3. Пореден рекорд за Барса след 3:0 над Валядолид

Пореден рекорд за Барса след 3:0 над Валядолид

Каталунците за пръв път в историята си завършиха първия полусезон без нито едно поражение

Шампионът Барселона направи нова изключително важна крачка към защитата на титлата си, след като надигра с 3:0 състава на Валядолид. Срещата се игра на стадион „Нуево Хосе Зория” и бе от програмата на 19-ия кръг на испанската Примера Дивисион. Този успех се оказа и исторически за „блаугранас”, тъй като тимът за първи път в историята си завършва първия полусезон без нито една загуба.

Двубоят започна равностойно, а по един пропуск в началото направиха Лазаро и Кейта. Първият точен удар по посока на една от двете врати дойде в 11-ата минута и бе дело на Лео Меси, а малко по-късно и стражът на каталунците Валдес трябваше да се намесва след изстрел на Коща.

Така се стигна до 21-ата минута, когато „блаугранас” съумяха да открият резултата. Тогава те организираха страхотна контраатака, която премина през Алвеш, който подаде за Шави в наказателното поле, а испанецът направи 1:0 с премерен изстрел с десния крак.

След това попадение каталунците моментално нанесоха нов тежък удар на своя съперник. Още в следващата минута Меси свали с глава за Алвеш, който покачи на 2:0 след шут с десния крак от малък ъгъл. Домакините се активизираха леко, след като получиха втория гол и в 25-ата минута Прието можеше да намали резултата, но изстрелът му не намери очертанията на вратата.

До края на полувремето играчите на Валядолид продължиха да търсят попадение в своя полза, но каталунците добре затваряха пространствата и не им позволяваха да организират опасни ситуации пред Валдес. В самия край на първата част домакините на няколко пъти бяха близо до това да отбележат гол, но пропуски направиха Маркитос, Прието и Борха. Така двата тима се оттеглиха на почивка при резултат 2:0 за Барселона.

Второто полувреме започна с по-добра игра на шампионите, които овладяха инициативата от самото начало. В 50-ата минута Алвеш центрира опасно за Иниеста, но шутът на испанеца излезе в аут. В 55-ата минута последваха пропуски на Иниеста и Анри. Така се стигна до 56-ата минута, когато аржентинската мегазвезда на Барса Меси направи преднината на каталунците класическа. Тогава Ибрахимович го изведе на добра позиция, а най-добрият футболист за изминалата година реализира хладнокръвно след премерен изстрел с левия крак.

След като поведоха с 3:0 гостите от Барселона поуспокоиха темпото и продължиха да владеят по-често топката. В 59-ата минута Коща можеше да вкара почетно попадение за домакините, но ударът му с глава бе спасен от Виктор Валдес. В 64-ата минута Тиери Анри можеше да запише името си сред голмайсторите, след като бе изведен очи в очи с Виверос от Иниеста, но стражът на Валядолид се намеси авторитетно и предотврати ново попадение в мрежата си. Последваха пропуски на Меси и Коща, а в 70-ата минута Ибрахимович можеше да направи 4:0, но ударът му бе спасен от Виверос.

До края на двубоя пред домакините се откриха две възможности за гол, но те бяха пропиляни от Медунянин и Пеле. Резултатът обаче остана непроменен и така Барселона завърши полусезона без загубен мач, което бе и прецедент в историята на каталунците.

След тази победа тимът на Барселона вече има преднина от 8 точки на върха пред втория Реал (Мадрид) и в момента е с 49, но „белия балет” е и с мач по-малко. Домакините от Валядолид пък са 17-и със 17 спечелени точки.

Валядолид – Барселона 0:3