3. Милан посреща Манчестър Юнайтед в супердербито от 1/8-финалите в Шампионската лига

Досега "росонерите" винаги са отстранявали своя противник в най-комерсиалния турнир

Тази вечер се подновява борбата в Шампионската лига. След близо 3-месечна пауза, зрителите отново ще може да се наслаждават на футбол от най-висша класа. В безспорно най-интересния мач от днешната програма един срещу друг ще се изправят Милан и Манчестър Юнайтед. Съперничеството между двата клуба датира от преди 52 години, а до този момент „росонерите” винаги са излизали като крайни победители от сблъсъците в Шампионската лига.

В последно време отборът на Милан не се намира в най-добра спортна форма. Победата в петък над Удинезе прекъсна негативната серия от 4 мача без победа на „росонерите” във всички турнири. Воденият от Леонардо тим обаче неведнъж е доказвал, че се преобразява в мачовете от Шампионската лига. Манчестър Юнайтед пък се представя много добре във Висшата лига, като тимът преследва четвърта поредна титла в английското първенство. Двубоят на стадион „Сан Сиро” пък ще бъде по-специален за Дейвид Бекъм, който за първи път в кариерата си ще се изправи срещу „червените дяволи”, след като напусна „Олд Трафорд” през 2003-а година.

Лошата новина за треньора на Милан Леонардо е, че няма да може да разчита на нападателя Марко Бориело за двубоя с „червените дяволи”. Таранът има контузия в коляното, а другият голям отсъстващ в редиците на „росонерите” е десният бек Джанлука Дзамброта. Медицинският щаб на 7-кратния европейски шампион направи всичко възможно да вдигне на крака Тиаго Силва, Лука Антонини и Кларънс Зеедорф, които се оплакваха от леки травми. Всички в щаба на Милан разчитат на бразилския магьосник Роналдиньо и младата звезда Алешандре Пато да поведат тима към пореден триумф срещу Манчестър.

Сър Алекс Фъргюсън няма да изневери на любимата си тактика при гостувания и отново ще заложи на схема с един чист нападател. Атаката на „червените дяволи” ще бъде водена от Уейн Рууни, а Димитър Бербатов за пореден път ще остане на резервната скамейка в голям мач. Добрата новина е завръщането на Рио Фърдинанд, който изтърпява наказание от 4 мача във Висшата лига, но това не важи за европейските мачове. Райън Гигс пък е със счупена ръка и отпада за сблъсъците с Милан.

История на мачовете между Милан и Манчестър Юнайтед:

Манчестър Юнайтед – Милан 2:1, 08.05.1958 г., полуфинал в Шампионската лига (първи мач)
Много оспорван мач, в който участват четирима оцелели играчи от самолетната катастрофа в Мюнхен през същата година. Англичаните стигат до успеха след голове на Денис Виолет и Ерни Тейлър от дузпа

Милан – Манчестър Юнайтед 4:0, 14.05.1958 г., полуфинал в Шампионската лига (реванш)
Страхотен мач за „росонерите”, които не оставят никакви шансове на своя противник. Шиафино отбелязва два гола, а по веднъж се разписват Данова и Лийдхолм. Любопитното, което трябва да се отбележи е, че „червените дяволи” пристигнат на стадиона едва 25 минути преди началото на мача.

Милан – Манчестър Юнайтед 2:0, 23.04.1969 г., полуфинал в Шампионската лига (първи мач)
Милан показва по-добра игра и заслужено се поздравява с успеха

Манчестър Юнайтед – Милан 1:0, 23.04.1969 г., полуфинал в Шампионската лига (реванш)
Боби Чарлтън отбелязва единственото попадение в мача, което обаче не се оказва достатъчно на „червените дяволи”, за да се класират за финала. В последствие именно „росонерите” вдигат купата.

Манчестър Юнайтед – Милан 0:1, 23.02.2005 г., 1/16-финал в Шампионската лига (първи мач)

Милан стои по-добре на терена на стадион „Олд Трафорд” и заслужено стига до успеха, след като в 78-ата минута аржентинецът Ернан Креспо се възползва от грешка на вратаря Рой Керъл.

Милан - Манчестър Юнайтед 1:0, 08.03.2005 г., 1/16-финал в Шампионската лига (реванш)
„Росонерите” отново изнасят страхотен урок на водения от Сър Алекс Фъргюсън тим. Отново Креспо бележи единствения гол в мача. През този сезон Милан стигна до финала в Шампионската лига, но загуби злощастно от Ливърпул след изпълнение на дузпи, въпреки че миланският гранд водеше на полувремето с 3:0.

Двубоят на „Театъра на мечтите” е безспорно един от най-качествените в последните години в турнира. Кристиано Роналдо откри резултата, но с два страхотни гола на Кака гостите обърнаха развоя на мача. През второто полувреме „червените дяволи” вдигнаха оборотите и изравниха чрез Скоулс, а в добавеното време на мача Рууни даде надежда на своя мениджър Сър Алекс Фъргюсън, че проклятието може да бъде развалено.

Въпреки, че мнозина отписват „росонерите” преди този мач, Кака и компания изнасят истинска лекция на „червените дяволи”. Кака открива резултата, а малко по-късно Кларънс Зеедорф увеличава преднината на миланския гранд. През второто полувреме влезлият като резерва Алберто Джилардино пък оформи класическата победа за Милан. На финала „росонерите” се изправят срещу кошмара си Ливърпул, но този път италианците са безмилостни и с два гола на Филипо Индзаги печелят с 2:1 и вдигат седмия си трофей.

Вероятни състави:

Милан (4-3-3): Дида; Абате, Неста, Силва, Антонини; Пирло, Амброзини, Бекъм; Пато, Хунтелаар, Роналдиньо

Манчестър Юнайтед (4-5-1): Ван дер Саар; Рафаел, Браун, Фърдинанд, Евра; Флетчър, Скоулс, Нани, Карик, Валенсия; Рууни