2. Евро 2012
  3. Непогрешимата немска машина постави на колене световния вицешампион (видео и снимки)

С два гола при победата над Холандия с 2:1 Марио Гомес праща Германия на четвъртфинал, а "лалетата" са под угрозата да приключат участието си още в групите

Отборът на Германия победи с 2:1 Холандия във втори мач от група В, определена като Групата на смъртта. Пред 38 000 зрители на стадион „Металист” в Харков Бундестимът си осигури класиране за  четвъртфиналите на Европейското първенство след два гола на Марио Гомес в 24-ата и 38-ата минута, докато за „лалетата” се разписа Робин ван Перси в 73-ата.

По този начин шансовете на световните вицешампиони за преминаване в следващата фаза вече са илюзорни с оглед на престоящия им двубой с Португалия. Освен, че трябва да всяка цена да постигнат победа, холандците ще стискат палци за тима Маншафта, който трябва задължително да победи Дания.

Селекционерът на немците Йоахим Льов започна със същия състав, който противопостави на Португалия в първия мач, докато единствената промяна при „оранжевите” спрямо срещата им с Дания бе появата на Йорис Матайсен.

Двубоят започна равностойно като и двата тима си размениха по няколко опасни атаки в началните минути.

Още в 6-ата минута Робин ван Перси се измъкна от опеката на немската отбрана, но не успя да нанесе добър удар по топката, пращайки я право в тялото на Мануел Нойер.

Отборът на Германия отвърна с изненадващ далечен удар на Йозил, който срещна страничната греда, но за късмет на Стекеленбург, след рикошета кълбото се върна в ръцете му.

Последва пропуск на Ван Перси, който бе изведен от Робен в наказателното поле на противника, но от малък ъгъл прати топката в аут.

Така се стигна до 24-ата минута, когато след великолепна асистенция на Бастиан Швайнщайгер, Марио Гомес се озова сам срещу Стекеленбург и с премерен удар  хладнокръвно го преодоля за 1:0.

Попаденито смути футболистите на Ван Марвайк, които въпреки че запазиха по-добро владение на топката не успяха да сътворят нищо градивно в предни позиции.

От своя страна немците настъпиха газта и можеха да удвоят преднината си в 37-ата минута след като фрапантен пропуск направи Бадщубер, пращайки топката с глава от непосредствена близост в тялото на вратаря.

Само минута по-късно обаче германците ликуваха за втори път, а голът отново бе изработен от познатата двойка Швайнщайгер – Гомес. Ръстовият нападател на Бундестима, който просто не спира да бележи отново бе изведен брилятно от своя съотборник сам срещу противниковия страж, след което с топовен изстрел от малък ъгъл, прониза за втори път холандската мрежа.

Превъзходството на Германия можеше да доведе и до трети гол преди почивката, но след истински снаряд на Швайнщайгер, топката рикошира в тялото на Робен и за малко не изненада Стекеленбург.

След незадоволителното първо полувреме реакцията на настваника на „оранжевите” на почивката бе пускането в игра на Рафаел Ван дер Ваарт и Клаас Ян Хунтелаар.

Въпреки пасива от два гола холандците не изглеждаха като обречени през втората част срещу перфектно организирания в защита отбор на Маншафта.

Окрилени от преднината си немците създадоха първото по-серизно положения след подновяването на играта, но Стекеленбург се справи блестящо с удар на Хумелс в 51-ата минута.

От този момент нататък всичко по-интересно се случваше пред вратата на Мнауел Нойер, който бе принуден да отрази с една ръка силен удар на Ван Перси. Малко по-късно мерникът изневери на Снайдер, който прати топката на метър встрани от вратата със силен удар от границата на наказателното поле.

Обръчът около немската вратата постепенно се затягаше и логично се стигна до 73-ата минута, когато след чудесна солова акция Ван Перси прониза мрежата зад Нойер с неспасяем удар с десния крак.

До края на срещата обаче хладнокръвната немска защита не се пропука нито веднъж и по този начин отборът на Холандия може да приключи участието си Европейското още в групите, което за последно се е случвало през 1980-а година.

Критики към немски национали, които не пяли химна

Част от германските футболни национали получиха критики и бяха обвинени в непратриотизъм, тъй като не са пяли химна преди злополучния полуфинал на Евро 2012 срещу Италия, загубен с 1:2

1 милиард стигна оборотът на чейндж-бюрата в Украйна по време на Евро 2012

Чуждестранните фенове, които са посетили четирите украински града на Евро 2012, са направили оборот на чейндж-бюрата за около 1 милиард долара

Андрес Иниеста дарява премията си

Избраният за най-добър играч на Евро 2012 ще помогне на пострадалите от пожарите в района на Валенсия

Французите останаха без премии след Евро 2012

Парите бяха замразени след скандалите, Дидие Дешан поискал седмица да обмисли дали да поеме "петлите"

Насри и още трима френски национали ще отнесат наказания за лошо поведение

Френската футболна федерация започна производство срещу Насри, Бен Арфа, М'Вила и Менес

Рууд Гулит: Испания няма слаби места

Холандецът призна, че дори тимът знаменитият тим на "лалета" от 1988-а бледнее пред сегашната Ла Фурия

Общо 600 са арестуваните на Евро 2012

“Това е доста по-малка цифра от очакваното", споделя министърът на вътрешните работи на Полша Яцек Цикоки

Лепнаха космическа цена на Марио Балотели

Желаещите да се сдобият с нападателя на Манчестър Сити трябва да заплатят умопомрачителните 250 млн. евро

Икер Касияс към съдиите на финала: Респект за Италия (видео)

Стражът на европейския шампион Испания моли реферите да свирят края по-бързо и да избавят "Скуадрата" от мъките