3. Барса показа, че е „повече от отбор” и подчини Юнайтед на митичния „Уембли” (видео)

Лео Меси и компания изнесоха футболна лекция на „червените дяволи” и след успех с 3:1 станаха за четвърти път европейски клубни шампиони

Испанският първенец Барселона спечели за четвърти път в своята история най-престижния клубен турнир – Шампионска лига, след като оправда очакванията на специалистите и се наложи над английския хегемон Манчестър Юнайтед с 3:1.

Наставникът на „червените дяволи” сър Алекс Фъргюсън, който стана едва вторият мениджър, извел отбора си до пет финала на Шампионска лига, не включи в групата за срещата българския топреализатор на тима Димитър Бербатов, а португалското крило Нани остана на пейката.

Колегата на шотландския специалист - Хосеп Гуардиола, който изведе каталунците в рекорден в историята им 17-и финал в европейски клубен турнир, също предприе донякъде изненадващ ход, като не заложи на капитана Карлес Пуйол в стартовия състав на Барселона, но за разлика от Бербатов – испанският бранител остана на пейката.

Срещата на митичния стадион „Уембли”, където Юнайтед и Барселона спечелиха своите първи трофеи от турнира на шампионите, започна с пищна 6-минутна церемония, специални гости на която бяха множество гости от света на спорта и шоубизнеса, а купата бе изнесена и охранявана зорко от кралските гвардейци.

Веднага след първия съдийски сигнал на най-младия рефер, ръководил финал на европейски турнир - Виктор Касай, английският тим упражни невероятна преса и на практика не позволи на своя опонент да наложи стила си на игра в първите 10 минути.

Точно след изтичането им неразбирателство между централния бранител на Барса Пике и стража Валдес за малко не доведе до откриване на резултата в полза на Юнайтед.

След това обаче испанците успяха да овладеят инициативата и постепенно започнаха да налагат типичния си стил на игра – с множество подавания в средата на терена.

Така дойде и първата сериозна опасност пред отказващия се страж на англичаните Едвин ван дер Саар, който дори не реагира при удар с глава от непосредствена близост на оставения непокрит в наказателното поле Педро в 15-ата минута, но топката не навести мрежата му, а излезе в аут.

Пет минути по-късно Педро изпробва своя удар от границата на наказателното поле, но мерникът му бе неточен. След натиска на каталунците между 10-ата и 20-ата минута Манчестър Юнайтед се опита да изравни играта, но вместо това получи попадение.

В 27-ата минута капитанът на испанците Шави получи топката в централната част на терена, напредна и изведе отдясно Педро Родригес, а той с плътен удар в близкия на вратаря ъгъл откри резултата.

Така юношата на Барселона се превърна в едва първият испанец, разписал се за тима във финал на най-престижния клубен турнир, тъй като преди него това бяха правили само легионери.

Манчестър Юнайтед отговори почти мигновено.

В 34-ата минута Уейн Руни направи двойно подаване първо с Карик, а после и с Райън Гигс, като последният го изведе на точката за изпълнение на дузпа, а от там английският национал прати топката неспасяемо в горния десен ъгъл на пазената от Валдес врата.

При повторението на попадението се видя, че уелският ветеран се намираше в положение на засада, но в крайна сметка голът бе зачетен, а равенството – възстановено.

След това Барселона отново наложи своя ритъм на игра, но Юнайтед заигра далеч по-уверено и в крайна сметка двата тима се оттеглиха на почивка при равенство 1:1.

Втората част започна така, както завърши първата – Барса диктуваше темпото, а тимът на Юнайтед стоеше компактно подреден в отбрана, разчитайки на контраатаки и на изнесения единствен в предни позиции Хавиер Ернандес.

Това обаче се оказа грешен подход, тъй като в 54-ата минута Лео Меси показа невероятната си класа и направи безпомощен Едвин ван дер Саар с плътен удар от над 20 метра, извеждайки Барса за втори път напред в резултата.

Попадението бе първо за гениалния аржентинец на английска земя и с него той изравни рекорда на Рууд ван Нистелрой от 12 попадения в един сезон на Шампионската лига, осигурявайки си голмайсторския приз от турнира.

След втория си гол Барселона се превърна в абсолютен господар на терена и атаките пред вратата на Юнайтед се редяха една след друга, като само добрите изяви на Ван дер Саар спасиха англичаните от попадение до 69-ата минута.

В нея обаче дори холандецът капитулира. Лео Меси се разходи като на парад сред отбраната на „червените дяволи”, след което топката попадна у Давид Вия, а той с прецизен изстрел я прати в мрежата му от границата на наказателното поле.

В 79-ата минута „червените дяволи” имаха претенции за неотсъдена дузпа, след като Давид Вия игра с ръка в собственото си наказателно поле, но реферите правилно прецениха, че испанският нападател наруши правилата неумишлено, а и ръката  му бе в естественото си положение.

До края на срещата съставът на Манчестър Юнайтед се опита да се противопостави на Барса и поне да намали резултата, но не съумя и логично загуби, след като бе категорично надигран през второто полувреме.

Така Барселона стана едва четвъртият отбор, станал шампион на Европа два пъти в един и същи град – Лондон, след като преди това с подобно постижение можеха да се похвалят тимовете на Реал Мадрид (Глазгоу и Париж), Ливърпул (Рим) и Милан (Атина).

Успехът донесе на каталунците рекордните 109 милиона паунда, а за Юнайтед останаха „утешителните” 63 млн. и сребърните медали.

Манчестър Юнайтед губи Мазрауи до средата на ноември

Той трябва да се подложи на хирургична интервенция

Става интересно! Ливърпул, Челси и Тотнъм с интерес към младок от Дортмунд

Джейми Байноу-Гитънс успя да привлече вниманието върху себе си

Прекрасни новини за Слот: Салах и Ван Дайк получиха почивка от националните отбори