3. Дузпа фантом не спря Челси в Швейцария (ВИДЕО+СНИМКИ)

Дузпа фантом не спря Челси в Швейцария (ВИДЕО+СНИМКИ)

Давид Луис вкара победен гол в последната секунда на мача, а лондончани биха Базел с 2:1 и са на крачка от финала

Челси направи огромна крачка към финала на Лига Европа като победи Базел с 2:1 още в първия полуфинален мач в Швейцария. Виктор Моузес отбеляза победния гол за лондончани на „Сейнт Якоб Парк” още в 12-ата минута, когато засече с глава центриране на Лампард от корнер. Базел изравни в края със скандална дузпа, която помрачи целия мач. Съдията Павел Карловац видя дузпа за намеса на Иванович срещу Щокер и Фабиан Шер реализира от бялата точка за 1:1. Давид Луис обаче възстанови справедливостта и със силен удар от пряк свободен удар прати ниско под плонжа на Зомер секунди преди края за 2:1 в полза на гостите.

Реваншът е точно след седмица на „Стамфорд Бридж”, а Базел има наглед непосилна задача.

Пред погледа на Роджър Федерер, който подкрепяше Базел в родния си град, Челси показа по-голяма класа и спечели заслужено.

Рафа Бенитес заложи на опита в този мач. Джон Тери взе капитанската лента и застана в сърцето на отбраната, а Лампард партнираше на Давид Луис като опорен халф. В предни позиции Мата изненадващо бе оставен на пейката, а Азар играеше точно зад гърба на Торес, а не както обикновено по фланга. Тази вечер на крилата бяха Моузес и Рамиреш. Демба Ба не бе в групата, защото няма право да играе за Челси в Лига Европа, след като вече участва в турнира с екипа на Нюкасъл.

Базел нямаше загуба в Лига Европа у дома този сезон, но преклони глава пред все още настоящия европейски шампион. Челси пък бе загубил 4 от последните си 5 гостувания в Европа, но сега спечели.

Челси се бори да стане първият отбор, който печели Шампионска лига и Лига Европа в две поредни години.

Мачът започна без опасни положения, но Челси стигна до първата добра ситуация в 11-ата минута. Азар пусна в коридор отдясно за
Аспиликуета, испанецът центрира към своя сънародник Фернандо Торес, но вратарят Зомер спаси удара му и изби в корнер.

От този корнер прошка нямаше. Франк Лампард центрира отдясно, Бранислав Иванович скочи най-добре, не можа да засече, но зад него без да скача Виктор Моузес с глава прати в левия ъгъл за 0:1 след 12 минути.

Щокер падна в наказателното поле на англичаните след намеса на Иванович, но чешкият рефер Павел Краловец замълча.

През първата част Челси умишлено позволяваше на Базел да разиграва повече, а лондончани в резервните си бели екипи чакаха шанс да организират мълниеносни контри.

Щокер стреля от малък ъгъл, но прати от грешната страна на мрежата. После Торес финтира добре в пеналта, но неговият удар бе избит от защитник с летящ шпагат.

Лампард пусна за абсолютно непокрития Рамиреш отдясно, бразилецът си спря малко неубедително и стреля по диагонала, но Зомер спаси.
Нова бърза атака на Челси изведе Азар през центъра, но белгиецът пое лошо и ударът му с десния крак мина покрай лявата греда.

Челси можеше да води и с повече на почивката, но се оттегли с един гол аванс.

Втората част започна далеч по-живо с греда за Базел. Само три минути след паузата Щокер пусна за Щрелер, капитанът дриблира към наказателното поле, а Чех само изгледа как ниският му удар среща лявата греда.

Челси също отвърна с греда. Еден Азар слаломира между Деген и Шер, стигна аутлинията и върна за свободния Торес, който с мощен шут тресна лявата греда и топката не пожела да влезе в мрежата.

Чех излезе неразчетено след корнер на Ел-Нени, но на задната греда Щрелер стреля с глава покрай целта.

Мата се появи на терена вместо Азар и веднага създаде голова ситуация, но Торес направи непростим пропуск след пас на Моузес.
Страничният рефер бе вдигнал и флага за засада, но пропускът пак си беше непростим.

Драгович изведе египетският национал Сала, но той си поведе лошо и Чех се хвърли смело, за да лови топката.

Оскар замени Лампард, а Давид Луис извади късмет, че не бе изгонен. Бразилецът влезе безумно в краката на Филип Деген и съдията го пожали само с жълт картон.

Най-скандалният момент в мача дойде в 86-ата минута. След центриране отдясно Иванович блокира Щокер, но дори и домакините трудно повярваха, че съдията им дава дузпа за намесата на сърбина.

От бялата точка Фабиан Шер стреля ниско почти в средата и изравни за 1:1.

До края Челси натисна с по-свежи атаки и стигна до драматичен победен гол.

Зомер се намеси лошо, Торес стреля право във вратаря, Лампард също не успя да довкара, а Оскар от трети опит прати над вратата.

Давид Луис, който трябваше да получи червен картон по-рано в мача, донесе победата на Челси в последната 4-та минута на добавеното време.

Рамиреш спечели пряк свободен удар на около 20 метра от вратата, а Луис със силен удар в долния десен ъгъл мушна под плонжа на Зомер, който не бе убедителен и позволи топката да влети в мрежата – 1:2.

Реваншът на „Стамфорд Бридж” е след седмица на 2 май.

Базел - Челси 1:2
0:1 Моузес '12
1:1 Шер '87 (дузпа)
1:2 Луис '90+4

Няма да отлагат мачовете на Манчестър Сити след Световното клубно

Висшата лига е отказала на шампионите, разкри Гуардиола

ОБЗОР: Селта и Райо бият като гости в Испания (ВИДЕО)

Вижте всички резултати, програма и класиране в Ла Лига

Майнц удари новака Санкт Паули (ВИДЕО)

С класическото 3:0 в мач от VI кръг на Бундеслигата

Евертън и Нюкасъл се занулиха в мач с отменен гол и пропусната дузпа (ВИДЕО)

Двата тима не си отбелязаха голове

Аталанта разби Дженоа след хеттрик на Ретеги (ВИДЕО)

Бергамаските надвиха опонента си с 5:1

Милан ще се опита да се справи с Фиорентина със състава от мача с Интер

Отборът залага на сигурното

Гьозтепе този път стигна до победата, но го направи отново в драматичен мач (ВИДЕО)