3. Бразилски шок за Барса - Пато и Силва добутаха Милан до 2:2 (видео+снимки)

Бразилски шок за Барса - Пато и Силва добутаха Милан до 2:2 (видео+снимки)

Еврошампионът доминираше изцяло, но допусна голове в първите и последните секунди на мача

Милан отмъкна една точка на стадион „Ноу Камп” след щастливо равенство 2:2 с европейския шампион Барселона. Каталунците доминираха изцяло, но по един гол в първите и последните секунди на мача лиши тима на Пеп Гуардиола от победата.

Пато вкара гол от съблекалните още след 25 секунди игра. Барса обърна мача с попадения на Педро и Давид Вия, но Тиаго Силва изравни секунди преди края след един корнер за Милан.

Срещата започна по невероятен начин. Още не бяха изминали 30 секунди и Милан вече водеше с 1:0 пред 97 000 души на препълнения „Ноу Камп”. „Росонерите” започнаха от центъра и докато каталунците се чудеха какво става Алешандре Пато като на шега премина точно през центъра на отбраната, надбяга Дани Алвеш, излезе сам срещу Валдес и прокара топката през краката му.

Това бе петият най-бърз гол в историята на турнира, вкаран само след 25 секунди игра. Рекордът обаче се държи от Рой Макай, на който му бяха нужни само 10 секунди срещу Реал Мадрид преди няколко години.

След шока от гола Барселона постепенно се върна към обичайния си ритъм на игра с много къси пасове и огромно преимущество във владеенето на топката. Грешките в отбрана за каталунците обаче останаха тревожен симптом, който ще тревожи Пеп Гуардиола и занапред.
Лео Меси показваше суперкласата си както обикновено. Късметът обаче не бе с него в 18-ата минута, когато изпълни по чудесен начин един пряк свободен удар, но само лявата греда запази мрежата на Милан суха.

Барса продължаваше да натиска. Алвеш се задържаше през цялото време в половината на гостите и създаваше огромни проблеми на ветерана Джанлука Дзамброта. След половин час игра точно Алвеш комбинира с Меси, но аржентинецът не можа да провре топката покрай Абиати от нищожен ъгъл.

Логиката възтържествува в 36-ата минута. Геният на Меси блесна за пореден път. Той взе една топка пред наказателното поле на Милан, измъкна се между Неста и Абате, надбяга последния и пусна прекрасно успоредно на голлинията към непокрития Педро, за когото остана по-лесното и той от много близко разстояние изравни за 1:1.

Точно преди гола Масимилиано Алегри направи принудителна смяна. Кевин-Принс Боатенг получи травма и опитният Масимо Амброзини го замени. След изравнителното попадение и Гуардиола се видя принуден да направи промяна. Сеск Фабрегас се появи на терена вместо контузения Андрес Иниеста. Така на почивката 1:1 при силен натиск на еврошампиона.

Втората част започна с още по-настървени действия на домакините. Шави стреля страховито след 3 минути игра от подновяването, но Абиати изби в корнер. Само 2 минути по-късно Барселона вече водеше, а Давид Вия бе в прегръдките на своите съотборници.

Бившият стрелец на Валенсия изпълни по абсолютно перфектен начин пряк свободен удар от 23-4 метра, като не остави никакви шансове на Абиати и прати кълбото в горния му десен ъгъл за 2:1.

Доминацията на „блаугранас” продължи, а „росонерите” дори не можеха да организират сносна атака заради жестоката преса на домакините по целия терен. В 64-ата минута владеенето на топката беше 69% срещу само 31 за Милан. Ударите към вратата пък вече бяха набъбнали до 17:4 в полза на каталунците.

Наставникът на италианския шампион се опита да промени нещо като замени незабележимия Антонио Касано, а на негово място влезе дошлият от Аякс Урби Емануелсон. За Барса пък в 67-ата минута на терена се появи капитанът Карлес Пуйол, който замени Сейду Кейта.

Играчите на Гуардиола успокоиха играта в последната четвърт на мача, но пак изглеждаха по-опасния тим на терена. Безпогрешните пасове на Барса не дадоха шанс на Милан да наложи някакъв натиск. Меси и резервата Афелай имаха възможности да вкарат и трети гол, но не можаха да нанесат добри удари.

Домакините спокойно изчакваха последния съдийски сигнал на Мартин Аткинсън и бяха наказани от друг бразилец в състава на Милан – Тиаго Силва. Бразилският централен бранител се извиси при центриране от корнер на Зеедорф във втората минута на добавеното време и простреля Валдес за крайното 2:2!

В другата среща от група “H” дебютантът в Лигата Виктория Пилзен започна добре участието си в турнира. Чешкият шампион направи 1:1 срещу коравия тим на БАТЕ Борисов.

Домакините поведоха с гол на Бакош в добавеното време на първата част. Брешан изравни за белорусите в 69-ата минута и донесе точка за гостите.

Така всички четири отбора в тази група имат по една точка след изиграването на първите мачове. В следващия кръг на 28 септември БАТЕ е домакин на Барселона, а Милан приема Виктория (Пилзен).