2. Евро 2012
  3. Измъчена победа и слабо съдийство осигуриха на Трите лъва първото място в Група D (видео и снимки)

Англичаните срещат Италия на четвъртфинал, Украйна напуска европейското с високо вдигната глава

Отборът на Англия победи Украйна с 1:0 в решителен мач от Група D на Евро 2012. Единстветното попадение на "Донбас Арена" в Донецк отбеляза Уейн Рууни в 48-ата минута. До твърде дискусионна ситуация се стигна в 62-ата минута, когато след удар на Марко Девич останаха съмнения, че топката е преминала голлинията зад Джо Харт, но главният рефер Виктор Кашай от Унгария остана безмълвен и не зачете попадението.

Украинците изнесоха изключително силно първо полувреме. Въпреки напрежението от факта, че се нуждаеха от задължителна победа срещу по-именития си съперник и отсъствието от титулярния състав на Андрий Шевченко, който не бе напълно възстановен от контузията си в коляното, домакините започнаха мотивирано срещата и притиснаха англичаните още от първите минути.

Футболистите на Олег Блохин имаха сериозно превъзходство във владението на топката и създадоха повече положения преди почивката. Сред най-активните в състава на домакините бяха Марко Девич, Йевхен Коноплянка и Андрий Ярмоленко.

На няколко пъти далечни удари на украинците профучаваха на не повече от метър над вратата, пазена от Джо Харт.

Англичаните рядко поглеждаха към противниковата врата, но в 28-ата минута Уейн Рууни пропиля изключително чисто положение след перфектно центриране на Ашли Йънг отляво. Нападателят на Манчестър Юнайтед засече топката с глава, но от няколко метра не успя да я насочи във вратата.

Две минути по-късно Девич изведе Ярмоленко отдясно в наказателното поле на британците, последва опасен удар с левия крак, но стражът на Трите лъва бе непоколебим и отрази с вещина опасността.

В края на първата част Ярмоленко проби мощно в наказателното поле на Англия и развинти Скот Паркър, който загуби равновесие и падна безпомощно на тревата, но в последния момент със сетни усилия Лескот съумя да изчисти топката.

Втората част обаче започна по най-неприятния начин за домакините. В 48-ата минута след ужасяваща колективна грешка на защитата и вратаря Пятов, които проспаха центриране на Джерард отдясно, Рууни необезпокояван от никого засече с глава в опразнения ъгъл за 1:0.

Украинците не се предадоха и продължиха да диктуват темппото. Добре организираната отбрана на Англия обаче не позволяваше на противниковите нападатели да припарят до наказателното поле.

Така се стигна до дискусионната 62-а минута, която за пореден път ще възроди споровете за въвеждане на видео технологиите във футбола. Марко Девич получи топката в наказателното поле и хладнокръвно матира Джо Харт, но точно преди топката да се оплете в мрежата Джон Тери успя да изчисти. Домакините протестираха бурно, тъй като останаха съмнения дали топката не бе преминала с целия си обем голлинията.

Преди да се стигне до спорното положение обаче съдиите проспаха засада на Артьом Милевский, който впоследствие достави топката за Девич.

В 68-ата минута Ашли Коул можеше да сложи точка на спора с удар от малък ъгъл, но блестящата намеса на Пятов запази интригата жива.

Две минути по-късно трибуните на „Донбас Арена” притаиха дъх, тъй като Андрий Шевченко се появи в игра на мястото на Девич.

Веднага след това на вратаря на Англия се наложи да спасява топовен шут на Коноплянка от около 30 метра.

Силите на украинците обаче не стигнаха за повече и по този начин те напуснаха с достойнство своето европейско първенство. С този успех Уейн Рууни и компания си извоюваха първото място в групата и имаха късмета да се разминат със световния шампион Испания.

Така на 24 юни англичаните ще се изправят срещу тима на Италия в четвъртфинална среща, която ще се играе на Олимпийския стадион в Киев.

Критики към немски национали, които не пяли химна

Част от германските футболни национали получиха критики и бяха обвинени в непратриотизъм, тъй като не са пяли химна преди злополучния полуфинал на Евро 2012 срещу Италия, загубен с 1:2

1 милиард стигна оборотът на чейндж-бюрата в Украйна по време на Евро 2012

Чуждестранните фенове, които са посетили четирите украински града на Евро 2012, са направили оборот на чейндж-бюрата за около 1 милиард долара

Андрес Иниеста дарява премията си

Избраният за най-добър играч на Евро 2012 ще помогне на пострадалите от пожарите в района на Валенсия

Французите останаха без премии след Евро 2012

Парите бяха замразени след скандалите, Дидие Дешан поискал седмица да обмисли дали да поеме "петлите"

Насри и още трима френски национали ще отнесат наказания за лошо поведение

Френската футболна федерация започна производство срещу Насри, Бен Арфа, М'Вила и Менес

Рууд Гулит: Испания няма слаби места

Холандецът призна, че дори тимът знаменитият тим на "лалета" от 1988-а бледнее пред сегашната Ла Фурия

Общо 600 са арестуваните на Евро 2012

“Това е доста по-малка цифра от очакваното", споделя министърът на вътрешните работи на Полша Яцек Цикоки

Лепнаха космическа цена на Марио Балотели

Желаещите да се сдобият с нападателя на Манчестър Сити трябва да заплатят умопомрачителните 250 млн. евро

Икер Касияс към съдиите на финала: Респект за Италия (видео)

Стражът на европейския шампион Испания моли реферите да свирят края по-бързо и да избавят "Скуадрата" от мъките