3. Отличен Стенли при победата на Астън Вила над Хъл Сити

Отличен Стенли при победата на Астън Вила над Хъл Сити

Астън Вила победи с минималното 1:0 Хъл Сити в последна среща от 35-ия кръг на английската Висша лига. Единственото попадение на „Вила Парк” бе дело на Джон Карю след 34 минути игра. Така серията от 9 мача без победа за Вила бе прекъсната.

Отличен за домакините бе българският национал Стилиян Петров. Стенли бе обявен за Играч на мача. Това бе мач номер 300 като титуляр за Петров в британския футбол. Участията му са за шотландския Селтик и Астън Вила след трансфера му от ЦСКА през 1999 година.

Преди началото на двубоя Ашли Йънг показа на феновете на Вила трофея за най-добър млад футболист за сезона, който получи преди няколко дни от Професионалната футболна асоциация. Срещата започна обещаващо. Йън Ашби стреля опасно от воле, за да покаже на домакините, че Хъл не са излезли за поредната си загуба. Вила отговори подобаващо. Стилиян Петров сложи топката на главата на Джон Карю, но тя като по чудо не се озова в мрежата на Боаз Майхил.

Тежка контузия още в 6-ата минута получи капитанът на Хъл Ашби след сблъсък с Джеймс Милнър и напусна принудително терена. Последваха доста скучни минути, като не се стигаше до чисти голови положения пред двете врати. Много добре в халфовата линия на Вила действаше Петров, но усилията му не доведоха до резултат. В средата на полувремето Милнър стреля от фаул, но Майхил бе на мястото си. В 34-ата минута домакините ликуваха. Петров отне една топка пред наказателното поле на бирмингамци, капитанът Гарет Бари намери по левия фланг Йънг, който центрира към Джон Карю и норвежецът отбеляза 10-ото си попадение през този сезон. Гостите претендираха, че Карю е бил в положение на засада, но главният съдия Майк Дийн призна гола – 1:0 за Астън Вила. 60-и гол във вратата на „тигрите” от началото на сезона.

Играчите на Мартин О’Нийл се хвърлиха в атаки с цел отбелязване на втори гол, който да реши мача. В даденото от съдията продължение Гейбриъл Агбонлахор получи отличен пас, стреля силно, но Майхил показа класа. В състава на Хъл единствено Джеовани се опитваше да застраши стража Брад Фридел, но ударите му минаваха далеч над целта.

В края на първата част Джеовани влезе в словесен конфликт със своя съотборник Даниел Кузен. Разправията между двамата продължи и в тунела на „Вила Парк” и мениджърът на гостите Фил Браун реши да тушира напрежението като извади от игра бразилеца, заменяйки го с ветерана Ник Бармби.

Вила започна по много добър начин втората част. Играещият 350-ия си мач с фланелката на тима Бари получи топката на границата на наказателното поле, финтира на два пъти бранител на гостите, след което стреля мощно към Майхил, но вратарят отново се представи на висота. Последваха още няколко добри атаки за домакините, но Милнър и Карю не бяха точни. Последва нов отличен пробив и шут на Милнър, спасен от Майхил.

Доусън се опита от пряк свободен удар да затрудни американския вратар Фридел, но топката не намери мрежата му. Вила бяха близо до второ попадение в 77-ата минута. След центриране от фаул Зат Найт свали топката с глава към Агбонлахор, който от около 3 метра не бе точен след поредното спасяване на Майхил. В следващата атака Кузен получи топката в наказателно поле, но след удара му не се стигна до изравняване.

Хъл продължи да търси гола и в 82-ата минута след статично положение Заяте бе близо до него. Тоталният натиск в последните 10 минути на „тигрите” не даде резултат и Астън Вила записа минимална победа с 1:0.

В даденото от съдията продължение Стилиян Петров бе заменен под бурните аплодисменти на зрителите. Секунди преди смяната дикторът на стадиона обяви Петров за Играч на мача.

След 19-ия си мач без победа в английския елит Хъл заема 17-а позиция в класирането с 34 точки. Вила си върна 5-ото място от Евертън с актив от 58 точки.

Астън Вила – Хъл Сити 1:0

1:0 Карю 34’

Астън Вила: Фридел; А. Йънг, Дейвис, Найт, Шори; Милнър, Петров (90’ Рио-Кокър), Бари (к.), А. Йънг (90’ Гарднър); Карю (86’ Хески), Агбонлахор

Хъл Сити: Майхил; Рикетс, Търнър, Заяте, Доусън; Гарсия, Боатенг, Асшби (к.) (9’ Марни), Килбейн (73’ Манучо); Джеовани (46’ Бармби); Кузен

Жълти картони: Заяте, Боатенг (Хъл Сити)
Съдия: Майк Дийн

Стадион: „Вила Парк”, Бирмингам, 39 607 зрители

Артета: Гостуваме на шампионите, няма как да е лесно