:3 от Хърватия в първия мач, а Ейре играеше само за честта си след двете поредни загуби на старта.

С началния сигнал на турския рефер Джунейт Чакър напрежението веднага се усети. Андреа Пирло направи необичайна грешка и позволи на Роби Кийн да тръгне заплашително с топка в крака към Буфон, ала подсилената отбрана на Италия се справи.

До към 8-9-а минута на мача „Скуадра Адзура” не изглеждаше на себе си и сякаш това бяха минутите, в които италианците се адаптираха към новата схема на игра.

Касано беше първият атакуващ играч на тима, който показа активност и започна да тормози отбраната на Ейре с включвания по крилата.
Федерико Балдзарети опита амбициозен шут от 30 метра и рискуваше да прехвърли терена под одобрителните овации на ирландската публика, която имаше огромен превес над италианците по трибуните на стадиона в Познан. После МакГийди центрира, но Дойл остана под топката и не можа да нанесе добър удар.

В 28-ата минута Балдзарети извърши трети пореден фаул срещу МакГийди на крилото и макар ситуацията да беше пред вратата на Ейре реферът показа заслужен жълт картон на италианеца.

Ди Натале също се пробуди, но опитът му да мине с елегантен финт между двама защитници бе предугаден от Шон Сент Леджър, който се справи.

В 34-ата минута дойде и първото чисто голово положение. Сент Леджър сгреши, Шей Гивън излезе напред, но бе изпреварен от Ди Натале, който опита да вкара от малък ъгъл, а пред голлинията Ричард Дън се оказа спасител за ирландците.

Нямаше обаче кой да спаси Ейре минута по-късно. Пирло центрира от корнер, Касано се включи на първата греда, изпревари Кийт Андрюс и с глава отклони в мрежата. Дъф изчисти, но се видя ясно, че топката премина с целия си обем зад голлинията и Италия поведе с 1:0 в 35-ата минута.

Италия беше в подем след своето попадение, но въпреки натиска не стигна до нови голови положения и без секунда продължение реферът даде край на първата част при 1:0.

Ирландия опита преса в началните секунди на втората част и можеше да изненада съперника, но защитата се справи. Италия можеше да удвои в 49-ата минута – Балдзарети дриблира на скорост по лявото крило и пусна за Касано в центъра, но голмайсторът стреля право в тялото на Ричард Дън.

В 56-ата минута Джорджо Киелини се контузи след сблъсък с Кевин Дойл и се наложи на негово място да влезе съотборника му в Ювентус Леонардо Бонучи.

Маркизио завърши ефективно, но нееефикасно една атака с воле от въздуха след комбинация между Касано и Ди Натале.
Ирландия отвърна с удар на Кийт Андрюс от 30 метра, попаднал право в прегръдката на Джиджи Буфон.

Прандели изчака малко след час игра да отмине, за да направи втората си смяна. Селекционерът пусна дебютанта Алесандро Диаманти на мястото на голмайстора Антонио Касано.

Трап също отвърна с ход от пейката. Той включи в игра Шейн Лонг на мястото на Ейдън МакГийди в опит да раздвижи атаката. Серия от корнери за „зелените” не доведоха до нищо опасно, а Диаманти отправи първия си точен удар, но прекалено слабо.

Четвърт час преди края Марио Балотели влезе със свежи сили и замени Антонио Ди Натале, който разочарова. Отново Трап реагира веднага след Прандели и пусна Джон Уолтърс в атака вместо Кевин Дойл.

„Скуадрата” действаше на сигурно, като много добре знаеше, че нулевото реми на другия мач е перфектно за тях. На Буфон се наложи да спасява в 78-ата минута, когато при един пряк свободен удар топката бе чукната към Кийт Андрюс и той мощно стреля фронтално срещу стража на Ювнетус, който изби, а после защитник изчисти пред връхлитащите ирландци.

Марио Балотели спечели пряк свободен удар на удобна позиция след солов рейд и изкара картон на Сент Леджър в 83-ата минута. След прекия свободен удар се получи рикошет, Балотели заложи за Бонучи, но защитникът стреля много неточно.

Роби Кийн отстъпи място на Саймън Кокс за последните пет минути. Балотели изпусна да шутира навреме при една контра и беше блокиран.
Минута преди края Кийт Андрюс изпусна своите нерви, получи втори жълт картон и започна да раздава ритници на рекламните пана докато напускаше терена, а Ейре остана с 10 души.

В последната 90-а минута Марио Балотели дочака своя звезден миг. Нападателят на Манчестър Сити засече от въздуха акробатично едно центриране от корнер на Пирло с нещо средно между задна и странична ножица и прониза Шей Гивън от границата на малкия пеналт за 2:0.

В последните секунди италианците се забавляваха и с няколко опасни атаки изчакаха последния съдийски сигнал – 2:0.

Испания завърши на първо място в Група "C" със 7 точки, Италия минава също напред, заемайки втора позиция с 5. Хърватия отпадна с 4 пункта и напуска турнира с отбора на Ейре, който не взе нито точка.

Италия - Ейре 2:0
1:0 Касано '35
2:0 Балотели '90

Червен картон: Андрюс '89 (Ейре)

Още статистика ТУК!

Критики към немски национали, които не пяли химна

Част от германските футболни национали получиха критики и бяха обвинени в непратриотизъм, тъй като не са пяли химна преди злополучния полуфинал на Евро 2012 срещу Италия, загубен с 1:2

1 милиард стигна оборотът на чейндж-бюрата в Украйна по време на Евро 2012

Чуждестранните фенове, които са посетили четирите украински града на Евро 2012, са направили оборот на чейндж-бюрата за около 1 милиард долара

Андрес Иниеста дарява премията си

Избраният за най-добър играч на Евро 2012 ще помогне на пострадалите от пожарите в района на Валенсия

Французите останаха без премии след Евро 2012

Парите бяха замразени след скандалите, Дидие Дешан поискал седмица да обмисли дали да поеме "петлите"

Насри и още трима френски национали ще отнесат наказания за лошо поведение

Френската футболна федерация започна производство срещу Насри, Бен Арфа, М'Вила и Менес

Рууд Гулит: Испания няма слаби места

Холандецът призна, че дори тимът знаменитият тим на "лалета" от 1988-а бледнее пред сегашната Ла Фурия

Общо 600 са арестуваните на Евро 2012

“Това е доста по-малка цифра от очакваното", споделя министърът на вътрешните работи на Полша Яцек Цикоки

Лепнаха космическа цена на Марио Балотели

Желаещите да се сдобият с нападателя на Манчестър Сити трябва да заплатят умопомрачителните 250 млн. евро

Икер Касияс към съдиите на финала: Респект за Италия (видео)

Стражът на европейския шампион Испания моли реферите да свирят края по-бързо и да избавят "Скуадрата" от мъките