3. Арсенал и Венгер вече са най-успешни в историята на ФА Къп (ВИДЕО+СНИМКИ)

Арсенал и Венгер вече са най-успешни в историята на ФА Къп (ВИДЕО+СНИМКИ)

"Топчиите" спечелиха след спорен гол финала срещу Челси с 2:1 и вече имат 13 трофея

Арсенал спечели за 13-и път Купата на Англия, след като на финала в тазгодишната кампания се наложи с 2:1 над Челси в зрелищен мач на "Уембли". "Артилеристите" стават най-успешни в турнира, изправерарвайки Манчестър Юнайтед, който има 12 титли.

Мениджърът на Арсенал Арсен Венгер пък вече е печелил 7 пъти купата, с една по-малко има Джордж Рамзи, който води Астън Вила.

Арсенал откри резултата със спорен гол на Санчес в 4-ата минута, а Диего Коща изравни в 76-ата минута. Рамзи вкара победния за Арсенал гол в 79-ата минута. Челси трябваше да доиграе срещата с 10 човека, след като Моузес си изпороси втори жълт картон в 68-ата минута и бе изгонен.

Арсенал направи страхотно първо полувреме, в което „артилеристите” вкараха един гол и направиха множество пропуски пред вратата на Куртоа.

Още в четвъртата минута Арсенал поведе с дискусионен гол, който затрудни дори реферската бригада. Алексис Санчес пое на гърди извън пеналта и пусна в наказателното поле, там Рамзи бе близо до топката, но и в засада, затова не игра. Бранителите на Челси очакваха да бъде вдигната засада, което и стана, Санчес обаче бе нахлул в пеналта на скорост и завърши атаката с точен удар. Последва дискусия между главния рефер със страничния съдия, който вдигна флага, но попадението в крайна сметка бе зачетено.

В 14-ата минута Санчес можеше да вкара втори гол, но малко не му достигна отново да порази целта, топката облиза гредата.

Минута по-късно Йозил пробва техничен удар, но Гари Кейхил успя от голлинията да изчисти.

В 19-ата минута отново гредата отново спаси „сините” при удар с глава на Уелбек, а след рикошета Рамзи се размина с кълбото пред опразнената врата.

В средата на първата част Диего Коща можеше да изравни, но след като се пребори с Начо Монерал би във вратаря.

Динамиката се запази и след почивката, като Челси започна по-често да поглежда към противниковата врата.

Давид Опсина в 51-ата трябваше да спасява с една ръка след опасен удар на Моузес, а колегата му на другата врата Тибо Куртоа спаси след шут на Бейерин в 65-ата.

В 68-ата Моузес опита да излъже главния рефер и падна в наказателното поле без да има съприкосновение с противников футболист, но съдията бе близо и видя симулацията, Моузес получи жълт картон, който му беше втори и бе изгонен, оставяйки Челси с човек по-малко.

Въпреки числения си пасив „сините” стигнаха до изравняване в 76-ата минута. Диего Коща спря на гърди в пеналта и прати с точен удар топката в мрежата за 1:1.

Радостта на символичните гости обаче не трая дълго. Жиру влезе като резерва в 78-ата минута, а секунди след появата си на терена асистира на Рамзи за 2:1. Арсенал направи бърза атака с няколко докосвания, а французинът извади от аутлинията за Рамзи, който с глава върна преднината на своя тим

В последните минути атаките следваха една след друга, а Йозил пропусна да убие интригата в 87-ата и уцели гредата.

Все пак Арсенал задържа аванса си и се поздрави с 13-ата си титла в надпреварата.

Лондонският Челси разби вкъщи белгийския Гент

Какъв мач! Юнайтед пропиля аванс от два гола срещу Порто, но Магуайър спаси тима си от загуба в края (ВИДЕО)