2. Евро 2012
  3. Първи фаворит напусна Евро 2012: Роналдо сгази „лалетата” и ги прати обратно в Холандия (видео+снимки)

Португалия надви световния вицешампион с 2:1, среща Чехия в 1/4-финалите

Португалия се класира за ¼-финалите на Евро 2012 и изхвърли от форума световния вицешампион Холандия, побеждавайки го с 2:1 в последния мач за двата тима от група „B” на надпреварата.

„Лалетата” се нуждаеха от победа с два гола разлика и успех на Германия в другия мач от групата срещу Дания, за да продължат напред, затова и донякъде логично започнаха по-мотивирано срещата в Харков.

Още в третата минута, след центриране на Ван дер Вийл отляво, Уесли Снайдер опита удар от малък ъгъл, но не намери рамките на вратата.

В 10-ата минута обаче Рафаел ван дер Ваарт, който в своя мач номер 99 изведе „лалетата” с капитанската лента, реализира изключително красиво попадение.

Асът на Тотнъм получи топката от Ариен Робен пред наказателното поле на съперника и без да се замисли, с изключително премерен удар с левачката, я прати в далечния на Руи Патрисио ъгъл, реализирайки 19-ия си гол с екипа на Холандия.

След попадението бе ред на Португалия да отговори и това се случи само пет минути по-късно, когато капитанът на иберийците Кристиано Роналдо напредна отдясно и успя да си освободи пространство за удар, но топката премина на сантиметри от десния стълб на пазената от Стекеленбург врата.

114 секунди по-късно холандската отбрана сбърка при изнасянето на топката и това позволи на Хелдер Пощига да остане сам срещу стража на холандците, който изигра своя мач номер 50 с националната фланелка, но не успя да го преодолее, тъй като стрелецът на Реал /Сарагоса/ не улучи вратата.

В 23-ата минута обаче Стекеленбург трябваше да се намесва решително и той показа класата си след силен удар с глава на Роналдо от точката за дузпата, попаднал точно в средата на вратата.

След още пет минути португалците проведоха като по учебник една постепенна атака, в края на която Кристиано Роналдо бе изведен сам срещу вратаря и този път последният нямаше шанс – 1:1.

Малко по-късно Луиш Нани също опита да се разпише, но ударът му от ъгъла на наказателното поле не намери целта. Веднага след това късмета си опита и Роналдо, но Стекеленбург отрази далечният му изстрел и така равенството се запази.

Португалия обаче продължи да натиска и в 34-ата минута единствено късметът, а и няколко сантиметра, разделиха невероятния в този мач Кристиано Роналдо от втория му гол в срещата, тъй като удар с глава на звездата след корнер премина опасно близо до холандската врата.

До края на полувремето момчетата на Пауло Бенто продължиха да диктуват събитията на терена, но не стигнаха до ново попадение, ала в първите десетина минути след паузата Холандия успя да се настани в половината на своя съперник.

Атаките на „лалетата” обаче не вещаеха сериозна опасност, а в 60-ата минута гол на Португалия бе отменен справедливо, тъй като отбелязалият го Хелдер Пощиха се намираше в засада при опита за удар, превърнал се в подаване, на Кристиано Роналдо.

Звездата на Реал /Мадрид/ бе замесен и в следващата опасна ситуация, когато пробяга с топка в крака 50-ина метра и изведе Коентрао, но съотборникът му на „Бернабеу” стреля в обсега на Стекеленбург, а стражът се разтегна максимално и изби в корнер.

Последва смяна в редиците на Холандия и халфът Ибрахима Афелай замести бранителя Джетро Вилемс, за да заиграят „лалетата” „ва банк” – със само трима защитници.

От това обаче се възползваха бързите футболисти на съперника.

В 72-ата минута Роналдо напредна отляво и центрира остро към Нани, който направи фрапантен пропуск, след като не успя да вкара топката в мрежата, макар да бе непокрит във вратарското поле.

След още две минути обаче иберийците проведоха една светкавична контраатака и този път Нани бе човекът, извел Роналдо в наказателното поле на Холандия. Капитанът финтира бранител и хладнокръвно наказа Стекеленбург за втори път в мача, разбивайки сърцата на „оранжевите”.

В 82-ата минута Ван дер Ваарт се опита да ги стопли с нов, хубав удар от дистанция, но шутът му с десния крак от ъгъла на наказателното поле срещна гредата, вместо да навести мрежата на Патрисио.

В самия край на редовното време Роналдо на свой ред разтресе страничния стълб, след като за пореден път се разходи с топка в крака в половината на Холандия.

Така Португалия нанесе трета, последователна загуба на „лалетата” и ги прати рано-рано обратно в Ниската земя, уреждайки си среща с Чехия на ¼-финалите.

Критики към немски национали, които не пяли химна

Част от германските футболни национали получиха критики и бяха обвинени в непратриотизъм, тъй като не са пяли химна преди злополучния полуфинал на Евро 2012 срещу Италия, загубен с 1:2

1 милиард стигна оборотът на чейндж-бюрата в Украйна по време на Евро 2012

Чуждестранните фенове, които са посетили четирите украински града на Евро 2012, са направили оборот на чейндж-бюрата за около 1 милиард долара

Андрес Иниеста дарява премията си

Избраният за най-добър играч на Евро 2012 ще помогне на пострадалите от пожарите в района на Валенсия

Французите останаха без премии след Евро 2012

Парите бяха замразени след скандалите, Дидие Дешан поискал седмица да обмисли дали да поеме "петлите"

Насри и още трима френски национали ще отнесат наказания за лошо поведение

Френската футболна федерация започна производство срещу Насри, Бен Арфа, М'Вила и Менес

Рууд Гулит: Испания няма слаби места

Холандецът призна, че дори тимът знаменитият тим на "лалета" от 1988-а бледнее пред сегашната Ла Фурия

Общо 600 са арестуваните на Евро 2012

“Това е доста по-малка цифра от очакваното", споделя министърът на вътрешните работи на Полша Яцек Цикоки

Лепнаха космическа цена на Марио Балотели

Желаещите да се сдобият с нападателя на Манчестър Сити трябва да заплатят умопомрачителните 250 млн. евро

Икер Касияс към съдиите на финала: Респект за Италия (видео)

Стражът на европейския шампион Испания моли реферите да свирят края по-бързо и да избавят "Скуадрата" от мъките