3. КЪСНА ДРАМА В АМСТЕРДАМ: Нидерландия изтръпна, но надви Украйна (ВИДЕО+СНИМКИ)

КЪСНА ДРАМА В АМСТЕРДАМ: Нидерландия изтръпна, но надви Украйна (ВИДЕО+СНИМКИ)

Тимът на Андрий Шевченко се върна от 0:2, но не издържа, Дъмфрис донесе успеха на "лалетата"

Нидерландия потегли с победа на Евро 2020! "Лалетата" спечелиха с 3:2 срещу Украйна на "Йохан Кройф Арена" в Амстердам в може би най-добрия мач от началото на шампионата. Тимът на Андрий Шевченко успя да навакса изоставане от два гола, но не издържа и загуби.

Още преди да е изминала и минута украинците създадоха суматоха наказателното поле на домакините, но не стигнаха до голова възможност, а след грешно подаване на Зинченко нидерландците организираха контра, при която Мефис Депай пробяга пробяга повече от половината терен, но накрая ударът му беше слаб и спасен без проблем от Бушчан.

В петата минута нова добра атака завърши с удар на Дъмфрис, но вратарят на Украйна се намеси блестящо. Две по-късно Вайналдум получи топката в наказателното поле, но я прати над напречната греда.

Селекционерът на Украйна Андрий Шевченко пък трябваше да прави принудителна смяна в 13-ата минута. Зубков получи контузия и на негово място се появи натурализирания бразилец Марлос. В 15-ата слаб изстрел на Яремчук не затрудни Мартин Стекеленбург.

27-ата минута Вегхорст изскочи очи в очи с вратаря, но не успя да го преодолее. Три след това шут на Ярмоленко от границата на наказателното поле беше спасен от Стекеленбург. В 37-ата Ван Анхолт пробва изстрел, който обаче беше неточен. Последва блестяща намеса на Бушчан. Стражът майсторски отрази снаряда на Джини Вайналдум, който посрещна топката от въздуха.

След почивката Холандия продължи да диктува темпото и в 49-ата минута Френки де Йонг центрира в наказателното поле, там обаче Дъмфрис беше изпреварен от защитник, след което Бушчан улови топката. В 52-ата обаче вратарят на Украйна капитулира. Той пресече успоредно центриране по земя в наказателното поле, но топката се озова в капитана на "лалетата", който без да се бави я изпрати в мрежата. Това беше гол №23 за него с националната фланелка.

Шест по-късно резултата вече беше 2:0 за домакините. Разписа се Вегхорст. Украинците имаха претенции за нарушение на Дъмфрис в атака преди топката да попадне в нападателя на Волфсбург. Ситуацията беше прегледана от ВАР, а попадението беше потвърдено.

В 72-ата минута Стекеленбург се справи с удар на Яремчук, но четвърт час преди края беше безпомощен при изпълнението на Ярмоленко, който с гола си върна интригата в мача. Четири след това момчетата на Андрий Шевченко накараха стадиона за замлъкне. Роман Яремчук изравни, след като засече с глава центриране от фаул.

"Лалетата" обаче не бяха казали последната си дума. В 85-ата минута Вайндал овладя грешен пас на вратаря на украинците и подаде към Аке, който центрира и Дъмфрис вкара с глава за 3:2!

НИДЕРЛАНДИЯ - УКРАЙНА 3:2
1:0 Вайналдум (52)
2:0 Вегхорст (58)
2:1 Ярмоленко (75)
2:2 Яремчук (79)
3:2 Дъмфрис (85)

СТАРТОВИ СЪСТАВИ

НИДЕРЛАНДИЯ: 1. Стекеленбург, 6. Де Врай, 17. Блинд, 27. Тимбер, 12. Ван Анхолт, 22. Дъмфрис,  8. Вайналдум, 15. Де Роон, 21. Ф. де Йонг, 10. Депай, 19. Вегхорст

УКРАЙНА: 1. Бушчан, 13. Забарни, 22. Матвиенко, 16. Миколенко, 21. Караваев, 17. Зинченко, 5. Сидорчук, 8. Малиновский, 7. Ярмоленко, 20. Зубков, 9. Яремчук