2. Евро 2012
  3. Шаби Алонсо прати Франция у дома (видео+снимки)

Шаби Алонсо прати Франция у дома (видео+снимки)

Испания победи с 2:0 "петлите" и чака Португалия на полуфинал. Алонсо с два гола в своя мач № 100 за "Ла Фурия"

Световният и европейски шампион Испания победи Франция с 2:0 в четвъртфиналите на Евро 2012 и си уреди среща с Португалия на полуфинал. Герой за „Ла Фурия” на „Донбас Арена” в Донецк стана Шаби Алонсо, който вкара и двата гола в своя мач № 100 за националния отбор. Халфът на Реал Мадрид се разписа в 19-ата минута с глава и в последната 90-та от дузпа.

Висенте Дел Боске се върна към тактиката си от първия мач на Евро 2012. Той заложи на схема без чист централен нападател. Фернандо Торес беше оставен на пейката, а като фалшива деветка в предни позиции играеше Сеск Фабрегас, който помагаше и в центъра, за да даде още по-голямо предимство на иберийците във владеенето на топката.

Скандалите във френския лагер оставиха извън състава Самир Насри, Алу Диара и Хатем Бен Арфа. Патрис Евра също беше на пейката, а заради наказанието на Филип Мексес за два жълти картона в центъра на защитата действаше Лоран Кошчелни.

Историята не бе на страната на Испания, защото страната нямаше нито един успех срещу Франция в 90 минути на голям форум. Тази вечер обаче на „Донбас Арена” в Донецк беше време и това да се случи.

„Петлите” на Лоран Блан приеха играта в своята половина. За разлика от предните двубои фрнацузите не смееха да пресират световния и европейски шампион в неговата половина и оставяха повече свобода на Ла Фурия да развива атаките си.

„Ла Фурия” започна в типичния си стил тики-така с много къси пасове и търпеливи разигравания по целия терен. След като опипаха почвата в първите пет минути, испанците поискаха дузпа в 6-ата минута след хитър пас зад защитата.

Шаби Алонсо пусна пас зад защитата, Сеск Фабрегас мина между Клиши и топката и падна на земята след съприкосновение с бранителя на Манчестър Сити. Ситуацията беше спорна, но реферът Никола Рицоли посочи, че няма нищо нередно .

Франция не можеше да организира нищо опасно и само се бранеше. Затова не бе изненада, че след 16 минути игра Испания имаше над 73% владеене на топката.

Франция стъпваше по тънък лед с приемането на играта пред своето наказателно поле и пропадна фатално в 19-ата минута. Иниеста пусна по левия фланг за захождащия Жорди Алба, който буквално подмина Ревелиер като малка гара и качи на главата на свободния Шаби Алонсо, който със засилка прати в обратния ъгъл на Лорис – 1:0.

„Ла Фурия” правеше всичко с настроение и фантазия и можеше да удвои само три минути по-късно, но Шави беше спрян със шпагат от защитник след извеждащ пас на Давид Силва.

После и самият Иниеста се озова на стрелкова позиция, но Кошчелни в последния момент изби изстрела му.

Първата опасна атака за „петлите” дойде в 30-ата минута при бързо разиграване и пас вдясно за Карим Бензема, ала съотборникът му в Реал Мадрид Серхио Рамос предвидливо изби от крака му в аут.

Само минута по-късно Йоан Кабай стреля от пряк свободен удар и на Икер Касияс се наложи да спасява. Рибери и Бензема на няколко пъти показаха неразбирателство в атака и въпреки че Фтанция изравни играта на почивката „петлите” се оттеглиха с гол пасив и много въпроси пред себе си. За цялата първа част французите отправиха едва два удара по посока на противниковата врата.

Играчите на Дел Боске изнервиха съперника със серия от пасове на 2-3 метра помежду си в началните минути на втората част. В 52-ата минута Серхио Рамос отлично разчете една атака на Франция и пресече паса на Бензема към Рибери.

„Петлите” бяха много по-агресивни и даваха отпор на „Ла Фурия” в центъра на терена, където не гледаха безучастно играта както през първата част.

След час игра Франк Рибери се втурна по крилото, мина покрай Жорди Алба и центрира, Матийо Дебюши засече с глава, но прати малко над вратата. Последва извеждащ пас за Сеск зад защитата, но Лорис предвидливо излезе и изчисти като либеро.

Лоран Блан издържа без смени до 64-ата минута, когато направи две наведнъж. Малуда и Дебюши отстъпиха място на Самир Насри и Жереми Менес. Дел Боске реагира на този ход и включи Педро на мястото на Давид Силва.

Смените нарушиха темпото на двубоя, а само две минути изминаха до следващата промяна. В 67-ата фалшивата деветка Сеск Фабрегас излезе, а на терена се появи истинската такава – Фернандо Торес.

Хлапето можеше веднага да се разпише, но Адил Реми изби пред крака му след центриране на Педро по земя от левия фланг.
20 минути преди края М’Вила подаде на Рибери отляво, крилото на Байерн стигна аутлинията и центрира към малкото наказателно поле, където Икер Касияс изпусна първоначално кълбото, но после лови.

Лоран Блан хвърли всичко в атака в 79-ата минута. Опорният халф Ян М’Вила напусна игрището, за да влезе голаджията на Монпелие Оливие Жиру, който е пред трансфер в Арсенал.

Торес дебнеше на ръба на засадата, но набързо остана на три пъти зад отбраната в засада. В края Санти Касорла смени Андрес Иниеста.

Франция не можа да направи финален щурм и стигна само до един корнер в последните минути, когато трябваше да търси изравнителен гол.

Вместо това в последната минута Шави намери Педро в наказателното поле и Адил Рами събори крилото на Барселона. Никола Рицоли посочи бялата точка, а Шаби Алонсо безпощадно прониза Уго Лорис и оформи крайното 2:0.

Този мач е по-особен за Алонсо. Той бе мач № 100 за него за националния отбор и той отпразнува юбилея с два гола срещу Франция.

Така Испания ще играе с Португалия на полуфинал на 27 юни (сряда) отново на "Донбас Арена" в Донецк, а Франция стяга багажа за вкъщи.

Подробна статистика от мача вижте ТУК!

Испания - Франция 2:0
1:0 19' Шаби Алонсо
2:0 90' Шаби Алонсо (дузпа)

Критики към немски национали, които не пяли химна

Част от германските футболни национали получиха критики и бяха обвинени в непратриотизъм, тъй като не са пяли химна преди злополучния полуфинал на Евро 2012 срещу Италия, загубен с 1:2

1 милиард стигна оборотът на чейндж-бюрата в Украйна по време на Евро 2012

Чуждестранните фенове, които са посетили четирите украински града на Евро 2012, са направили оборот на чейндж-бюрата за около 1 милиард долара

Андрес Иниеста дарява премията си

Избраният за най-добър играч на Евро 2012 ще помогне на пострадалите от пожарите в района на Валенсия

Французите останаха без премии след Евро 2012

Парите бяха замразени след скандалите, Дидие Дешан поискал седмица да обмисли дали да поеме "петлите"

Насри и още трима френски национали ще отнесат наказания за лошо поведение

Френската футболна федерация започна производство срещу Насри, Бен Арфа, М'Вила и Менес

Рууд Гулит: Испания няма слаби места

Холандецът призна, че дори тимът знаменитият тим на "лалета" от 1988-а бледнее пред сегашната Ла Фурия

Общо 600 са арестуваните на Евро 2012

“Това е доста по-малка цифра от очакваното", споделя министърът на вътрешните работи на Полша Яцек Цикоки

Лепнаха космическа цена на Марио Балотели

Желаещите да се сдобият с нападателя на Манчестър Сити трябва да заплатят умопомрачителните 250 млн. евро

Икер Касияс към съдиите на финала: Респект за Италия (видео)

Стражът на европейския шампион Испания моли реферите да свирят края по-бързо и да избавят "Скуадрата" от мъките