3. Арсенал бе подчинен, но си тръгна с точката от ада на "Сигнал Идуна Парк" (видео)

Олимпик (Марсилия) оглави група "F" след важна победа в Гърция

Отборът на Борусия (Дортмунд) се завърна в Шампионската лига след деветгодишно отсъствие с равенство. В мача от група "F", игран на „Сигнал Идуна Парк”, немският шампион се изправи срещу английския Арсенал, а сблъсъкът завърши при равенство 1:1. „Артилеристите” водеха в резултата до 88-ата минута, но тогава дойде моментът на златната резерва Перишич, който донесе точката на Борусия. Домакините бяха по-активният тим и дори заслужаваха победата, но съумяха да отбележат попадение чак в края на мача. В последните секунди на срещата Борусия дори можеше да се добере до успеха, но Шчезни бе блестящ и донесе точката на Арсенал.

„Артилеристите” започнаха много активно и още в 5-ата минута Жервиньо получи отлична възможност за откриване на резултата, но бе изпреварен от Матс Хумелс, който можеше да си отбележи автогол, но благодарение на добрата намеса на Роман Вайденфелер с една игра това не се случи. Само 30 секунди по-късно, организирайки контраатака, Борусия отвърна на удара, но изстрелът на  Кевин Гроскройц прелетя над напречната греда. Бързото темпо на игра се запази и вълнуващите моменти не закъсняха. В 9-ата минута Шинджи Кагава бе изведен зад отбраната на английския тим, но избърса с изпълнението и ударът му премина над вратата.

Домакините се активизираха и от първоначалното стъписване не остава и помен. Напротив – течеше 12-ата минута, а Борусия вече пропускаше трето чисто положение. Левандовски пропиля най-добрата възможност за тима си от началото на мача, след като преодоля Шчезни и прати кълбото към вратата, но със сетни усилия Бакари Саня изчисти от голлинията.

Постепенно темпото на игра спадна, но Борусия продължаваше да се представя по-добре от своя противник. Домакините владееха повече топката, а Арсенал разчиташе предимно на бързи атаки, с които да изненада противника. При една такава Робин ван Перси се озова на брилянтна позиция, но Вайденфелер реагира по най-добрия начин на удара на холандеца и изби в корнер.

Последва пропуск на Левандовски пред вратата на Шчезни в 38-ата минута – вратарят на Арсенал обаче улови без проблем удара с глава на своя сънародник. И точно когато наближаваше краят на полувремето и изглеждаше, че Борусия ще е тимът, който съжалява, че не води на почивката, Арсенал нанесе своя удар. Тио Уолкът намери по чудесен начин в празно пространство Робин ван Перси, а холандецът каза тежката си дума и с прецизен удар преодоля Вайденфелер, като по този начин даде ценен аванс на „артилеристите” на почивката на мача.

Началото на второто полувреме напомни на голяма част от моментите от първите 45 минути – Борусия стартира отлично и упорито търсеше гол, с който да изравни резултата. Шмелцер пропусна хубава възможност за домакините от „Сигнал Идуна Парк”, след като силният му удар от малък ъгъл в 55-ата минута прелетя над вратата. Малко преди да изтече час игра се наложи да бъде оказана медицинска помощ на Микел Артета, който получи някаква травма след съприкосновение с противников играч, но в крайна сметка всичко с испанеца бе наред и играта продължи.

В 61-ата минута Арсенал направи непростим пропуск. Жервиньо бе главният виновник да не води с 2:0, след като оказал се сам срещу вратаря, се забави и впоследствие топката бе уловена от Вайденфелер. Борусия продължи усилено да търси гол, като домакините владееха топката доста повече от своя съперник, но чистите ситуации пред Шчезни липсваха. По този начин течеше времето и мачът навлезе в заключителния четвърт час, като резултатът все още бе 0:1. В 81-ата минута домакините пропиляха най-чистата си ситуация в целия мач – топката бе центрирана от корнер, няколко играчи се разминаха с кълбото и то попадна в краката на Суботич, който от границата на наказателното поле нанесе доста слаб изстрел по земята, който бе уловен от Шчезни. По-малко от 120 секунди след това Гьотце стреля от чиста позиция, но ударът му не попадна в рамките на вратата.

В 85-ата минута едно от новите попълнения на Арсенал – Андре Сантос, се появи на терена, като това бе дебют за бразилеца с екипа на „артилеристите”.

В заключителните минути от двубоя Арсенал се бранеше усилено. В 88-ата минута Борусия най-сетне достигна до така търсения гол. Топката бе центрирана от пряк свободен удар, играч на Арсенал я изчисти и тя полетя към дъгата на наказателното поле, където бе влезлият като резерва Иван Перишич. Полузащитникът предвидливо пристъпи няколко крачки назад и с великолепно воле заби кълбото в лявата скоба на вратата на Шчезни, който просто изгледа ситуацията отстрани.

След изравняването на резултата Борусия продължи да търси победата и беше много близо до нея, но намесата на Шчезни в 91-ата минута се оказа решаваща за Арсенал, който все пак си тръгна с точката от ада на „Сигнал Идуна Парк”. Борусия се завърна в Шампионската лига след деветгодишно отсъствие с равенство, но остави отлични впечатления с играта си и показа, че може да претендира дори за спечелването на турнира.

В другия двубой от група "F" отборът на Олимпик (Марсилия) се добра до изключително ценна победа в гостуването си на Олимпиакос в Гърция. Французите спечелиха с минималното 1:0 двубоя на стадион "Караискакис" и по този начин взеха много важен успех в борбата за първите две места в групата.

Първата част не предложи попадения, но гостите създадоха доста повече опасни ситуации от своя противник. Диавара, Шейру и Морел пропиляха доста чисти ситуации, а в 37-ата минута Реми нацели дясната греда на вратата на Франко Костанцо. Гърците пък имаха сравнително малко възможности и всички те не бяха реализирани от Кевин Мираяс.

Марсилия излезе с гол напред малко след подновяването на играта, в 51-ата минута, когато Жереми Морел намери Лучо Гонсалес, който без никакъв проблем от близко разстояние откри за 0:1. Олимпиакос така и не съумя да създаде нищо по-сериозно, като се активизира в минутите между 60-ата и 80-ата, но все пак не достигна до гол и по този начин загуби мача. Гостите от Марсилия завършиха срещата с човек по-малко, причина за което бе изгонването на влезлия много грубо в краката на противников играч Фанни.

След изиграването на първите мачове от група "F" Марсилия е лидер с три точки, Арсенал и Борусия имат по една, а Олимпиакос е последен с нула.