3. Манчестър Сити спечели "рулетката на дузпите", "червеното" не излезе (ВИДЕО+СНИМКИ)

Гуардиола продължава да трупа трофеи, малшансът спря Ливърпул

Английският шампион Манчестър Сити спечели пети пореден трофей в Англия!

"Небесносините" вдигнаха Къмюнити шилд след 1:1 в редовното време срещу Ливърпул и успех с 5:4 при рулетката на дузпите.

Двата отбора изиграха страхотен двубой и си размениха по едно полувреме, като "червените" удариха две греди и още два пъти бяха на сантиметри от гола, но нямаха шанс, защото съперникът им бе безпогрешен при последвалите удари от бялата точка.

Същевременно Клаудио Браво спаси удара на Джими Вайналдум и донесе отличието на своите.

Преди това Рахим Стърлинг откри резултата с първия си гол срещу своя бивш тим и чудесна асистенция на Давид Силва. Последният пък влезе в историята на Сити като футболиста с най-много мачове за клуба на митичния „Уембли“ (15).

Иначе първата сериозна възможност в битката за трофея се откри пред Сити още в третата минута, когато Рахим Стърлинг отне от Джо Гомес пред пеналта на Ливърпул.

Лерой Сане бе изведен срещу вратаря, но от малък ъгъл германски национал стреля във външната част на мрежата.

Отговорът на „червените“ дойде две минути по-късно. Роберто Фирмино показа невероятна класа и финтира двама съперници с поемането на топката, след което с ждроп я прати към целта, но право в ръцете на Клаудио Браво.

В десетата минута Сане получи травма.

Отказващият да преподпише с „небесносините“ германски национал накуцвайки напусна  терена, а още преди Габриел Жезус да го замени "гражданите" откриха резултата.

В 12-ата минута това стори дошлият именно от Ливърпул Рахим Стърлинг, който засече изключително технична асистенция на капитана Давид Силва - 1:0.

Секунди след попадението си английският национал можеше да удвои, но Алисон се намеси решително.

В 28-ата минута Салах имаше шанс да изравни, но стреля високо над вратата на Сити от десетина метра, а в 32-ата Кевин де Бройне получи първия жълт картон в мача, за да спре откъсващия се Дивок Ориги.

След това темпото спадна и в 40-ата минута двата отбора получиха възможност да отдъхнат за секунди и да се освежат, докато двамата треньори им дадат бързи инструкции.

Това се случи точно след едно опасно влизане на Джо Гомес в краката на Давид Силва.

Наставникът на „гражданите“ Пеп Гуардиола реагира остро на съдийското решение играта да продължи без нарушение и за претенциите си получи първия в историята на английския елитен футбол жълт картон за треньор.

Припомняме, че от този сезон арбитрите могат не само да гонят мениджърите и техните асистенти на трибуните, но и да ги предупреждават официално с жълти картони.

В крайна сметка Сити се оттегли на почивка с минимален аванс - 1:0.

Сити започна по-силно втората част. Още в началото Стърлинг проби добре и подаде към Жезус, а резервата пусна към Силва, чийто изстрел обаче бе точно в тялото и Алисон отрази.

В 48-ата минута именно Стърлинг бе изведен зад защитата и нацели гредата, но се оказа, че е бил в засада, каквато бе маркирана, макар и с известно закъснение от страничната съдийка.

Ливърпул реагира подобаващо и в 57-ата минута на два пъти нацели гредата.

Първо Ван Дайк засече технично в пеналта центриране от корнер и прати топката в напречния стълб, след което тя тупна на самата голлиния, но пресичайки я само наполовина – гол нямаше.

Секунди след това пък Мохамед Салах стреля в страничната греда и Сити отново оцеля.

Малко след изтичането на първия игрови час пък Стърлинг бе изведен сам срещу Алисон, но се забави и вратарят на Ливърпул улови.

В 69-ата това стори и колегата му Браво, след нов силен удар на Салах към близкия му ъгъл по диагонала.

Ливърпул обаче пое инициативата и в крайна сметка успя да изравни.

Голът в 78-ата минута бе изработен от двамата централни защитници на „червените“, които бяха в наказателното поле на Сити.

Там Ван Дайк намери появилия се десетина минути по-рано като резерва Жоел Матип, а той преодоля Браво от близка дистанция – 1:1.

След това други двама играчи, влезли от пейката на Ливърпул, можеха да направят обрата пълен, но изстрелът на Наби Кейта след хитър пас на Адам Лалана бе спасен от Браво.

До края повече попадения не паднаха, макар че във втората минута от добавеното време Салах с глава прехвърли вратаря и бе на път да донесе успеха на Ливърпул, но в последния миг Кай Уокър успя да изчисти с атрактивна намеса на голлинията.

След това Браво отрази и удар на друга от петте смени на мърсисайдци – Джердан Шакири, за да запази равенството. Така мачът трябваше да се реши с изпълнения на дузпи.

Именно Шакири изпълни първата – Браво скочи в другия ъгъл и Ливърпул поведе. Илкай Гюндоган, който също влезе като резерва, повтори упражнението и изравни – 1:1.

След това обаче Вайналдум не бе на ниво и вратарят на Сити спаси, а Бернардо Силва бе точен и изведе шампионите напред.

Адам Лалана не остави шансове на Браво, макар стражът да усети ъгъла, за да изравни – 2:2, а след това зад топката застана младокът Фил Фодън. 19-годишният юноша на „гражданите“ бе безапелационен, както и Окслейд-Чембърлейн, пратил топката в горния ъгъл за 3:3.

Впоследствие Зинченко запази стопроцентовата успеваемост на Сити от бялата точка и, въпреки че Алисон докосна топката след изпълнението му, тя влетя в мрежата.

Това се случи и след прецизен изстрел на Мохамед Салах, но Габриел Жезус също не сгреши и Манчестър Сити спечели трофея с 5:4 при дузпите.

Отличието е седмо от последните девет възможни в Англия за "гражданите", които стартират във Висшата лига с визита на Уест Хем в събота.

Ден по-рано Ливърпул приема Норич на "Анфийлд".

ЛИВЪРПУЛ - МАНЧЕСТЪР СИТИ 1:1 (4:5 след дузпи)
0:1 Рахим Стърлинг 12
1:1 Жоеал Матип 78

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

ЛИВЪРПУЛ: Алисон, Александер-Арнолд, Джо Гомес, Ван Дайк, Робертсън, Хендерсън, Фабиньо, Вайналдум, Салах, Фирмино, Ориги;

МАНЧЕСТЪР СИТИ: Браво, Уокър, Стоунс, Отаменди, Зинченко, Родри, Давид Силва, Де Бройне, Сане, Бернардо Силва, Стърлинг;
Пеп: Арсенал се защитаваше много добре

Мениджърът на Сити разбира защо противникът е бавил времето

Медиите в Испания: Сезонът за Тер Стеген приключи!

Както е известно, вратарят се контузи срещу Виляреал

Лайпциг с грешна стъпка в Бундеслигата при визитата си на Санкт Паули

Барса се отърси от загубата срещу Монако и размаза Виляреал (ВИДЕО)

Каталунците постигнаха гръмка победа с 5:1

Шок за Барса! Тер Стеген май се контузи тежко

Той бе изнесен на носилка

Рома разби Удинезе след уволнението на Де Роси (ВИДЕО)

Неговият наследник Иван Юрич тръгна отлично

Щутгарт разпиля Борусия Дортмунд с 5:1

Исторически срам за финалиста от Шампионска лига

НА ЖИВО: Интер - Милан 1:2

Следете тук Дерби дела Мадонина

Атлетик Билбао записа победа над Селта и продължава да трупа увереност в Ла Лига (ВИДЕО)

Баските победиха с 3:1