3. Борусия Дортмунд се събуди с хеттрик на Левандовски (видео)

Борусия Дортмунд се събуди с хеттрик на Левандовски (видео)

Шампионите разбиха Аугсбург с 4:0, Байер Леверкузен тресна Волфсбург с 3:1

Германският шампион Борусия Дортмунд отговори подобаващо на критиките след загубата с 0:3 в Шампионската лига от Олимпик Марсилия. „Жълто-черните” спечелиха с 4:0 срещу новака Аугсбург след хеттрик на поляка Робърт Левандовски.

На „Сигнал Идуна Парк” шампионите бяха в настроение за победа още в първите минути. Перишич и Левандовски комбинираха добре след 5 минути игра, но хърватинът стреля в аут. Гюндоган получи шанс в 10-ата минута – Лукас Пишчек стреля, топката рикошира и попадна в краката на бившия халф на Нюрнберг, който прати кълбото на сантиметри покрай лявата греда.

В 19-ата минута младата звезда на домакините Марио Гьотце дриблира и стреля, но опитният страж на гостите Симон Йенч спаси тупкащия удар. Полска атака в 23-ата минута можеше да изведе домакините напред, но Якоб Блажчиковски, по-известен като Куба не се възползва от чудесно центриране на Лукас Пишчек и с глава не уцели очертанията на вратата.

Логиката възтържествува след половин час игра. Санко спря пробив на Гьотце, но бранителят не се разбра с вратаря си, това позволи на Куба да центрира, топката рикошира и попадна в Робърт Левандовски, а полякът с хубав удар от границата на наказателното поле опъна мрежата за 1:0.

Голът даде още самочувствие на Борусия и момчетата на Юрген Клоп заиграха в познатия си бърз и комбинативен стил. Гьотце видя как удара му бе блокиран в 35-ата минута, но минута преди почивката пак Левандовски беше голмайстор.

Гьотце центрира от пряк свободен удар, Сантана засече, но защитник изби право в краката на Левандовски, а той насочи в десния ъгъл за втория си гол в мача – 2:0.

Новакът Аугсбург имаше своя шанс да се върне в мача в началото на втората част. Пишчек сбърка един пас, Саша Мьолдерс овладя в наказателното поле на Дортмунд при контраатака, но Илкай Гюндоган го свали на земята и реферът посочи бялата точка. Санко стреля в десния ъгъл от дузпата, но Роман Вайденфелер прекрасно отгатна посоката и спаси ниския шут.

Този пропуск сломи гостите и пак Борусия зареди атака след атака. Удар на Перишич бе изчистен от голлинията, Йенч спаси удар на Гьотце с добър рефлекс. Стражът обаче остана безпомощен срещу тийнейджъра в 74-ата минута. Левандовски се преввърна в асистент, като изведе Гьотце в центъра, а младокът прехвърли Йенч технично за 3:0.

В 78-ата минута Робърт Левандовски оформи своя хеттрик. Гьотце центрира, полякът засече леко, но много точно и матира Аугсбург за пореден път – 4:0.

Тази победа качи Борусия Дортмунд до 4-ото място след 8 мача. Аугсбург пък остана предпоследен и може да се свлече до дъното след мача на Хамбургер утре.

В друг мач от 8-ия кръг на Бундеслигата Байер Леверкузен също взе победа след двете поредни загуби в първенството. „Аспирините” биха Волфсбург с 3:1 на „Бай Арена”.

Кастро откри за Байер в в 14-ата минута, но головете заваляха след почивката. Милан Манджукич изравни за гостите в 59-ата минута, но равенството се запази само 6 минути. Швейцарския национал Ерен Дердийок направи 2:1 в 65-ата, а голмайсторът на клуба Щефан Кислинг покачи на 3:1 5 минути преди края.

Леверкузен вече е 6-ти с 13 точки. Волфсбург остава 13-ти.