Румъния с летящ стар на Евро 2024 (ВИДЕО)

Комшиите с дебютен успех на финали от 24 г. насам, биха Украйна с 3:0

Румъния започна по най-добрия начин участието си на Европейското първенство по футбол.

Комшиите победиха Украйна с класическото 3:0 в първия мач от група Е и постигнаха дебютен успех на еврофинали от 24 години насам.

Капитанът Николае Станчу откри резултата в 30-ата минута, а след почивката 2 бързи гола вкараха Разван Марин (53) и Денис Дръгуш (57), за да осигурят летящия старт на Румъния.

Отборът получи подарък за първото положение в мача и откри резултата в 29-ата минута. Вратарят на Реал (Мадрид) Андрий Лунин изчисти ниско топката и тя бе пресечена от Денис Ман, който подаде за Николае Станчу на дъгата на наказателното поле. Халфът на саудитския Дамак стреля с първото докосване и изпрати топката в горния ляв ъгъл на украинската врата.

Румънците продължиха да играят много стабилно в защита след попадението и дори бяха близо до втори гол. Станчу изпълни корнер в 39-та минута и топката се завъртя към вратата, но се отклони от напречната греда на съперника.

Румъния вкара втори гол в 53-та минута и отново стражът на украинците носеше вина. Разван Марин стигна до свободна топка на около 22 метра от вратата и стреля моментално, а тя премина покрай защитник и под ръката на Лунин, попадайки в долния десен ъгъл.

Само три минути по-късно шут на Станчу от близко разстояние бе блокиран и Андрей Рациу не успя на добавка, но от последвалия корнер Румъния вкара за 3:0. Денис Ман пое топката след късо изпълнение и дриблира покрай двама защитници на Украйна, след което пусна пас успоредно на голлинията и Денис Драгуш вкара на празна врата.

Украйна трудно се отърси от шока и стигна до положение в 65-та минута. Михайло Мудрик центрира в наказателното поле на румънците и отбитата топка попадна на волето на непокрития Андрий Ярмоленко, който обаче стреля над напречната греда.

В следващите минути украинците организираха няколко добри атаки и ги завършиха с удари, но Флорин Ница спря два шута, а Мудрик бе неточен.

Така Украйна започна с неприятно поражение 4-ото си поредно участие на Европейско и в следващия си мач ще срещне Словакия, докато за Румъния предстои сблъсък с фаворита в потока Белгия.

Румъния - Украйна 3:0
1:0 Николае Станчу (30)
2:0 Разван Марин (53)

3:0 Денис Дръгуш (57)

Стартови състави:

Румъния: 1. Флорин Ница – 2. Андрей Рациу, 3. Раду Дръгушин, 15. Андрей Бурчъ, 11. Никушор Банку - 6. Мариус Марин - 20. Денис Ман, 18. Разван Марин 21. Николае Станчу (К), 17. Флоринел Коман – 19. Денис Дръгуш;

Украйна: 23. Андрий Лунин – 2. Юким Конопля, 13. Илия Забарний, 22. Микола Матвиенко, 17. Олександър Зинченко – Тарас Степаненко (К), 19. Микола Шапаренко – 15. Виктор Циганков, 14. Георгий Судаков, 10. Михайло Мудрик – 11. Артьом Довбик.