3. Байерн излезе краен победител в спектакъл с Фиорентина

Байерн излезе краен победител в спектакъл с Фиорентина

Двата отбора изиграха мача на сезона в Шампионската лига, Фиорентина би с 3:2 в реванша, но отпадна

Байерн Мюнхен успя да излезе крайният победител в двубоя с италианския Фиорентина. Двата отбора сътвориха мача на сезона в тазгодишното издание на Шампионската лига. Резултатът 3:2 в полза на „виолетовите” напълно олицетворява показаното на „Артемио Франки”. Германците обаче са победителите, както гласи една крилата фраза. С общ резултат 4:4 баварците се класираха за четвъртфиналите в Лигата на богатите.

Срещата на „Артемио Франки” остави без дъх зрителите по трибуните, които не само видяха много голове, но и реванш от страна на съдбата към Фиорентина, които отбелязаха гол от явна засада, подобно на Байерн в първия мач. През първото полувреме падна само един гол, с който Фиорентина излезе напред в резултата. Варгас бе негов автор. През второто полувреме паднаха четири попадения, три от които в интервал от 5 минути. Първо Йоветич удвои за „виолетовите”, после Ван Бомел върна Байерн в мача. Йоветич за трети път вдигна на крака феновете на домакините, но Ариен Робен класира Байен с попадение от световна класа.

Двубоят започна спокойно на „Артемио Франки”, чийто терен бе почистен перфектно след снеговалежа през деня във Флоренция. В началните минути гостите отбиха очаквания първоначален натиск на „виолетовите” с продължителни разигравания. Постепенно обаче фиорентинци се организираха и започнаха да тормозят своите гости. В 16-ата минута при центриране на Варгас в наказателното поле на Байерн Ван Буйтен неволно докосна топката с върха на пръстите си, но главният рефер правилно прецени, че играта трябва да продължи.

В 28-ата минута Фиорентина успя да поведе в резултата. Удар на Йоветич от около 30 метра бе отбит от стража на Байерн Бут, топката попадна в нахлулия отляво Варгас и перуанецът със силен шут я прати из паяжините на германската мрежа – 1:0. Само две минути по-късно Байерн получи нов удар, след като нападателят Марио Гомес се контузи и принудително бе заменен, като на негово място се появи Мирослав Клозе, който от явна засада бе автор на втория гол за Байерн в първата среща.

Малко по-късно Ван Буйтен отново използва ръката си в наказателното поле, което предизвика нови силни протести от страна на домакините. Главният рефер Майенко от Испания обаче пак остана безмълвен.

Байерн усили темпото в края на първата част и в 34-ата минута Робен се озова сам срещу Фрей след неразбирателство в отбраната на Фиорентина. Стражът на италианците обаче направи невероятно спасяване в ъглов удар. Това бе най-чистата възможност за баварците през първото полувреме. Точно преди почивката Мирослав Клозе засече с летящ плонж центриране отдясно, но стреля в аут.

Случилото се през второто полувреме трудно може да бъде опиасано с думи. Двата отбора сътвориха може би мача на сезона в тазгодишното издание на Шампионската лига. Първо в 54-ата минута съдбата си върна на Фиорентина за гола на Клозе в Мюнехн. „Виолетовите” поведоха с 2:0 след явна засада в головата атака. Джилардино се намираше зад отбраната на гостите, той свали топката за Йоветич и черногорецът с диагонален удар не остави шансове на Бут.

И тъй като германецът е мъртъв, само когато главата му е на три метра от тялото, след само 6 минути Байерн стигна до попадение. Ван Бомел закова топката в долния десен ъгъл на фрей с изстрел по земя извън наказателното поле.

Зрителите останаха без дъх в 64-ата минута, когато Фиорентина стигна до трети гол. Комбинацията отново бе между обичайните заподозрени Джилардино и Йоветич. Италианският национал свали с глава кълбото за черногорския такъв, който от вратарското поле изпревари Ван Буйтен и Бут за 3:1.

Само минута по-късно обаче Ариен Робен напомни за себе си със страховит фалцов удар извън пеналтерията за секунди смълча „Артемио Франки” – 2:3.

До края Байерн удържа натиска на домакините, които така и не стигнаха до голово положение.

Така възпитаниците на Луис Ван Гаал сложиха край на феноменалната си серия в най-подходящия момент. След като не бяха губели в 18 поредни мача, сега претърпяха поражение, но продължиха напред.

Освен това Байерн продължи добрата си традиция при гостувания в Италия. През 2000 г. мюнхенският тим спечели последния си трофей на Шампионската лига, след като победи Валенсия с дузпи, а този сезон се класира в последния момент за елиминациите, разбивайки с 4:1 Ювентус насред Торино.

На 19 март баварците ще разберат съперника си за четвъртфиналите в най-престижната клубна надпревара на Стария континент.

ФИОРЕНТИНА – БАЙЕРН МЮНХЕН 3:2 (4:4)
1:0 Варгас 28’
2:0 Йоветич 54’
2:1 Ван Бомел 60’
3:1 Йоветич 64’
3:2 Робен 65’

Фиорентина: Фрей – Де Силвестри, Натали, Крьолдруп, Фелипе (Паскуал 79’) – Монтоливо, Дзанети – Маркиони, Йоветич, Варгас (Кейрисон 82’) – Джилардино.
Неизползвани резерви: Аврамов, Болати, Комото, Донадел, Сантана.
Треньор: Чезаре Прандели

Байерн: Бут – Лаам, Ван Буйтен, Бадщубер, Алаба – Робен, Ван Бомел, Швайнщайгер, Рибери (Пранич 90’) – Гомес (Клозе 29’), Мюлер.
Неизползвани резерви: Алтинтоп, Гьорлиц, Олич, Рензинг, Тимошчук.
Треньор: Луис ван Гаал

Жълти картони: Крьолдруп, Фелипе (Ф), Швайнщайгер, Ван Бомел (Б)
Червени картони: -
Съдия: Умберто Ундиано Майенко (Испания)
Стадион: „Артемио Франки”, Флоренция
Балотели пред завръщане в Серия А

Нападателят Марио Балотели е пред завръщане в Серия А

Вратар отказа повиквателна от Нагелсман

Вратарят на Фулъм Бернд Лено заяви, че е отказал поканата на националния селекционер на Германия Юлиан Нагелсман