3. ВЕЛИКОЛЕПНО! Ботев (Пд) отстрани Марибор (ВИДЕО)

ВЕЛИКОЛЕПНО! Ботев (Пд) отстрани Марибор (ВИДЕО)

Следващият съперник е Панатинайкос

Ботев (Пд) изхвърли Марибор от Лига Европа след драматично 2:2 в Словения в реванш от първия предварителен кръг. Победата с 2:1 на стадион "Христо Ботев" седмица по-рано се оказа решаваща за крайния успех на "канарчетата". Силно второ полувреме успя да обърне развоя на срещата сега на стадион "Людски връд", след като домакините поведоха в началото на двубоя, след което изцяло контролираха събитията до почивката.

Появилият се от скамейката Кристиан Нвачукву се оказа големият коз за Дишан Керкез. Нигериецът вкара и асистира на Антъни Уджа за пълен обрат в мача. В края Марибор изравни и опита всичко, за да вкара мача в продължения, но не успя. Така още следващата седмица носителят на Купата на България ще се изправи срещу Панатинайкос.

Двубоят започна динамично, като и двата тима показаха, че са решени да играят открит футбол. Първата опасна ситуация се откри пред домакините, след като остро центриране в наказателното поле на Йосип Иличич намери Свен Карич, който стреля с глава пред току излезлия Матвей Игонен, но топката мина над вратата.

Пет минути по-късно тежък удар на Иличич мина опасно близо от целта, а Ботев нямаше време да реагира на натиска на Марибор и скоро след това допусна попадение. Хубава атака на словенците в 13-ата минута намери отново бившият футболист на Бенфика и Аталанта, който върна към Ян Репас, а той от дъгата на наказателното поле запрати топката неспасяемо в долния ляв ъгъл на "канарчетата" - 1:0.

Само 5 минути по-късно най-добрият на терена до този момент Иличич нахлу в наказателното поле, след което падна, претендирайки за дузпа, но главният съдия даде да се разбере, че нарушение на правилата няма.

До края на полувремето Марибор беше отборът, държащ изцяло инициативата. Първият удар на гостите от Пловдив дойде едва в 36-ата минута, когато Акере проби по крилото, след което стреля, но право в ръцете на Юг.

На почивката Душан Керкез замени героя от първия мач Николай Илиев, а на терена се появи Кристиан Нвачукву. Именно нигериецът върна Ботев в мача, след като три минути след почивката Антонио Переа изведе резервата зад отбраната, а последвалият му удар влетя в мрежата на Марибор за 1:1.

А през второто полувреме "канарчетата" показаха коренно различно лице спрямо първата част. Последвалите минути показаха, че носителят на Купата на България по нищо не отстъпва на своя съперник. За да дойде пълният обрат след час игра. Многоходова атака на гостите премина през Ивелин Попов, който намери на крилото Балоянис, последва пас към Нвачукву, който бързо продължи към Уджа, а опитният таран разстреля Юг с мощен удар с левия крак, намерил горния ляв ъгъл на вратата.

Четвърт час преди края на мача Анте Шимунджа пусна в игра 17-годишния Нико Гърлич, който скоро след това бе много близо до това да изравни резултата. Талантът на словенците бе намерен в наказателното поле, успя да си нагласи топката на левия крак, но последвалият му удар мина много близо от целта.

Десет минути преди края Марибор все пак се върна в срещата при една наглед безобидна ситуация. След неуспешен опит за изчистване на топката, тя бе центрирана в наказателното поле, където Етиен Бюгр с глава вкара.

В заключителните минути домакините вдигнаха оборотите в търсене на попадение, което да вкара мача в продължения. Отбраната на "канарчетата" се пропуска 120 секунди преди края на редовното време, когато Иличич бе оставен непокрит на крилото, а острото му центриране по земя предизвика хаос пред вратата на Игонен, но топката все пак бе избита.

До края на мача бяха създадени поне още три положения пред вратата на Ботев, но отбраната на гостите оцеля.

Марибор – Ботев (Пловдив) 2:2
1:0 Ян Репас (13)
1:1 Кристиан Нвачукву (48)
1:2 Антъни Уджа (60)
2:2 Етиен Бюгр (80)

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

МАРИБОР: 1. Ажбе Юг, 5. Пиюс Ширвис, 50. Лан Видмар, 25. Свен Карич, 22. Мартин Милец (к), 20. Жига Репас, 15. Ян Репас, 11. Редван Боурлес, 72. Йосип Иличич, 10. Макс Баришич, 17. Арнел Якупович;

Резерви: 59. Само Придгар, 81. Менно Бергсен, 6. Брадли Матуфуени Мбондо, 12. Грегор Сикошек, 35. Макс Александър Билач, 2. Ел Арби Хилел Судани, 8. Марко Божич, 48. Ален Диздаревич, 55. Марсел Лорбер, 7. Бехар Фета, 13. Етиен Бюгр, 16. Нико Гърлич;

Треньор: Анте Шимунджа;

БОТЕВ (ПЛОВДИВ): 32. Матвей Игонен - 17. Николай Минков, 5. Йонас Там, 19. Антоан Конте, 38. Константинос Балоянис - 15. Джеймс Ето'о, 20. Антонио Перера, 21. Никола Илиев, 10. Ивелин Попов (К), 7. Самуел Акере, 11. Антъни Уджа;

Резерви: 1. Ханс Кристиан Бернат, 22. Даниел Кайзер, 3. Джон Емануел, 4. Ехидже Укаки, 6. Андрей Йорданов, 27. Сирики Диабате, 42. Ивайло Видев, 16. Матиюс Ремейкис, 28. Янис Карабельов, 40. Кристиан Нвачукву, 88. Ален Корошеч, 9. Мартин Секулич;