3. Наполи и Милан поделиха точките в шеметно дерби на „Сан Паоло”

Наполи и Милан поделиха точките в шеметно дерби на „Сан Паоло”

Гостите поведоха с 2:0 в първите 5 минути, а домакините се добраха до равенство в последните 5

Отборите на Наполи и Милан сътвориха истинско дерби с марката Серия „А” и завършиха наравно 2:2 в срещата по между си от 10-ия кръг на италианския шампионат. „Росонерите” поведоха с два чисти гола в първите 5 минути на мача, като преднината им се задържа до последната, 90-ата минута, но в добавеното време футболистите на Наполи, които вече бяха с човек повече на терена, успяха да се доберат до изравняването. Близо 70 хиляди по трибуните на стадио „Сан Паоло” видяха истинско зрелище, в което имаше от всичко – голове, положения, картони и драма.

Гостите от Милано започнаха ударно срещата и си осигуриха аванс от два гола още в първите 5 минути на мача. Във втората минута Кларънс Зеедорф технично прехвърли отбраната на Наполи и намери Пипо Индзаги, който от воле с левия крак преодоля Де Санктис, пращайки топката в долния ляв ъгъл за 0:1. Само три минути пък по-късно Индзаги се превърна в асистент, след като отклони топката с глава към Пато на централната линия, младият бразилец се отскубна от защитниците на домакините, излезе очи в очи с Де Санктис и с хладнокръвен удар с десния крак направи 0:2.

С течение на времето Наполи успя да се отърси от първоначалния шок и в 15-ата минута за първи път затрудни Дида, но бразилският страж на Милан отрази с вещина удар на Хамшик. Последваха нови опити на домакините да стигнат до гол, но удари на Куалярела, Гаргано и Ринуално не намериха очертанията на вратата на Милан. Гостите пък доиграха полувремето с разиграване на топката и предимно защитни действия и оставиха инициативата в ръцете на Наполи, но това не доведе до нищо по-опасно и така резултатът остана непроменен.

Втората част започна със свиреп натиск на домакините, които излязоха на терена готови на всичко, за да се върнат в мача. Още в 47-ата минута преди Дида стана напечено – бразилският страж трябваше да прави страхотно двойно спасяване, след удар на Лавеци от далеч, а след това и при добавката на Маджо. Малко по-късно пък страхотен изстрел от воле с левия крак на Лавеци премина на сантиметри над напречната греда.

Натискът на Наполи се увеличи и в 55-ата минута Дида отново трябваше да прави чудеса от храброст. Този път бразилецът направи не двойно, а тройно спасяване, след като отрази последователно удари на Гаргано, Куалярела и Хамшик. Едва в 60-ата минута пък Милан за първи път погледна към вратата на съперника през втората част, а техничен удар на Амброзини бе спасен от Де Санктис. В 65-ата минута пък Пипо Индзаги направи непростим пропуск, с което пропусна да реши всичко в мача. Деветката на Милан бе изведен сам срещу Де Санктис от Амброзини, преодоля стража на домакините, но не успя да уцели опразнената врата, пращайки топката високо над напречната греда.

В 72-ата минута пък Лавеци стреля опасно от пряк свободен удар, но Дида улови без проблем. Пет минути по-късно пък гостите от Милан изпълниха заучено положение на фаул, при което Пирло подаде по земя към Зеедорф, който стреля мощно с десния крак от дъгата, но топката профуча над напречната греда на вратата, пазена от Де Санктис. Времето си минаваше, а Наполи така и не затрудняваше отбраната на Милан.

В 85-ата минута обаче „росонерите” останаха с човек по-малко на терена за четвърти път през този сезон, след като Абате получи втори жълт картон и бе отстранен от игра. Наполи веднага се възползва от численото си предимство и натисна своя съперник. Домакините стигнаха до гол в първата минута от добавеното време, след като резервата Чегарини намери отлично топката от воле с левия крак и препарира Дида, пращайки топката в горния ляв ъгъл. Две минути по-късно пък домакините стигнаха до равенството, след като Денис засече с глава центриране на Маджо и за втори път прониза Дида за крайното 2:2.

Така Милан пропусна да запише трета поредна победа в шампионата, след като допусна изравняване в последните минути на двубоя. С тази точка „росонерите” се изкачиха на 5-о място във временното класиране с актив от 16 точки, на 5 зад втория Ювентус и на 6 зад лидера Интер, който утре вечер приема Палермо. Наполи пък е 11-и с 14 точки в актива си.

Наполи – Милан 2:2
0:1 Индзаги 3’
0:2 Пато 5’
1:2 Чигарини 90+1’
2:2 Денис 90+3’

Наполи: Де Санктис, Грава, Ринуалдо, Кампаняро, Маджо, Пациенца (Чегарини 63’), Гаргано, Ароника (Датоло 77’), Лавеци, Хамшик, Куалярела (Денис 71’)

Старши треньор: Валтер Мацари

Милан: Дида, Абате, Неста (Каладзе 8’), Тиаго Силва, Дзамброта, Амброзини, Пирло, Зеедорф, Роналдиньо (Фламини 61’), Пато, Индзаги (Бориело 73’)

Старши треньор: Леонардо

Жълти картони: Кампаняро, Ринуално, Грава, Ароника (Наполи), Абате (2), Пирло (Милан)

Исторически срам за финалиста от Шампионска лига

Атлетик Билбао записа победа над Селта и продължава да трупа увереност в Ла Лига (ВИДЕО)

Баските победиха с 3:1