Испания помете и европейския шампион (ВИДЕО)

Донарума спаси "адзурите" от разгром

Испания продължава да впечатлява на Евро 2024, след като постигна втора поредна победа при 1:0 срещу Италия. Разликата с европейския шампион дойде след автогол на Рикардо Калафиори, но резултатът можеше да бъде далеч по-внушителен, ако не бяха серията отлични спасявания на Джанлуиджи Донарума. За 90 минути тимът на Лучано Спалети не създаде нито едно чисто голово положение.

Дни по-рано Ла Роха разби с 3:0 Хърватия, а с победата сега си осигури до голяма степен първото място в групата. В последния ден от тази фаза "адзурите" и Хърватия се изправят в директен спор за второто място, а отборът на Луис де ла Фуенте среща Албания.

Двубоят започна динамично и даде заявка за напрегнати 90 минути със ситуации пред двете врати. Още във 2-ата минута Нико Уилямс намери Педри в наказателното поле, който нанесе удар с глава, но Джанлуиджи Донарума демонстрира страхотен рефлекс.

До 10-ата минута "адзурите" отговориха с опасна атака, в която Скамака опита с глава да изведе Киеза, но пасът бе пресечен, а минута по-късно Алваро Мората бе намерен пред вратарското поле, където не бе покрит от бранител в "бяло", но последвалият му удар с глава разочарова, излизайки в аут.

Последваха изключителни минути за "Ла Роха", в които Мората излезе на стрелкова позиция, но угълът му бе скъсен от Донарума, успял да избие. Вратарят на ПСЖ реагира блестящо и при удар на Фабиан Руис от дистанция. А първият изстрел на "адзурите" дойде в самия край на полувремето, когато хубава атака за действащият шампион достигна до кролото на Ювентус, който стреля твърде неточно.

След почивката Испания продължи да държи инициативата, а първият гол падна по твърде нелеп начин. В 55-ата минута Нико Уилямс центрира остро във вратарското, където Донарума успя да избие, но право в тялото на Калафиори, след което топката влетя в мрежата на Италия.

Попадението сякаш успокои Ла Роха и в следващите минути тимът на Луис де ла Фуенте намали оборотите. На свой ред Лучано Спалети пусна в игра Браян Кристанте, Матео Ретеги и Матия Дзакани. И все пак в 70-ата минута най-дейният на терена Нико Уилямс бе близо да удвои, след като негов удар в далечния на Донарума ъгъл срещна гредата.

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

Испания: 23. Унай Симон, 2. Дани Карвахал, 3. Робин льо Норман, 14. Аймерик Лапорт, 24. Марк Кукурея, 8. Фабиан Руис, 16. Родри, 20. Педри, 19. Ламин Ямал, 7. Алваро Мората (к), 17. Нико Уилямс;

Резерви: 1. Давид Рая, 13. Алекс Ремиро, 4. Начо, 5. Дани Вивиан, 6. Микел Мерино, 9. Хоселу, 10. Дани Олмо, 11. Феран Торес, 12. Алехандро Грималдо, 15. Алекс Баена, 18. Мартин Субименди, 21. Микел Оярсабал, 22. Хесус Навас, 25. Фермин Лопес, 26. Айосе Перес;

Селекционер: Луис де ла Фуенте;

Италия: 1. Джанлуиджи Донарума (к), 2. Джовани ди Лоренцо, 5. Рикардо Калафиори, 23. Алесандро Бастони, 3. Федерико Димарко, 8. Жоржиньо, 18. Николо Барела,  7. Давиде Фратези, 10. Лоренцо Пелегрини, 14. Федерико Киеза, 9. Джанлука Скамака;

Резерви: 12. Гулиелмо Викарио, 26. Алекс Мерет, 4. Алесандро Бунджорно. 6. Федерико Гати, 11. Джакомо Распадори, 13. Матео Дармиан, 15. Раул Беланова, 16. Браян Кристанте, 17. Джанлука Манчини, 19. Матео Ретеги, 20. Матия Дзакани, 21. Николо Фаджоли, 22. Стефан Ел Шаарауи, 24. Андреа Камбиазо, 25. Майкъл Фолоруншо;

Селекционер: Лучано Спалети.