3. Безсмъртната Испания унижи Италия с 4:0 на финала (ВИДЕО+СНИМКИ)

Безсмъртната Испания унижи Италия с 4:0 на финала (ВИДЕО+СНИМКИ)

"Ла Фурия" влезе завинаги в историята като първият отбор, който защитава европейската си титла

Националният отбор на Испания остава завинаги в историята на футбола. „Ла Фурия” унижи Италия с 4:0 на финала на Евро 2012 и пред 65 000 души в Киев стана първият отбор, който успешно защитава своята титла на Стария континент. Освен това Испания става първият отбор, който печели три големи футболни форума поред. Фернандо Торес стана първият футболист, който бележи голове на два различни финала на Европейски първенства.

Давид Силва и Жорди Алба отбялязаха през първата част и загатнаха какво ще се случи, а Фернандо Торес и Хуан Мата вкараха нови две попадения за крайното 4:0, което разби на пух и прах мечтата на „Скуадра Адзура” за евротитлата.

С този триумф Испания се изравни по европейски титли с Германия, като двете страни имат по три трофея на Европа.

Висенте Дел Боске заложи на схемата без типичен централен нападател и пусна Сеск Фабрегас в титулярния състав. Това позволи на „Ла Фурия” да разиграва с много вариативност в халфовата линия, а ротацията извеждаше различни играчи на удобни позиции.

Чезаре Прандели гласува доверие на изпитаната двойка Антонио Касано – Марио Балотели в атака. Новият играч на Милан Рикардо Монтоливо получи доверието на селекционера зад тях, а триъгълник Пирло – Маркзизио – Де Роси трябваше да неутрализира Испания в центъра.

Трябваше, но не се получи. Вместо това Испания доказа през първите 45 минути защо е световен и европейски шампион.

„Тики-така” комбинациите зададоха ритъма на мача още в самото начало. Пирло първи шутира неточно, а Серхио Рамос на два пъти – първо от фаул, а после след центриране от корнер не намери целта.

Още преди да са изминали 10 минути шампионът натика съперника в неговата половина и обсадата не издържа дълго.

Иберийците стигнаха до първо голово положение в 10-ата минута. След комбинация с над 20 паса Сеск чукна за Шави и съотборникът му в Барселона от 15 метра фронтално срещу Буфон прати на сантиметри над напречната греда.

„Ла Фурия” пресираше „Скуадрата” с 8 души в противниковото поле, а играчите на Прандели нямаха отговор на този стил.

Световният и европейски шампион вкара много важния в такива мачове първи гол в 14-ата минута. Иниеста изведе Сеск отдясно, Фабрегас надбяга Киелини и качи на главата на Давид Силва, който бе на върха на атаката в този случай и халфът на Манчестър Сити на празна врата се разписа за 1:0.

Попадението събуди „Скуадра Адзура” и италианците стигнаха до серия от корнери. Макар да не бе много убедителен при центриранията Касияс успя да отрази опасността.

Втората лоша новина за Италия дойде в 21-ата минута. Джорджо Киелини, който се завърна след контузия в полуфинала с Германия, отново получи болки и не можа да продължи. Той веднага поиска смяна и на негово място влезе Федерико Балдзарети.

Именно резервата Балдзарети създаде проблеми за Испания в 27-ата минута – той центрира отляво за Балотели, Касияс изби лошо, но имаше късмет и топката попадна в ръцете му секунди по-късно.

Касано стреля през трима защитници, но стражът на Реал Мадрид лови, а после Пирло направи нещо средно между удар и центриране от пряк свободен удар, но не създаде нищо опасно.

В тези минути Касияс бе много зает и Касано тества рефлекса му, ала вратарят внимаваше и изби удара в долния десен ъгъл.

Испания хладнокръвно изчака минутите на италиански подем да отминат и протегна ръка към европейската титла в 41-ата минута.

Шави пусна в коридор за включилия се напред Жорди Алба, а сам срещу Буфон новият футболист на Барселона не трепна и с удар покрай стража на Ювентус отбеляза за 2:0.

Монтоливо изпусна да намали още преди почивката и „Ла Фурия” се оттегли на почивка с мисълта, че 45 минути делят отбора от вечно място във футболната история.

Чезаре Прандели не остана безучастен и опита да промени хода на събитията през втората част. Селекционерът бе изправен пред първа загуба в официален мач начело на Италия. Той замени още на почивката Антонио Касано и пусна единствения играч, който бе вкарвал на Испания на Евро 2012 – Антонио Ди Натале.

Само минутка след влизането си стрелецът на Удинезе с глава имаше шанс да се разпише, но от центрирането на Абате прати над целта.

После Сеск опита опасен удар, а в следващата атака се подигра с Балдзарети на аутлинията, ала бе неутрализиран в последния момент.

В 49-ата минута Бонучи спря с ръка удар с глава на Серхио Рамос. Съдията Педро Проенса имаше пълни основания да посочи бялата точка, защото бранителят на Ювентус спря полета на кълбото към вратата, ала при 2:0 за „Ла Фурия” португалецът предпочете да замълчи.

Италия пропусна големия шанс да върне интригата в мача в 51-ата минута, а основната заслуга за това е на Икер Касияс. Монтоливо изведе Ди Натале сам срещу Касияс в наказателното поле, ала стражът на Реал Мадрид отрази и двата му поредни удара, за да запази аванса от два гола.

Последната смяна на Прандели се оказа най-злощастна. Тиаго Мота замени новоот попълнение на Милан Рикардо Монтоливо в 57-ата минута, но само 5 минути по-късно халфът на ПСЖ получи разтежение. Той се хвана за бедрото без съприкосновение с противник и нямаше как да продължи мача. Така Италия остана с човек по-малко и два гола пасив, а мечтата за титла сякаш се изпари в този миг.

Висенте Дел Боске също промени своя тим. Той пусна в игра Педро вместо голмайстора във финала Давид Силва, а четвърт час преди края на терена се появи и човекът, който няма загубен финал в кариерата си – Фернандо Торес. Той застана на върха на атаката вместо Сеск Фабрегас.

Испания имаше пълен контрол над мача и бе въпрос на време да вдигне европейската титла.

Но испанците имаха още рекорди за чупене... Фернандо Торес беше изведен сам срещу Буфон и технично намери долния десен ъгъл за 3:0, с което стана първият футболист, отбелязал попадение в два различни финала на Европейски първенства. Хлапето продължава и феноменалната си серия без загуба във финал в професионалната си кариера.

Минути преди края в игра се появи и неговият съотборник в Челси Хуан Мата, който замени героят Андрес Иниеста.

За да бъде крахът за Италия пълен, Мата се разписа секунди след като влезе. Торес пак се измъкна от защитата, но този път даде на Мата на празна врата и халфът на Челси по земя прати в празната врата за крайното 4:0.

Подробна статиситка от финала вижте ТУК!