3. С два късни гола Юнайтед пречупи „розите” и дръпна с 5 точки пред Сити (видео+снимки)

Миг гениалност на Валенсия вдъхнови шампионите за 2:0 на "Иууд Парк", Бербатов не бе сред резервите

Английският шампион Манчестър Юнайтед записа своята седма поредна победа във Висшата лига, надделявайки с 2:0 при визитата си на Блекбърн от 31-ия кръг, като по този начин увеличи на пет точки аванса си на върха в класирането пред градския съперник и преследвач Сити.

Успехът на „червените дяволи” обаче не дойде никак лесно, тъй като те достигнаха до головете в заключителните 10 минути на двубоя, а преди това всеки от двата тима можеше да води в резултата.

Българският нападател Димитър Бербатов бе включен в групата на тима, но не попадна сред резервите на сър Алекс Фъргюсън, който заложи на малко по-различна тактическа постройка за срещата на „Иууд Парк” и заложи на 4-3-3. Атаката на Юнайтед бе водена от Чичарито Ернандес, който пропусна и най-чистото положение за своите през първата част, стреляйки в обсега на Пол Робинсън от границата на вратарското поле.

Борещият се за оцеляване тим на Блекбърн обаче не бе никак безопасен и стражът на гостите Давид Де Хеа трябваше да се намесва решително на два пъти, за да отразява удари на младата канадска звезда на домакините Дейвид Хойлет.

Междувременно главният рефер Хауърд Уеб подмина претенции на гостите за игра с ръка на бранител на Роувърс в собственото наказателно поле, тъй като прецени, че нарушението е неумишлено и така почивката дойде при нулево равенство. След нея Манчестър Юнайтед започна постепенно да затяга обръча около отбраната на съперника, когото победи едва два пъти в последните 11 визити.

Още в 55-ата минута Пол Робинсън трябваше да показва класата си след изпълнение на пряк-свободен удар отстрана на Уейн Рууни, а само няколко секунди по-късно капитанът на Блекбърн бе принуден да стори същото и след силен шут на Рафаел да Силва от далечна дистанция.

Отговорът на домакините обаче не закъсня и техният топреализатор Якубу отправи два бързи удара, макар с нито един от тях да не намери очертанията на вратата. В 61-ата минута Блекбърн дори успя да вкара гол чрез Педерсен, но попадението на халфът бе отменено, тъй като страничният рефер посочи, че топката е напуснала с пълния си обем игрището, преди да бъде подадена към норвежеца.

Последваха силни минути на Юнайтед, а срещата бе решена в 81-ата минута с миг гениалност на Антонио Валенсия. Еквадорското крило получи пас от Рафаел и напредна отдясно до границата на наказателното поле, но вместо да центрира от малък ъгъл, прати топката с външен фалц към далечния ъгъл на Пол Робинсън и тя се оплете в мрежата му.

Това попадение сякаш изцеди съпротивителните сили на домакините и те инкасираха нов гол само пет минути по-късно, когато появилият се като резерва Ашли Йънг получи пас на границата на наказателното поле и успя да се обърне, след което да прати кълбото в долния ъгъл за 2:0. След двубоя Блекбърн се озова в зоната на изпадащите, тъй като вече е с по-лоша голова разлика от новака КПР, заемащ понастоящем спасителната 17-а позиция.