2. Евро 2020
  3. СЛЕД КОШМАРА "ЕРИКСЕН": Финландия стигна до историческа победа в дебюта си на Европейско (ВИДЕО+СНИМКИ)

"Суоми" шокира с 1:0 Дания насред Копенхаген

Финландия успя да победи с минималното 1:0 Дания в първия мач от група В на Евро 2020. Това е исторически успех на скандинавците, които днес записаха първия си мач на европейски футболни финали.

Срещата обаче ще остане в спомените на всички с кошмарния инцидент с халфа на Дания Кристиян Ериксен, който беше покосен от инфаркт малко преди края на първото полувреме и лекари в продължение на минути се бореха за живота му. За щастие, всичко с него имаше благополучен финал и той беше закаран в болница в стабилно състояние.

Първата опасност в двубоя дойде след само пет минути игра. Мартин Брайтуайт опита да стреля отблизо при разбъркване след корнер, но Лукас Храдецки успя да улови.

Две минути по-късно вратарят трябваше отново да се намесва след плътен удар на Йонас Винд от границата на наказателното поле.

След четвърт час игра датчаните създадоха нова опасност. Пиер-Емил Хьойберг отправи удар с глава след центриране отляво на Томас Дилейни. Лукас Храдецки обаче изби в ъглов удар. Кристиан Ериксен също пробва рефлекса на финландския страж. Играчът на Интер стреля по диагонала пред наказателното поле в 17-та минута, но Храдецки реагира добре.

В 22-та минута Томас Дилейни изкара топката над вратата на Финландия, след като тя се озова в краката му при центриране от корнер. Минута по-късно Теему Пуки едва не се откъсне очи в очи с Каспер Шмайхел. но капитанът на Дания Симон Кяер го догони и изкара топката в тъч.

Дания продължи да атакува по-добре и Мартин Брайтуайт се отчете с неточен удар в 26-та минута. Той остана под ъгъл отляво и не усяп да намери целта. До тежък сблъсък се стигна в 28-та минута, когато при центриране към Юсуф Поулсен Йере Уронен се удари в Лукас Храдецки. Все пак всичко премина благополучно за Финландия. Шест минути по-късно Даниел Ошонеси също се озова на тревата, след като топката го удари в лицето и му тръгна кръв от носа. Мартин Брайтуайт продължи да бъде сред най-активните за Дания. Нападателят на Барселона опита удар от границата на наказателното поле в 40-та минута, но не уцели вратата.

Минути преди края на първата част се стигна до тежък инцидент със звездата на Дания Кристиан Ериксен

След подновяването на играта, двата отбора доиграха няколко минути, а след 5-минутна почивка беше даден старта и на втората част. В 60-та минута Финландия стигна до неочакван гол. Центриране отляво намери Похянпало, който с глава успя да преодолее Шмайхел.

В 73-та минута главният съдия Антъни Тъйлър посочи бялата точка в полза на Дания след като Арааюри направи нарушение срещу Поулсен, но Хьойберг беше спрян от Храдецки!

В 80-та минута финландците успяха да опазят вратата си от гол, след като на два пъти защитниците в синьо се хвърлиха на шпагати, за да спрат съперниковите футболисти. Три минути преди края на редовното време Дания изпусна нов златен шанс, след като Поулсен не успя да засече добре топката от няколко метра на празна врата, а Райтала успя да се намеси по най-добрия начин.

Така Финландия взе трите точки от "Паркен" в Копенхаген, а Дания ще търси измъкване от групата срещу далеч по-сериозните отбори на Белгия и Русия.

Дания: 1. Каспер Шмайхел, 18. Даниел Вас, 4. Симон Кяер (к), 6. Андреас Кристенсен, 5. Йоаким Мееле - 10. Кристиан Ериксен, 23. Пиер-Емил Хьойберг 8. Томас Дилейни - 20. Юсуф Поулсен, 19. Йонас Винд, 9. Мартин Брайтуайт

Финландия: 1. Лукас Храдецки, 22. Юка Райтала,  2. Паулус Арааюури, 3. Даниел Ошонеси, 18. Йере Уронен - 8. Робин Лод, 6. Глен Камара, 14. Тим Спарв (к), 4. Йоона Тойвио - 20. Йоел Похянпало, 10. Теему Пуки

Пикфорд трябвало да бие шестата дузпа за Англия

Президентът на Италия прие новия европейски шампион (ВИДЕО)

Вижте повече

Хари Кейн: Ще ни боли до края на кариерите

"Не беше нашата нощ, но беше фантастичен турнир и трябва да сме с високо вдигнати глави"

ТРАГЕДИЯ! Има загинали при празненствата на титлата!

Политици приемат селекцията на Роберто Манчини

Джак Грийлиш уточни: Исках да бия дузпа!

"Треньорът взе много точни решения по време на целия турнир, взе такива и тази вечер", написа халфът

Италия прибра 34 милиона евро за спечеленото Европейско

Англия ще получи 30.25 милиона от наградния фонд

Стоичков: Честито на моите приятели от Италия!

"Братски ги прегръщам за титлата!", написа Камата

БЕЛЛА ИТАЛИЯ!!! "Скуадрата" е европейски шампион след уникална драма с дузпи (ВИДЕО+СНИМКИ)