3. Франция сложи край на приказката на Исландия в един от най-резултатните мачове на еврофинали (ВИДЕО+СНИМКИ)

"Петлите" си уредиха среща с Германия, но оставиха въпросителни с представянето си в защита

Домакинът Франция секна приказката на дебютанта Исландия след пълна доминация и 5:2 в последния четвъртфинал на Евро 2016. По този начин „петлите” си уредиха среща със световния шампион Германия на 7 юли в Марсилия.

Франция изигра най-доброто си първо полувреме, отбелязвайки 4 гола до почивката (Жиру 13’, Погба 20’, Пайе 43’, Гризман 45’), като в предишните си мачове тимът на Дидие Дешан бележеше все през втората част.

Несломимият дух на Исландия проработи и в този мач. Колбейн Сигторсон намали с марково за „викингите” изпълнение в началото на второто полувреме, но почти веднага, с втория си гол в мача, Оливие Жиру върна преднината на Франция от четири гола.

Тимът от островната държава с население от 330 000 души напусна с високо вдигната глава, след като железният Биркир Бярнасон оформи крайното 2:5 шест минути преди края.

Антоан Гризман излезе на първо място по системата „гол + пас”. Нападателят вкара гол и направи две асистенции, а на общата му сметка са 4 попадения и 2 голови подавания. Освен това той излезе на първо място в листата на голмайсторите на Евро 2016.

Дидие Дешн даде пълен дебют на защитника Самуел Умтити, който по-рано премина в Барселона, в отсъствието на наказания Адил Рами. Муса Сисоко пък замени друг, натрупал картони - Н’Голо Канте, в халфовата линия.

„Викингите” останаха без промяна в състава за пети пореден мач, но 9 висяха с картони за евентуален полуфинал. Те са първият отбор на Европейско, който не направи нито една промяна в първите пет мача от турнира.

С втория си гол на Евро 2016 Оливие Жиру изведе Франция напред в резултата в 12-ата минута. Нападателят бе изведен с висок пас от дълбочина и с удар по диагонала от наказателното поле прокара топката между краката на Халдорсон. Асистенцията бе на Матюиди.

Вторият гол не закъсня. Исландия бе поставена на колене в 20-ата минута. Пол Погба заби мощно с глава първия си гол на Евро 2016, засичайки центриране от корнер на Антоан Гризман в горния ъгъл. Зоновата защита на исландците не работеше.

„Викингите” можеха да намалят пет минути по-късно, когато марков силен тъч бе свален с глава в наказателното поле и Бьодварсон връхлетя с шпагат, но прати над напречната греда. За първи път френската защита се пропука.

След известно затишие Франция вкара още два гола в края на първото полувреме. Най-напред в 43-ата минута Жиру свали центрирана за Гризман, който върна за Димитри Пайе към дъгата, а последният с плътен удар с левия крак не остави шансове на Халдорсон – 3:0.

В 45-ата минута „петлите” изплетоха може би най-красивата комбинация, която подплати тяхното пълно надмощие. Погба пусна топка през центъра на терена, Жиру я пропусна, като по този начин бе изведен Гризман. Нападателят напредна и прехвърли излезлия да го пресреща Халдорсон с марково изпълнение.

Гризман е първият футболист, който вкарва 4 или повече голове за Франция на голям турнир от Мишел Платини през 1984 г. насам, а 4:0 е най-голямата преднина на почивката на европейски финали.

Исландия върна един гол в 56-ата минута. Гилфи Сигурдсон центрира на първа греда отдясно и Сигторсон засече в близкия ъгъл – също марково изпълнение на исландците.

Исландците запазиха тенденцията да вкарват гол (а и да получават) във всеки от мачовете си на Евро 2016.

Франция обаче бързо охлади всякакви техни помисли за нещо повече с пето попадение в 59-ата минута. Димитри Пайе центрира брилянтно и Оливие Жиру с глава се възползва от увисването на вратаря за 5:1 преди да бъде заменен от Жиняк.

Въпреки резултата, Исландия продължи да дава всичко от себе си. И Уго Лорис трябваше да вади удар от упор с глава на резервата Ингасон.

Ейдур Гудионсен се появи в 83-ата минута, за да запише малко минути в последния си голям турнир, преди Исландия да отбележи втори гол. Биркир Бярнасон отбеляза второто си попадение на това европейско. Скуласон центрира отляво, топката мина над главата на Финбогасон, но от задна позиция Бярнасон насочи точно в близкия ъгъл, оформяйки крайното 2:5.

Така, Франция материализира убедително своето превъзходство, най-вече в нападение, и ще срещне Германия след четири дни в Марсилия, докато другият полуфинал на 6 юли в Лион противопоставя Португалия и Уелс.  Финалът е другата неделя.

Мачът Франция – Исландия (5:2) в първият със 7 гола на Европейско първенство от 2000 г. насам (Холандия – Югославия 6:1).

За играч на мача бе определен авторът на два от головете Оливие Жиру.

Франция – Исландия 5:2
1:0 Жиру (13’)
2:0 Погба (20’)
3:0 Пайе (43’)
4:0 Гризман (45’)
                     4:1 Сигторсон (56’)
5:1 Жиру (59’)