2. Евро 2012
  3. Русия изнесе лекция на Чехия и излезе начело в група "А" (снимки+видео)

Русия изнесе лекция на Чехия и излезе начело в група "А" (снимки+видео)

Воденият от Дик Адвокаат тим започна с категоричен успех участието си на Евро 2012

Отборът на Русия стартира участието си на Европейското първенство в Полша и Украйна по най-добрия начин, след като тази вечер спечели с категоричното 4:1 мача си срещу Чехия от група „А” на турнира. Тимът на Дик Адвокаат водеше с 2:0 още на почивката на мача и се представи по-силно от своя съперник, като заслужи трите точки. В началото на втората част Чехия върна едно попадение и така резултатът стана 1:2, но руснаците не допуснаха изравняване и дори отбелязаха още два гола, като по този начин спечелиха мача с 4:1.

Чехите започнаха мача по-добре. В началните минути действията на терена се развиваха предимно в половината на Русия. Чехия имаше възможност да открие резултата още в 5-ата минута, когато Роман Хубник засече с глава центриране в наказателното поле на съперника, но топката премина вляво от вратата на Вячеслав Малафеев. Малко след това, кълбото отново бе центрирано пред вратаря на руснаците, но Алексей Березуцкий с отлично изчистване предотврати опасността.

Така се стигна до 15-ата минута, когато Русия успя да достигне до гол, реализирайки първото си по-чисто положение пред Петър Чех. Зирянов получи кълбото и го центрира в наказателното поле на чехите, където Кержаков игра с глава. След удара му топката се отби в лявата греда, след което отиде право в краката на Алан Дзагоев, който с много силен изстрел прати кълбото в мрежата на Чехия – 1:0.

Малко след като резултатът бе открит, Русия пропиля отличен шанс да реализира втори гол. Александър Кержаков подаде към Алан Дзагоев, който обаче от чиста позиция не успя да намери очертанията на вратата на Петър Чех. В 23-ата минута Чехия имаше отличен шанс да възстанови равенството. Ян Резек засече топката с глава след центриране на Ярослав Плашил от корнер, но Вячеслав Малафеев бе на мястото си и улови.

Чехите бяха наказани за този свой пропуск почти веднага след тази ситуация. Андрей Аршавин подаде кълбото към Александър Кержаков, който обаче не успя да го достигне, но то отиде право в краката на Роман Широков, а той много прецизно успя да преодолее Петър Чех и да направи резултата 2:0.

Малко преди да изтече половин час игра от началото на срещата, руснаците можеха да достигнат до трето попадение след прострелно центриране на Андрей Аршавин в наказателното поле на Чехия, но нито един играч на Русия не засече кълбото и опасността премина.

В 33-ата минута тимът на Дик Адвокаат получи нова възможност да отбележи попадение, но Александър Кержаков не намери рамките на вратата. В минутите до почивката Чехия търсеше начин да намали изоставането си в резултата, но така и не успя да отбележи гол до изтичането на първите 45 минути. Русия също не достигна до ново попадение до края на полувремето и така на почивката на срещата резултатът бе 2:0 в полза на водения от Дик Адвокаат тим.

В началните минути на второто полувреме, по подобие на първата част, Чехия стартира по-активно и в 51-ата минута успя да намали на 1:2. Вацлав Пилар се измъкна зад отбраната на Русия, преодоля Вячеслав Малафеев и прати кълбото в мрежата на съперника.

В следващите минути руснаците имаха няколко много добри възможности отново да увеличат на две попадения аванса си в резултата, но направиха няколко пропуска. Роман Широков и Константин Зирянов отправиха изстрели към Петър Чех, но и след двата удара кълбото излезе в аут, а в 64-ата минута Александър Кержаков стреля от чиста позиция, но топката премина покрай дясната греда.

В 72-ата минута Ярослав Плашил намери по отличен начин Селасие, който стреля към Вячеслав Малафеев, а кълбото премина покрай левия страничен стълб. Последва нова страхотна възможност за чехите – Томаш Росицки отправи много хубав изстрел към вратата на Русия, но стражът Вячеслав Малафеев реагира отлично и успя да отрази изстрела.

В 79-ата минута се стигна до моментът, когато до голяма степен интригата в срещата видя своя край. Алан Дзагоев реализира попадение за 3:1 и по този начин доближи Русия до трите точки. Всичко в срещата пък приключи в 82-ата минута, когато появилият се на мястото на Александър Кержаков – Роман Павлюченко, отбеляза страхотен гол и направи резултата 4:1.

До края на срещата Томаш Росицки можеше да върне поне един гол за чехите, но ударът му в 84-ата минута бе спасен без проблеми от Вячеслав Малафеев. Ярослав Плашил също получи шанс да се разпише, но след изпълнението му на пряк свободен удар топката премина над вратата.

По този начин Русия стартира по страхотен начин участието си на Евро 2012 и след изиграването на първите мачове от група „А” се намира на първото място с актив от 3 точки. Чехите пък заемат последната четвърта позиция.

В следващия си мач от групата Русия се изправя срещу Полша. Чехия пък ще срещне Гърция.

Русия 4:1 Чехия
15’ 1:0 Алан Дзагоев
24’ 2:0 Роман Широков
51’ 2:1 Вацлав Пилар
79’ 3:1 Алан Дзагоев
82’ 4:1 Роман Павлюченко

Стартови състави:

Русия: 16. Малафеев, 2. Анюков, 4. Иганшевич, 5. Жирков, 12. А. Березуцкий, 6. Широков, 7. Денисов, 8. Зирянов, 17. Дзагоев (18. Кокорин 85’), 10. Аршавин (к), 11. Кержаков (14. Павлюченко 74’)

Чехия: 1. Чех, 2. Гебре Салсие, 3. М. Кадлец, 5. Хубник, 6. Сивок, 9. Резек (17. Хубшман 45’), 10. Росицки (к), 13. Плашил, 14. Пилар, 19. Жирачек (11. Петржела 75’), 15. Барош (21. Лафата 85')

Критики към немски национали, които не пяли химна

Част от германските футболни национали получиха критики и бяха обвинени в непратриотизъм, тъй като не са пяли химна преди злополучния полуфинал на Евро 2012 срещу Италия, загубен с 1:2

1 милиард стигна оборотът на чейндж-бюрата в Украйна по време на Евро 2012

Чуждестранните фенове, които са посетили четирите украински града на Евро 2012, са направили оборот на чейндж-бюрата за около 1 милиард долара

Андрес Иниеста дарява премията си

Избраният за най-добър играч на Евро 2012 ще помогне на пострадалите от пожарите в района на Валенсия

Французите останаха без премии след Евро 2012

Парите бяха замразени след скандалите, Дидие Дешан поискал седмица да обмисли дали да поеме "петлите"

Насри и още трима френски национали ще отнесат наказания за лошо поведение

Френската футболна федерация започна производство срещу Насри, Бен Арфа, М'Вила и Менес

Рууд Гулит: Испания няма слаби места

Холандецът призна, че дори тимът знаменитият тим на "лалета" от 1988-а бледнее пред сегашната Ла Фурия

Общо 600 са арестуваните на Евро 2012

“Това е доста по-малка цифра от очакваното", споделя министърът на вътрешните работи на Полша Яцек Цикоки

Лепнаха космическа цена на Марио Балотели

Желаещите да се сдобият с нападателя на Манчестър Сити трябва да заплатят умопомрачителните 250 млн. евро

Икер Касияс към съдиите на финала: Респект за Италия (видео)

Стражът на европейския шампион Испания моли реферите да свирят края по-бързо и да избавят "Скуадрата" от мъките