2. Евро 2012
  3. Супер Марио разглоби немската машина на чаркове и прати Италия на финал! (ВИДЕО+СНИМКИ)

Балотели наказа Германия с два гола през първото полувреме, дузпа в продължението не помогна на Маншафта

Отборът на Италия  се класира на финала на Евро 2012 след като победи Германия с 2:1 пред погледите на 50 000 екзалтирани зрители по трибуните на Националния стадион във Варшава и милиони, затаили дъх пред екраните. В герой за „Скуадра Адзура” се превърна непокорният младеж с буйна ганайска кръв Марио Балотели, който се разписа на два пъти в 20-ата и 36-ата минута. Месут Йозил пък отбеляза от дузпа в продължението на срещата.

По този начин италианците запазиха жива традицията и все още нямат загуба срещу Германия на голям форум. Момчетата на Чезаре Прандели заслужиха мястото си на финала с перфектна игра в защита и мълниеносни контраатаки, докато Бундестимът разочарова с безидейната си игра в нападение.

Изненадващо Тони Кроос започна като титуляр за Маншафта на мястото на Марко Ройс, а Марио Гомес водеше атаката през първата част за сметка на Мирослав Клозе. Единствената промяна в състава на Чезаре Прандели пък бе Джорджо Киелини, който се възстанови от контузия на време за ключовата среща, докато Игнацио Абате остана на пейката.

Немците започнаха по-активно срещата, а две индивидуални грешки на Джанлуиджи Буфон в началните минути можеха да ги изведат напред в резултата.

В 5-ата минута италианския страж увисна при центриране от корнер, след което Хумелс насочи топката към вратата, но Андреа Пирло бе на точното място и изчисти топката от голлинията.  Малко по-късно след опасно центриране на Боатенг отдясно Буфон отново игра несигурно, но за втори път му се размина след като Бардзали изчисти топката пред погледа на Сами Кедира.

Тони Кроос опита да използва разколебаността на вратаря на Италия със силен удар от далечно разстояние в 13-ата минута, но този път Буфон показа по-добра концентрация и отрази опасността.

Постепенно обаче Скуадра Адзура изравни играта и започна на свой ред да поглежда към противниковата врата.

В 17-ата минута изстрел на Монтоливо от дъгата на наказателното поле не затрудни Мануел Нойер, а след това и Касано пробва мерника си, но отново стражът се оказа последната преграда.

Така се стигна до 20-ата минута, когато Антонио Касано получи топката в близост до наказателното поле и след като преодоля по великолепен начин Хумелс, сложи топката на главата на Марио Балотели, който безпощадно я забоде в мрежата на немската врата за 1:0.

Попадението дойде като гръм от ясно небе за слисаните германци, които не успяха да се съвземат в следващите минути. Момчетата на Йоахим Льов нямаха идея как да превземат италианската врата. Въпреки това в 35-ата минута прекрасен удар от воле на Кедира от около 25 метра накара Буфон да се разтегне максимално и да извади топката с върха на пръстите си.

В ответната атака обаче италианците нанесоха втори смъртоносен удар. Лам сбърка непростимо след като покри засада на Марио Балотели, който овладя дълго подаване от Монтоливо, след което напредна в наказателното поле и със страховит удар запрати топката към горния ляв ъгъл зад Мануел Нойер. Немският страж нямаше какво да стори и безпомощно изгледа как кълбото пронизва за втори път мрежата му.

Льов реагира с двойна смяна на почивката, пускайки в игра Мирослав Клозе и Марко Ройс на местата на пасивния Марио Гомес и Лукас Подолски.

Още с появата си на терена Ройс можеше да се разпише, но отправи слаб удар с левия крак, който бе лесно отразен от Буфон. След това и Лам имаше възможност да върне своя тим обратно в борбата за място на финала, но и той бе неточен от удобна позиция.

Италианците се бранеха изключително организирано през второто полувреме и не оставяха празни пространства за своя опонент. Скуадра Адзура обаче не изпадна в глуха защита, а дебнеше всяка една възможност за контраатака.

Така в 60-ата минута Марио Балотели можеше да отбележи хеттрик, с който да запише името си със златни букви в историята на италианския футбол, но след ударът му от малък ъгъл, топката профуча на метър покрай вратата.

Две минути по-късно Ройс разтресе напречната греда зад Буфон със страхотна тупалка от пряк свободен удар от близо 30 метра.

Опасностите пред италианската врата обаче бяха твърде малко и то главно след подобни далечни удари.

Залисани в предни позиции немците съвсем се оголиха в защита и позволиха на своя съперник да създаде куп голови положения в края на срещата.

На два пъти Маркизио можеше да реши окончателно мача, а в 82-ата минута Антонио ди Натале бе оставен абсолютно сам срещу Мануел Нойер, но ударът му облиза външната част на мрежата.

Финалният натиск на немците даде резултат едва във втората минута на продължението, когато френският арбитър Стефан Ланоа видя игра с ръка на Балдзарети в наказателното поле и веднага посочи бялата точка. Месут Йозил хладнокръвно отбеляза, но времето до края бе твърде малко за нещо повече.

По този начин финалът ще противопостави за втори път отборите на Испания и Италия, които вече се срещнаха в Група С, завършвайки наравно 1:1. Решителният двубой за европейската корона е на 1 юли от 21:45 часа на Олимпийския стадион в Киев.

ОЩЕ СТАТИСТИКА ТУК!

Критики към немски национали, които не пяли химна

Част от германските футболни национали получиха критики и бяха обвинени в непратриотизъм, тъй като не са пяли химна преди злополучния полуфинал на Евро 2012 срещу Италия, загубен с 1:2

1 милиард стигна оборотът на чейндж-бюрата в Украйна по време на Евро 2012

Чуждестранните фенове, които са посетили четирите украински града на Евро 2012, са направили оборот на чейндж-бюрата за около 1 милиард долара

Андрес Иниеста дарява премията си

Избраният за най-добър играч на Евро 2012 ще помогне на пострадалите от пожарите в района на Валенсия

Французите останаха без премии след Евро 2012

Парите бяха замразени след скандалите, Дидие Дешан поискал седмица да обмисли дали да поеме "петлите"

Насри и още трима френски национали ще отнесат наказания за лошо поведение

Френската футболна федерация започна производство срещу Насри, Бен Арфа, М'Вила и Менес

Рууд Гулит: Испания няма слаби места

Холандецът призна, че дори тимът знаменитият тим на "лалета" от 1988-а бледнее пред сегашната Ла Фурия

Общо 600 са арестуваните на Евро 2012

“Това е доста по-малка цифра от очакваното", споделя министърът на вътрешните работи на Полша Яцек Цикоки

Лепнаха космическа цена на Марио Балотели

Желаещите да се сдобият с нападателя на Манчестър Сити трябва да заплатят умопомрачителните 250 млн. евро

Икер Касияс към съдиите на финала: Респект за Италия (видео)

Стражът на европейския шампион Испания моли реферите да свирят края по-бързо и да избавят "Скуадрата" от мъките