1. Novsport
  2. Европейски футбол
  3. ФИФА закрива системата за лицензирани агенти

ФИФА закрива системата за лицензирани агенти

ФИФА може да закрие след една година системата за лицензиране на агенти на играчи, съобщава Би Би Си. Световната централа е съобщила на мениджърите на футболистите, че „е възможно от октомври 2011 изискването за лиценз да отпадне”.

ФИФА закрива системата за лицензирани агенти
ФИФА може да закрие след една година системата за лицензиране на агенти на играчи, съобщава Би Би Си. Световната централа е съобщила на мениджърите на футболистите, че „е възможно от октомври 2011 г. изискването за лиценз да отпадне”.
 
Футболният консултант Тор-Кристиан Карлсен обяви пред водещата британска медия: „Бизнесът на агентите е като Дивия запад. Той е мръсен и много често неконтролируем от ФИФА и твърде бюрократичен.”
 
Освен че помагат в осъществяването на трансфери, агентите съветват играчите за спонсорство и сделки, свързани с различните им участия, и разбира се получават процент от евентуален договор, обикновено между 5-10%.
 
Настоящите правила на ФИФА влизат в сила от 1 януари 2008 г., но през последната година работна група на световната централа се е събирала няколко пъти, за да обсъжда как настоящата система работи. В края на 2010 г. ще бъдат изкарани всички изводи и новите правила трябва да бъдат завършени след май 2011 г., като вместо да променя регулацията на професията, ФИФА настоява за „широк контрол върху лицата, които представляват играчи или клубове”.  
 
Изследванията показват, че едва около 30 процента от трансферите са реализиране с посредничеството на агенти. Много често, въпреки угрозата от тежко наказание, се използват услугите на субекти, които нямат лиценз и не са полагали изпити за това, не си плащат ежегодните такси и застраховки.
 
"Един възможен нов подход би позволил да се регулира поведението на клубове и играчи, и в разширяването на обхвата на регламента да се включат всички видове посредници", се посочва в изявление на ФИФА.
 
"С други думи, наредбите ще спрат опитите да се регулира достъпа до дейността, като вместо това ще се контролира самата дейност.”
 
"Това би означавало, че играчи и клубове може да избират всякакви хора като посредници, независимо дали са юридически лица, адвокати, роднини или съпрузи, но ще трябва да отговарят на определени критерии и спазване на определени принципи.”
 
"Този подход ще доведе до отмяна на действащата система за лицензиране."
 
ФИФА също има съмнения, че "няма връзка между трансферната сума, платена от клубовете, и комисионата за посредника".
 
„Има объркване по отношение на разликата между представителите на клуба и агентите на играчите, и за това кой им плаща такса.”
 
Предстои да се види дали хората като Лъчезар Танев, Емил Данчев, Петьо Костадинов и десетки други ще се разделят със статута си.
 

Към настоящия момент ТОП 10 на държавите с най-много агенти се образува от Италия - 725, Испания - 585, Англия - 428, Бразилия - 328, Германия 320, Франция - 277, Аржентина - 190, Босна 122, Нигерия - 119 и Холандия - 112.