3. Гросмайстор Моуриньо занули Арсенал и предвкусва титлата (ВИДЕО+СНИМКИ)

Гросмайстор Моуриньо занули Арсенал и предвкусва титлата (ВИДЕО+СНИМКИ)

Венгер не можа да вземе победа срещу Специалния и от 13-ия опит, съдията Оливър подмина основателни претенции за дузпи

Арсен Венгер не успя да победи Жозе Моуриньо и при 13-ия си опит (6 равенства, 7 загуби) след тактическо 0:0 на „Емирейтс” в 34-ия кръг на Висшата лига, което остави Челси с комфортен аванс от 10 точки на върха и след края гостите празнуваха сякаш са спечелили.

Дербито повече приличаше повече на партия шах, умело дирижирана от „гросмайстор Жозе Моуриньо”. Ремито напълно влизаше в неговите планове, макар че за първи път от 20 мача насам Челси не се разписа в Премиършип. Арсенал пък не се разписа у дома за сефте от над година (21 мача) в английския елит.

Моуриньо в типичния си стил избра доста затворена тактика за толкова ключов мач и излезе без чист централен нападател, а Оскар изпълняваше ролята на фалшива деветка.

В центъра на вниманието през първата част се оказа реферът Майкъл Оливър, който за първи път водеше това дерби. В 9-ата минута Оскар се строполи театрално в наказателното поле на Арсенал и Оливър правилно подмина претенциите му.

„Артилеристите” сипеха центриране след центриране пред вратата на Челси, където нямаше достатъчно нападатели и Куртоа, Тери и Кейхил се справяха без проблеми.

Следващият много дискусионен момент дойде в 17-ата минута. Фабргегас прехвърли защитата с пас за Оскар, Оскар прехвърли на свой ред вратаря Оспина, който буквално го помете. Ектор Белерин изчисти пред голлинията, а съдията пак не даде дузпа.

Странните решения на съдията продължиха. В 23-ата минута Фабрегас навлезе в наказателното поле на бившия си клуб и явно бе препънат от Касорла. Сеск обаче преувеличи падането и може би затова видя жълт картон за симулация, вместо дузпа за „сините”, за която имаше достатъчно основания.

Жиру бе самотен войн в предни позиции и Арсенал опита да комбинира на по-висока скорост, за да затрудни лидера. Това се случи в 35-ата минута след хубава атака с по едно докосване, но Кейхил смело блокира удара на Касорла.

До почивката Вилиян изведе Рамирес с чудесен пас през центъра, но последния  стреля слабо по земя и Оспина спаси, а после Йозил шутира право в обятията на Куртоа.

Арсенал също имаше основателни претенции за дузпа за отбит с ръка удар в наказателното поле, ала Оливър пак остана безмълвен.

Оскар бе заменен на почивката от Дрогба, може би заради тежкия сблъсък с вратаря, когато не бе отсъдена дузпа.

През втората част головите положения съвсем секнаха и Мертезакер стреля в аут при половинчат шанс след лошо избита от Куртоа топка.

В последните минути Венгер пусна Уелбек и Уолкът, а Моуриньо включи Зума и Куадрадо. Фабрегас бе изваден от терена в 90-ата минута и макар да имаше освирквания от феновете на Арсенал, повече от тях го аплодираха.

В добавеното време Алексис Санчес извади вляво за Начо Монреал, който добре пусна пред вратата, но там Йозил и Уелбек не можаха да стрелят и ремито се запази.

Челси е лидер със 77 точки и има да играе 5 мача до края. Преследвачите Манчестър Сити и Арсенал имат по 10 точки по-малко (67), като на „гражданите” им остават още 4 мача, а на Арсенал – 5. Манчестър Юнайтед е 4-и с 65 точки, а Ливърпул още таи плахи надежди за Шампионска лига с 58 точки и мач по-малко от Юнайтед.