Вчерашният дебют на Андрей Аршавин на „Емирейтс” се появи на повече водещи страници в английската и световна преса, отколкото първото му появяване на стадион от висшия ешелон в Англия.
Руснакът парафира 16-милионния си трансфер от Зенит в Арсенал в последната минута, с което постави ново начало в забележителната си кариера, която го отведе от Санкт Петербург до северен Лондон – през Брадфорд…
Да, разположения в западен Йоркшир текстилен център, сега по-известен с индийските ястия, отколкото платовете си е където всичко започна за бъдещия „артилерист”. Аршавин направи дебюта си за мъжкия състав на Зенит, при победата с 3:0 срещу тогава подвизаващите се във Висшата лига „петли” на 2 август 2000 г в мач за Интертото.
Едва ли някой от 9 572-та присъстващи на „Вали Парейд” онази вечер би предположил за пътя, който 19-годишният ще извърви. Освен че получи жълт картон, след като бе влязъл като резерва в 28-ата минута Аршавин помогна на своя тим за победата с общ резултат от 4:0.
Интересен факт около този мач, е че той бе запомнен като „Archavin” (грешка при отпечатване името му на фланелката”, но младокът не губи никакво време в изграждането на репутация в родната Русия.
По-малко от две години след приключенията си в Брадфорд той дебютира и като национал срещу Беларус през май 2002 г.
Година след това се преквалифицира от атакуващ полузащитник в чист нападател и не е поглеждал назад след това.
Аршавин бе коронясан за играч на годината в Русия за 2006 г, а през следващата година изстреля Зенит до титлата в руското първенство. Трофей, който тимът от Петербург не е печелил след купата на Съветската лига през 1984 г.
Звездата му изгря и в турнира за Купата на УЕФА, когато бе обявен за играч на мача във финала, спечелен срещу Рейджърс с 2:0 на „Ийстландс”. След това последва и Евро 2008, където той изведе съотборниците си, предвождани от Гуус Хидинк до полуфиналите.
Европейското доведе до порой от трансферни спекулации, свързващи го с Тотнъм, Барселона и Арсенал. Това също му осигури и номинация за играч на годината в Европа.
Сред разнородните му интереси се забелязва и влечението към производство на спортна екипировка, за което той разполага с диплома за дизайн. Само времето ще покаже дали ще успее да се впише в модните тенденции при „артилеритите”.