3. Арсенал ликува с трофея от "Къмюнити шийлд", Венгер победи Моуриньо за първи път (ВИДЕО+СНИМКИ)

Окслейд-Чембърлейн вкара красив победен гол за 1:0 на "Уембли", Петър Чех заключи вратата срещу бившия си тим

Арсенал спечели трофея „Къмюнити шийлд” след първия успех на Арсен Венгер над Жозе Моуриньо от 14-ия му опит. На „Уембли” носителят на ФА Къп надви шампиона Челси с 1:0 с красив гол на Алекс Окслейд-Чембърлейн в 24-ата минута, а трофеят е 14-и в историята на Арсенал от тази надпревара и втори пореден след миналогодишното 3:0 над Манчестър Сити.

Диего Коща отпадна от групата на Челси преди мача заради проблеми с контузия и атаката  на Челси бе водена от Лоик Реми. Венгер пък избра да остави Жиру на пейката, за да пусне Уолкът в предни позиции. След 10 години на „Стамфорд Бридж”, Петър Чех за първи път играеше срещу Челси с екипа на Арсенал.

„Артилеристите” пресираха много активно в първите пет минути, а после Челси пренесе играта в центъра. Вилиян чукна за Фабрегас, който стигна първи до топката в наказателното поле на Арсенал, Мертезакер застана на пътя му и бившият капитан на „топчиите” се строполи в наказателното поле с претенции за дузпа, които не бяха уважени.

Носът на Кейхил бе разкървавен след сблъсък с Начо Монреал, а Арсенал поведе с красиво попадение точно в средата на първата част. Уолкът бе оставен съвсем сам пред наказателното поле, овладя топката и намери вдясно Алекс-Окслейд Чембърлейн, който сви топката към центъра и с отсечен шут с левия крак по диагонала заби неспасяемо в далечния горен ъгъл на Куртоа за 1:0.

Челси опита веднага да се върне в мача, но Азар направи лошо първо докосване пред вратата след добър пас по земя на Вилиян и Кошчелни успя да изчисти. Секунди по-късно Рамирес опита фалцов шут от дистанция, но прати встрани.

В 37-ата минута Моуриньо бе вбесен от пропуск на Рамирес. Реми размина Мертезакер на фланга и центрира меко пред вратата за бразилския халф, който от 6-7 метра с глава дори не нацели очертанията на вратата. На тъча Моуриньо направи жест, с който показа, че топката е ударила Рамирес, а не обратното, както би се очаквало.

До почивката Рамзи стреля от външната страна на мрежата, а Иванович умело изчисти пред голлинията след опасно центриране на втора греда.

На полувремето Моуриньо пусна новото попълнение Радамел Фалкао на мястото на Реми. Първите 10-ина минути на втората част минаха с отчетливо предимство на „сините”, а Оскар замени Рамирес в 54-ата минута.

Точно Оскар разочарова  и не подаде на Фалкао, а стреля неточно от голямо разстояние. После колумбиецът отлично взе кълбото с гръб към вратата, но Кошчелни внимаваше и му изби.

Еден Азар направи голям пропуск в 61-ата минута и след чудесен извеждащ пас в коридор от Фабрегас стреля над вече легналия Петър Чех, но и над вратата.

Жиру смени Уолкът в средата на втората част и веднага имаше добър шанс да се разпише, но засече неточно центрирането на Окслейд-Чембърлейн на втора греда.

Петър Чех пък направи първото си сериозно спасяване в 68-ата минута, когато извади в корнер удар на Оскар от пряк свободен удар под напречната греда.

Отборът на Венгер хвана съперника на бърза контра и Жиру получи нисък пас на границата на вратарското поле, ала стреля неточно над целта. Фалкао пък проспа добро центриране и така и не успя да нанесе удар.

Моуриньо хвърли всичко в атака и пусна Моузес на мястото на капитана Джон Тери, но куп несполучливи центрирания не донесоха заплаха за Петър Чех, който ликува с трофей още в първия си мач срещу бившия си отбор.

В края Арсенал дори на два пъти изпусна да удвои преднината си. Първо Касорла изпусна сам срещу Куртоа, а после Куртоа изби с крак и удар на останалия сам срещу него Гибс. Настроението сред "топчиите" обаче е отлично след силния старт на сезона, който включва и спечелването на домашния трофей от "Ермирейтс къп".

През следващия уикенд в първия кръг от новия сезон във Висшата лига Челси е домакин на Суонзи в събота от 19:30, а Арсенал приема Уест Хем в неделя от 15:30 в лондонско дерби.

Балотели пред завръщане в Серия А

Нападателят Марио Балотели е пред завръщане в Серия А

Вратар отказа повиквателна от Нагелсман

Вратарят на Фулъм Бернд Лено заяви, че е отказал поканата на националния селекционер на Германия Юлиан Нагелсман