3. Реал взе градското дерби с Атлетико и се върна на върха

Реал взе градското дерби с Атлетико и се върна на върха

„Белия балет” надделя заслужено с 3:2 над „дюшекчиите” в дербито на кръга и отново се изравни по точки с шампиона Барселона

Отборът на Реал (Мадрид) победи заслужено с 3:2 тима на Атлетико (Мадрид) в столичното дерби от 29-ия кръг на испанската Примера дивисион и по този начин отново излезе начело във временното класиране с равен брой точки с шампиона Барселона. Като цяло „белия балет” бе далеч по-добрият тим на терена и можеше да стигне до по-убедителна победа, ако не бяха безкрайните пропуски на Роналдо, Игуаин и компания. Атлетико от своя страна се възползва брилянтно от малкото си шансове и поддържаше напрежението до самия край на мача, но силите на „дюшекчиите” не стигнаха за нещо повече от почетна загуба на „Сантяго Бернабеу”.

Реал започна по-силно срещата, а първият точен удар дойде в 9-ата минута. Кристиано Роналдо премина с лекота през бранител на Атлетико, но стреля слабо с левия крак и Де Хея улови без проблем. В ответната атака пък „дюшекчиите” изненадващо успяха да поведат в резултата. Агуеро подаде на Рейес, който от границата на наказателното поле с техничен удар с левия крак прати неспасяемо топката в долния десен ъгъл на Касияс за 0:1.

Оттук до края на полувремето на терена имаше само един отбор – този на Реал. В 25-ата минута Рафа Ван дер Ваарт бе близо до откриване на резултата. Негов удар с левия крак по диагонала рикошира в крак на бранител на Атлетико и профуча на сантиметри от левия страничен стълб. Пет минути по-късно пък истинска бомба на Кристиано Роналдо от дъгата профуча на около метър от вратата на Де Хея.

С течение на времето натискът на Реал се усили и в 37-ата минута Марсело също бе близо до попадение, но негов удар от воле бе спасен от Де Хея, а след това рикошира и в гредата. При последвалия ъглов удар Игуаин направи непростим пропуск – той финтира вратаря на гостите, но от един метър не успя да вкара топката, след като бранител на Атлетико се хвърли на шпагат и изчисти.

Така след още няколко неточни удара на „белия балет” се стигна до последната минута на първата част, когато Кристиано Роналдо изпусна най-чистото положение за своя тим. Той избяга от изкуствената засада и засече с плонж центриране на Ван дер Ваарт, но от няколко метра не успя да уцели опразнената врата, след като Де Хея се бе преместил до лявата греда и вратата бе зейнала пред португалеца, който обаче като по чудо не успя да я уцели.

Реал продължи да натиска през втората част и стигна до изравнително попадение още в 49-ата минута. След центриране от ъглов удар Роналдо се извиси над всички, стреля с глава, а непокритият Алонсо довкара топката от около метър за 1:1. Само 5 минути по-късно Реал успя да направи пълен обрат. Голмайсторът Алонсо изведе с далечно подаване десния бек Арбелоа, който направи смешен бранителя пред себе си и с хладнокръвен удар с десния крак вкара за 2:1.

Въпреки че вече водеха в резултата, футболистите на Пелегрини продължиха да натискат и в 60-ата минута можеха да стигнат до нов гол, но удар с глава на Игуаин срещна гредата. Две минути по-късно обаче аржентинецът не прости на Де Хея. Той се възползва от груба грешка в защитата на Атлетико, открадна топката и с техничен удар с левия крак вкара за 3:1.

В 67-ата минута пък Алонсо игра с ръка в своето наказателно поле и гостите получиха правото да изпълнят дузпа. Диего Форлан бе безпогрешен от бялата точка и намали резултата. Атлетико обаче така и не успя да наложи натиск и да стигне до изравнително попадение, освен един неточен удар на Форлан. За сметка на това атаките на Реал продължиха да бъдат много по-опасни и „белия балет” можеше да стигне до нов гол, ако не бяха неточните отигравания на Игуаин и Роналдо в предни позиции.

В крайна сметка резултатът остана непроменен и Реал спечели заслужено градското дерби с Атлетико. С тази победа „Кралския клуб” отново се изравни на върха с Барселона. Двата отбора имат по 74 точки в актива си. Атлетико от своя страна е 10-и с 37 точки.

Реал – Атлетико 3:2