Дузпите пратиха Франция на 1/2-финал с Испания (ВИДЕО)

Кристиано Роналдо се прости с Европейските първенства след драма

Франция е 1/2-финалист на Евро 2024, след като победи Португалия при изпълнения на дузпи в Хамбург. След много динамично 0:0 за над два часа игра, всичко трябваше да се реши от 11-те метра.

Там всички бяха безпогрешни, освен Жоао Феликс, който направи единственият пропуск и лиши "мореплавателите" от място сред най-добрите четири в Германия.

В първите 10 минути нямаше опасни положения пред двете врати и играта се развиваше в центъра на терена.

В 16-ата минута видяхме първия удар в мача. Бруно Фернандеш стреля от далечно разстояние. При изпълнението му се получи рикошет и последва корнер, от който обаче не се стигна до опасност.

Четири минути по-късно Франция отговори с удар от дистанция на Тео Ернандес. Диого Коща показа добър рефлекс и спаси спокойно.

В 49-ата минута Килиан Мбапе напомни за себе си с удар от границата на наказателното поле. Коща улови спокойно.

Девет минути по-късно Рафаел Леао получи по левия фланг. Той напредна в пеналтерията и точни преди да стреля, Едуардо Камавинга изби топката.

В 61-ата минута Жоао Кансело изведе Фернандеш в наказателното поле. Халфът веднага отправи удар, който Майк Менян спаси. Малко след това Кансело стреля, но изпълнението му бе неточно.

Две минути след това Леао намери нахлуващия Витиня в пеналтерията. Ударът на играча на ПСЖ бе в обсега на вратаря на Франция и той спаси. След това Кристиано Роналдо се опита технично да преодолее Менян. Стражът обаче пак внимаваше.

В 66-ата минута Рандал Коло Муани се озова на добра позиция в наказателното поле. Ударът му бе неточен.

Четири минути по-късно "петлите" стигнаха до най-опасното си положение в мача. След рикошет топката достигна до Камавинга. Той стреля към десния ъгъл, но ударът премина точна покрай страничния стълб.

Така мачът влезе в продължения, а там в 101-ата минута Рафаел Леао не успя да се възползва от добро центриране, след като изстрелът му бе блокиран. В 108-ата минута появилият се в игра като резерва Жоао Феликс бе близо до откриване на резулата. Той засече центриране на Франсиско Консейсао, но ударът му с глава срещна грешната страна на мрежата.

Така всичко трябваше да се реши с дузпи. Там Усман Дембеле даде тон на изпълненията, като преодоля Диого Коща. Кристиано Роналдо също реализира от точката, а след него Фофана и Бернардо Силва бяха безгрешни.

Жул Кунде също вкара отлична дузпа, а след него Жоао Феликс нацели лявата греда на Менян. Баркола се възползва от това и даде аванс на "петлите", а Нуно Мендеш беше длъжен да вкара, за да задържи отбора си в играта. Той го направи и прати цялото напрежение в краката на Тео Ернандес, който беше безпогрешен, за да донесе победата на Франция.

Португалия - Франция 0:0 ( след дузпи)

Стартови състави:

ПОРТУГАЛИЯ: 22. Диого Коща - 20. Жоао Кансело, 4. Рубен Диаш, 3. Пепе, 19. Нуно Мендеш - 6. Жоао Палиня, 23. Витиня, 8. Бруно Фернандеш - 17. Рафаел Леао, 7. Кристиано Роналдо (К), 10. Бернардо Силва

Селекционер: Роберто Мартинес

ФРАНЦИЯ: 16. Майк Менян - 5. Жул Кунде, 17. Уилям Салиба, 4. Дайо Упамекано, 22. Тео Ернандес - 13. Н'Голо Канте, 8. Орелиен Чуамени, 6. Едуардо Камавинга - 7. Антоан Гризман, 12. Рандал Коло Муани, 10. Килиан Мбапе (К)

Пикфорд гони рекорд на Касияс

Английският вратар е на второ място по процент спасявания на Европейски първенства