Сензацията е факт: Белгия падна от Словакия (ВИДЕО)

Лукаку с куп пропуски и 2 отменени гола

Словакия поднесе първата голяма изненада на Евро 2024, след като победи фаворита Белгия с минималното 1:0 в мач от група Е.

Иван Шранц донесе дебютния успех над съперника с попадение още в 7-ата минута, докато в грешник за белгийците се превърна Ромелу Лукаку.

Нападателят направи 2 фрапантни пропуска, а освен това 2 негови попадения бяха отменени след намеси на системата VAR.

В първият случай заради засада, а във втория заради игра с ръка на негов съотборник по време на атаката. Така лидер в групата е отборът на Румъния, който по-рано през деня победи Украйна с 3:0, но и Словакия има 3 точки.

Иначе отборът на Белгия, който бе непобеден под ръководството на Доменико Тедеско и от общо 15 мача, имаше надмощие през по-голямата част от двубоя. Тимът създаде доста голови ситуации, но не успя да реализира редовно попадение, а и почти проспа първото полувреме на срещата.

Още в 3-ата минута Белгия пропусна много сериозна ситуация чрез Ромелу Лукаку, но централният нападател само от няколко метра не успя да реализира. Жереми Докю проби и центрира, топката попадна у Кевин Де Бройне, който продължи към Лукаку. Нападателят, който има до момента 17 гола в 11 мача под ръководството на селекционера Доменико Тедеско, пропусна от три метра.

В 7-ата минута обаче словаците се възползваха от грешка на белгийската защита и откриха резултат. При разиграването на белгийците след тъч и лошо пратена топка в пеналта, Иван Шранц отклони към Боженик. Вратарят Кастелс успя да парира удара му, но именно Шранц реализира за 0:1 от доста малък ъгъл.

И двата отбора не създадоха кой знае какви голови положения до 38-ата минута, когато Лукаш Хараслин затрудни максимално Кастелс с диагонален удар. Нов пропуск на Лукаку в последните минути на първата част остави резултата непроменен. Снажният и мощен таран си поведе лошо топката с коляно и тя отиде към флагчето за изпълнение на ъглов удар.

Началото на второто полувреме започна с белгийски атаки и в 56-ата минута Ромелу Лукаку вкара топката във вратата след разиграване от ъглов удар. Проверката на системата за видеоповторения (ВАР) обаче показа, че Лукаку е бил в засада и съдията отмени гола.

Белгия продължи да атакува и в 62-ата минута "червените дяволи" останаха на милиметри от изравняването. Докю преодоля Петер Пекарик по левия фланг, нахлу в пеналта и центрира по земята. Вратарят Дубравка не успя да избие по най-добрия начин и топката попадна на пътя на влезлия от пейката Йоан Бакайко. Резервата би мощно от пет-шест метра, но точно пред голлинията Давид Ханцко изби и предотврати сигурно попадение. При опита си той си удари главата в коляното на Вавро и се наложи лекарите да го свестяват.

В 87-ата минута белгийците отново вкараха гол, пак чрез Лукаку. Резервата Лоис Опенда проби от ляво, преодоля Петер Пекарик и центрира към точката за изпълнение на дузпа. Лукаку мощно стреля под гредата и прати топката в мрежата. Отново обаче се намеси системата за видеоконтрол на редовността на мача (ВАР) и попадението беше отменено. До края на мача белгийците продължиха да атакуват, съдията Умут Мелер даде и 7 минути добавено време. В тях на два пъти се наложи вратарят Дубравка да се намесва и той го направи по най-добрия начин.

В следващия кръг на 22-и юни Белгия играе с Румъния, а Словакия - с украинците.

БЕЛГИЯ - СЛОВАКИЯ 0:1
0:1 Иван Шранц (7)

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

Белгия: 1. Коен Кастелс – 21. Тимоти Кастан, 2. Зено Дебаст, 4. Вут Фаес, 11. Яник Караско – 24. Амаду Онана, 18. Орел Мангала – 9. Леандро Троас, 7. Кевин Де Бройне (К), 22. Жереми Доку – 10. Ромелу Лукаку;

Селекционер: Доменико Тедеско;

Словакия: 1. Мартин Дубравка – 2. Петър Пекарик, 14. Милан Шкриняр (К), 3. Денис Вавро, 16. Давид Ханко – 8. Ондрей Дуда, 22. Станислав Лоботка, 19. Юрай Куцка – 17. Лукаш Харслин, 9. Роберт Боженик, 26. Иван Шранц;

Селекционер: Франческо Калцона.