2. Евро 2012
  3. „Шахматистите” матираха ирландците и оглавиха група „С” на Евро 2012 (видео+снимки)

Марио Манджукич се разписа на два пъти за успеха с 3:1 в град Познан

Хърватска оглави група „С” на Европейското първенство, след като спечели с 3:1 първия си мач срещу Ирландия и по този начин спря серия от 14 дуела без поражение на възпитаниците на Джовани Трапатони (73 г.), който постави рекорд за най-възрастен селекционер на подобен форум.

Двубоят в полския град Познан започна страхотно за „шахматистите” и те откриха резултата още в 3-ата минута, когато точен бе Марио Манджукич.

Стрелецът на германския Волфсбург се оказа най-съобразителен след разбъркване в наказателното поле и отправи лек, но изключително прецизен, параболичен удар с глава, който спря в долния ляв ъгъл на пазената от Шей Гивън врата.

Веднага след попадението обаче Ирландия овладя инициативата и натисна своя съперник.

Това даде резултат в 19-ата минута, в която бранителят Шон Сейнт Леджър възстанови статуквото, също след удар с глава.

Съотборникът на Сашо Тунчев в Лестър вкара след заучено изпълнение на статично положение, засичайки на далечната греда центриране на Ейдън МакГийди.

След това обаче „шахматистите” на свой ред поеха инициативата и рекордьорът по участия с националната фланелка на островитяните Шей Гивън трябваше да демонстрира класата си, за да запази равенството.

Той стори това в 21-ата минута, когато Иван Перишич намери отлично топката с вълшен фалц от границата на наказателното поле и я прати към долния, ляв ъгъл на пазената от стража на Астън Вила врата, но последният парира удара му.

В 32-ата минута звездата на „шахматистите” Лука Модрич също опита късмета си с шут от 20-ина метра след пас на капитана Дарио Сърна, но топката попадна право в обсега на Гивън и не го затрудни.

Това обаче стори Никица Йелавич точно преди почивката. В 43-ата минута Модрич стреля от далеч, а след получилия се карамбол топката попадна у Стивън Уорд. В пита си да я изчисти обаче защитникът на „детелините” я прати точно в краката на намиращия се в засада в момента на удара Йелавич, а той, от своя страна, я прати в мрежата за 2:1.

Момчетата на Славен Билич можеха да се приберат на почивка и с още по-солиден аванс, тъй като в даденото от рефера продължение, след една добра комбинация между Перишич, Стринич и Модрич, се стигна до центриране към Ракитич, но той не можа да нанесе точен удар с глава и кълбото излезе в аут.

Все пак обаче Хърватска нанесе своя удар веднага след паузата и взе преднина от два чисти гола с второто попадение в срещата на Манджукич. Авторът на първия гол реализира за втори път отново точно три минути след началото на полувремето и пак стори това след удар с глава.

Този път той засече центриране на Иван Перишич, топката срещна страничната греда, след което рикошира в главата на Шей Гивън и влетя в мрежата му. Това попадение до известна степен предреши крайния изход на срещата, ала ирландците не спряха да се борят и да търсят равенството.

С напредването на времето хората на Джовани Трапатони започнаха да влизат по-остро в единоборствата и играта се понакъса, а от това спечели най-много тимът Хърватска, оглавил групата след равенството 1:1 между фаворитите в нея Италия и Испания.

Критики към немски национали, които не пяли химна

Част от германските футболни национали получиха критики и бяха обвинени в непратриотизъм, тъй като не са пяли химна преди злополучния полуфинал на Евро 2012 срещу Италия, загубен с 1:2

1 милиард стигна оборотът на чейндж-бюрата в Украйна по време на Евро 2012

Чуждестранните фенове, които са посетили четирите украински града на Евро 2012, са направили оборот на чейндж-бюрата за около 1 милиард долара

Андрес Иниеста дарява премията си

Избраният за най-добър играч на Евро 2012 ще помогне на пострадалите от пожарите в района на Валенсия

Французите останаха без премии след Евро 2012

Парите бяха замразени след скандалите, Дидие Дешан поискал седмица да обмисли дали да поеме "петлите"

Насри и още трима френски национали ще отнесат наказания за лошо поведение

Френската футболна федерация започна производство срещу Насри, Бен Арфа, М'Вила и Менес

Рууд Гулит: Испания няма слаби места

Холандецът призна, че дори тимът знаменитият тим на "лалета" от 1988-а бледнее пред сегашната Ла Фурия

Общо 600 са арестуваните на Евро 2012

“Това е доста по-малка цифра от очакваното", споделя министърът на вътрешните работи на Полша Яцек Цикоки

Лепнаха космическа цена на Марио Балотели

Желаещите да се сдобият с нападателя на Манчестър Сити трябва да заплатят умопомрачителните 250 млн. евро

Икер Касияс към съдиите на финала: Респект за Италия (видео)

Стражът на европейския шампион Испания моли реферите да свирят края по-бързо и да избавят "Скуадрата" от мъките