3. Пато отново разплака Флоренция

Пато отново разплака Флоренция

Милан победи Фиорентина с 2:1 и е само на 4 точки от лидера Интер

Милан записа изключителна важна победа с 2:1 при гостуването си на Фиорентина и по този начин „росонерите” скъсиха преднината на лидера Интер до само 4 точки. Двубоят на стадион „Артемио Франки” бе изключително оспорван, а драмата стигна кулминационната си точка в последните 10-ина минути на мача. През първото полувреме бившият нападател на миланския гранд Алберто Джилардино откри резултата след триково изпълнение с пета, а до края на двубоя домакините изпуснаха още няколко чисти голови положения, за да удвоят преднината си.

В 81-ата минута влезлият като резерва Клаас-Ян Хунтелаар изравни, а във втората минута на добавеното време Алешандре Пато разплака тифозите на „виолеотовите” и донесе изключително ценните три точки за своя тим. Любопитното е, че това е трети гол на младия бразилец в последните три мача срещу Фиорентина на „Артемио Франки”.

Още в началните минути „росонерите” притиснаха своя съперник и създадоха няколко интересни положенията пред вратата на Фрей. Във 2-ата минута след центриране от корнер, Бориело игра с глава, топката стигна до Пирло, но ударът на халфа от воле бе спасен от стража на домакините. Постепенно футболистите на Фиорентина изравниха играта и започнаха по-често да поглеждат към вратата на Милан. В 11-ата минута Джилардино с глава продължи към Йоветич, който стреля от границата на полето, но ударът му излезе в аут.

В 14-ата минута бившият нападател на „росонерите” Алберто Джилардино изведе Фиорентина напред в резултата. Монтоливо получи топката в полето и веднага подаде към Йоветич. Черногорецът отправи слаб изстрел към вратата на Милан, а оставеният непокрит Джилардино чукна коженото кълбо с пета в мрежата зад Абиати – 1:0. Четири минути по-късно Монтоливо стреля силно от 23 метра, но стражът на гостите бе на мястото си и улови.

В 31-ата минута капитанът на Милан Амброзини, който получи контузия преди гола на Джилардино, бе заменен от французина Фламини. Постепенно играта се пренесе в средата на терена, а чистите голови положения пред двете врати станаха истинска рядкост. Две минути преди края на полувремето Фламини стреля опасно от дъгата, но ударът му мина на сантиметри покрай десния страничен стълб.

В 50-ата минута Пато получи топката по дясното крило, обърна се и се опита да центрира по земя към далечната греда, а коженото кълбо мина на сантиметри покрай вратата на Фрей. Последва опасен удар на Варгас от 25 метра, но Абиати внимаваше и успя да улови топката. В 28-ата минута Пирло центрира от корнер към далечната греда, където Роналдиньо бе оставен непокрит, но бразилецът не успя да насочи топката в очертанията на вратата.

В 70-ата минута домакините можеше да стигнат до втори гол, след като Маркиони влезе в полето и стреля от много малък ъгъл, но Абиати отрази удара му. Кълбото обаче се озова в краката на влезлия като резерва Кейрисон, кой се засуети и притичал бранител на „росонерите” изби. Пет минути по-късно Монтоливо стреля от границата на полето, но отново стражът на „росонерите” бе заел добра позиция и улови.

Натискът на Милан в последните минути на мача все пак даде резултат в 81-ата минута. Пирло се пребори за една изгубена топка и подаде към Роналдиньо, който направи хубаво двойно подаване с влезлия като резерва Хунтелаар, а след това изведе холандеца в наказателното поле. Бившият капитан на Аякс овладя топката с хубав изстрел с левия крак разстреля Фрей – 1:1.

В 86-ата минута Донадел падна в полето на Милан след съприкосновение с Тиаго Силва, но реферът Розети даде знак играта да продължи. Топката се озова в Кейрисон, който стреля отблизо, но Абиати с феноменална намеса успя да предотврати сигурния гол. Две минути след това Варгас изстреля истински снаряд от 25 метра и отново стражът на „росонерите” трябваше да спасява своя тим, след като изби влизащата под гредата топка.

В минутите до края на мача домакините сътвориха още няколко чисти голови положения, но Абиати отчая нападателите на „виолетовите”. И когато мачът отиваше към логично равенство, поредният гениален проблясък на Роналдиньо реши мача. Във втората минута на добавеното време Диньо се пребори за топката на границата на полето и центрира към Алешандре Пато, който от воле прокара коженото кълбо между краката на Фрей – 1:2. Домакините нямаха време да реагират на този "леден душ" и трябваше да се приберат с наведени глави в съблекалнята.

След този успех Милан отново се върна на второто място в Серия „А” с актив от 51 точки, на четири зад лидера Интер. Фиорентина пък остава на 10-ата позиция с 34 точки.

Фиорентина – Милан 1:2
1:0 Джилардино (14’)
1:1 Хунтелаар (81’)
1:2 Пато (90’)