2. Евро 2012
  3. Швеция срази Франция и напуска Евро 2012 с високо вдигната глава (снимки+видео)

Швеция срази Франция и напуска Евро 2012 с високо вдигната глава (снимки+видео)

"Петлите" се класират за четвъртфиналите на шампионата, въпреки днешното поражение от Швеция с 0:2

Отборът на Швеция завърши с високо вдигната глава участието си на Евро 2012, след като тази вечер се наложи с 2:0 над Франция в последния си мач от група „D”. Двубоят, който се игра на „НСК Олимпийски” в Киев (Украйна), бе доста вълнуващ и двата тима създадоха доста на брой интересни моменти пред противниковата врата, но единствено шведите успяха да се разпишат. Въпреки поражението, „петлите” се класират за четвъртфиналите, където ще играят срещу отбора на Испания.

По-интересното през първото полувреме се случи по време на първите 20-ина минути на срещата. В началото на двубоя Ола Тойвонен засече топката с глава, но кълбото премина покрай дясната греда. Почти веднага след това, Себастиан Ларсон също стреля с глава, но Уго Лорис се справи със ситуацията.

Последваха няколко интересни положения пред вратата на Швеция, но на два пъти Хатем Бен Арфа не успя да преодолее Андреас Исаксон, а Франк Рибери също получи шанс да се разпише, но вратарят на шведите отрази.

В 10-ата минута се стигна до най-чистото положение за Швеция през първата част – Филип Мексес не успя да изчисти една топка и Ола Тойвонен излезе сам срещу Уго Лорис, който обаче много умело излезе и по този начин скъси ъгъла на нападателя на Швеция, който стреля, но кълбото се отби в лявата греда и излезе в аут. Последва голова възможност пред Карим Бензема, който обаче стреля високо над вратата.

Единственото по-интересно положение пред една от двете врати до края на първото полувреме дойде в 35-ата минута, когато Хатем Бен Арфа отправи страхотен далечен изстрел, но кълбото премина над вратата.

Второто полувреме започна равностойно, а първите интересни моменти за вторите 45 минути бяха пред вратата на Швеция. С пропуски обаче се отчетоха Карим Бензема и Алу Диара. В 54-ата минута пък шведите излязоха с гол напред, след Златан Ибрахимович отбеляза страхотен гол. Топката бе центрирана от Себастиан Ларсон в наказателното поле на „петлите”, а там Ибрахимович след изпълнение със странична ножица забоде кълбото в десния ъгъл на вратата на Франция.

В следващите минути шведите направиха нови пропуски. Първо, появилият се на почивката Кристиан Вилемсон бе намерен от Златан Ибрахимович и стреля, но Уго Лорис успя да избие в корнер, а при последвалото центриране от ъгловия удар Олоф Мерберг засече центрирането, но вратарят на Франция отново бе блестящ и изби.

Малко след като изтече час игра от началото на срещата, французите пропиляха отличен шанс да възстановят равенството – ударът на Самир Насри към вратата на Андреас Исаксон обаче премина много близко покрай дясната греда и топката излезе в аут. В 71-ата минута Ян М’Вила нанесе силен изстрел към вратата на Швеция, но стражът Андреас Исаксон с отлична намеса изби в корнер.

В минутите след 75-ата на два пъти играчи на Швеция играха с ръка в собственото им наказателно поле, но и в двата случая главният съдия Педро Проенка прецени, че действията са били неумишлени.

Броени секунди след влизането си в игра от резервната скамейка, нападателят на Франция - Оливие Жиру, можеше да отбележи, след като засече кълбото след центриране от корнер, но топката прелетя покрай дясната греда. В 87-ата минута Златан Ибрахимович получи шанс да достигне до втория си гол в мача, но след удара му, топката прелетя покрай лявата греда.

Французите продължиха да търсят начин да достигнат до равенството и до последния съдийски сигнал, но Швеция нанесе тежък удар на „петлите” в 1-ата минута на даденото от главния съдия продължение. Тогава резултатът стана 2:0 в полза на футболистите на Ерик Хамрен. Кристиан Вилемсон центрира кълбото в наказателното поле на Франция, а там Мартин Олсон засече топката, която обаче се отби в напречната греда. След това кълбото отиде право в краката на Себастиан Ларсон, който с безкомпромисен удар го прати в мрежата на Уго Лорис.

Така Швеция постигна и първата си победа на Евро 2012 и приключва участието си на шампионата с високо вдигната глава. Франция пък се класира за четвъртфиналите, завършвайки на 2-ото място в група „D”. Това значи, че в четвъртфиналната фаза играчите на Лоран Блан ще се изправят срещу победителя от група „С” – Испания.

Швеция 2:0 Франция
54’ 1:0 Златан Ибрахимович
90+1’ 2:0 Себастиан Ларсон

Стадион: „НСК Олимпийски”, Киев, Украйна

Жълти картони: Андерс Свенсон, Самуел Холмен (Швеция); Филип Мексес (Франция)

Червени картони: няма

Стартови състави:

Швеция: Андреас Исаксон, Йонас Олсон, Олоф Мелберг, Андреас Гранквист, Ким Шелстрьом, Андерс Свенсон (Самуел Холмен 78’), Емир Байрами (Кристиан Вилемсон 45’), Себастиан Ларсон, Ола Тойвонен (Понтус Вернблоом 78’), Златан Ибрахимович

Франция: Уго Лорис, Филип Мексес, Адил Рами, Гаел Клиши, Матийо Дебюши, Алу Диара, Ян М’Вила (Оливие Жиру 83’), Самир Насри (Жереми Менес 77’), Франк Рибери, Карим Бензема, Хатем Бен Арфа (Флоран Малуда 77')

Критики към немски национали, които не пяли химна

Част от германските футболни национали получиха критики и бяха обвинени в непратриотизъм, тъй като не са пяли химна преди злополучния полуфинал на Евро 2012 срещу Италия, загубен с 1:2

1 милиард стигна оборотът на чейндж-бюрата в Украйна по време на Евро 2012

Чуждестранните фенове, които са посетили четирите украински града на Евро 2012, са направили оборот на чейндж-бюрата за около 1 милиард долара

Андрес Иниеста дарява премията си

Избраният за най-добър играч на Евро 2012 ще помогне на пострадалите от пожарите в района на Валенсия

Французите останаха без премии след Евро 2012

Парите бяха замразени след скандалите, Дидие Дешан поискал седмица да обмисли дали да поеме "петлите"

Насри и още трима френски национали ще отнесат наказания за лошо поведение

Френската футболна федерация започна производство срещу Насри, Бен Арфа, М'Вила и Менес

Рууд Гулит: Испания няма слаби места

Холандецът призна, че дори тимът знаменитият тим на "лалета" от 1988-а бледнее пред сегашната Ла Фурия

Общо 600 са арестуваните на Евро 2012

“Това е доста по-малка цифра от очакваното", споделя министърът на вътрешните работи на Полша Яцек Цикоки

Лепнаха космическа цена на Марио Балотели

Желаещите да се сдобият с нападателя на Манчестър Сити трябва да заплатят умопомрачителните 250 млн. евро

Икер Касияс към съдиите на финала: Респект за Италия (видео)

Стражът на европейския шампион Испания моли реферите да свирят края по-бързо и да избавят "Скуадрата" от мъките