Първа изненада на Евро 2024 (ВИДЕО)

1100 дни след инцидента на "Паркен", Ериксен вкара за Дания

Първата изненада на Евро 2024 е факт - Словения не само не се даде на Дания, но имаше възможност да спечели срещу полуфиналиста от Евро 2020. Гол на Кристиан Ериксен даде преднина за "червения динамит" преди почивката, но през втората част натискът на отбора на Матиаж Кек се отплати с гол Ерик Янжа за крайното 1:1.

Двубоят започна интензивно с положения пред двете врати.

След четвърт час игра Бенямин Шешко отправи изключително опасен удар, който хвана в крачка Каспер Шмайкхел, но топката мина от външата страна на гредата.

А само 120 секунди по-късно резултатът бе открит от най-подходящия възможен герой - Кристиан Ериксен. Халфът на Манчестър Юнайтед получи вълшебен пас с пета от Винд, овладя си топката в наказателното поле, след което с техничен удар вкара за 1:0. Попадението на полузащитника пък дойде точно 1100 дни след инцидента с опитния футболист на "Паркен", когато той получи сърдечен арест и изпадна в безсъзнание.

В 28-ата минута голмайсторът на сканданавците бе близо да удвои, но вратата на Облак оцеля.

В същото време Андраж Шпорар получи дълъг пас зад отбраната на съперника, но играчът на Панатинайкос не успя да си овладее топката и тя му избяга.

След почивката двубоят остана отворен, като и двата тима създаваха положения. Първо датчаните пропуснаха да удвоят, след като Расмус Хойлунд от няколко метра не съумя да вкара, допускайки Облак да парира.

Две минути по-късно Шешко намери Шпорар, но ударът му с глава бе неточен. А четвърт час преди края играчът на РБ Лайпциг стреля силно в гредата зад Шмайхел.

Изравнителният гол все пак падна в 77-ата минута, за да затвърди впечатлението, че Словения има сили за минимум частичен обрат. Тогава топката попадна в Ерик Янжа, отправил силен удар, който срещна тялото на бранител в "червено", за да заблуди Шмайхел и влетя в мрежата зад вратаря - 1:1.

СЛОВЕНИЯ - ДАНИЯ 1:1
0:1 К. Ериксен (17)
1:1 Е. Янжа (77)

Словения: 1. Ян Облак (К), 2. Жан Карничник, 21. Ваня Дркушич, 16. Яка Бийол, 13. Ерик Янжа, 20. Петар Стоянович, 22. Гнезда Черин, 10. Тими Елшник, 9. Андраж Шпорар, 11. Бенямин Шешко, 17. Ян Млакар

Дания: 1. Каспер Шмайхел (к), 6. Андреас Кристенсен, 2. Йоаким Андерсен, 3. Яник Вестергор, 18. Александер Бах, 21. Мортен Хюлманд, 23. Пиер-Емил Хойберг, 17. Виктор Кристиансен, 10. Кристиан Ериксен - 19. Йонас Винд, 9. Расмус Хойлунд