3. Салпингидис разплака Украйна и прати Гърция на Световно първенство

Салпингидис разплака Украйна и прати Гърция на Световно първенство

Крал Ото отново заложи на дефанзивна тактика и този път постигна знаменит триумф на стадион „Донбас Арена” в Донецк

Европейският шампион от 2004 година Гърция се класира за Световното първенство в ЮАР догодина, след като постигна ценна победа с 1:0 при гостуването си на Украйна в Донецк в срещата реванш от плейофа между двата отбора. След нулевото равенство в Атина преди 4 дни, „елините” стигнаха до минималната победа, която ги прати директно на Мондиал 2010. Като цяло Украйна имаше пълно превъзходство през всичките 90 минути, но Ото Рехагел бе подредил отбора на Гърция по отличен начин в отбрана, а в същото време Салпингидис се възползва от една от малкото възможности за гол и отбеляза историческо попадение за своята родина.

Домакините от Украйна започнаха вихрено мача и от самото начало показаха, че ще търсят победата на всяка цена. Още в 9-ата минута те можеха да открият резултата, но техният капитан Андрий Шевченко стреля високо над напречната греда от около 10 метра. Гърция от своя страна излезе с доста дефанзивни футболисти и предимно се бранеше в първите минути на двубоя.

Гостите разчитаха предимно на дълги подавания в предни позиции и организирането на бързи контраатаки. В 19-ата минута Салпингидис се забави с удара си, въпреки че бе останал на чиста позиция, но в 31-ата минута нападателят на ПАО не сгреши.

Той получи отлично подаване от Самарас зад отбраната на домакините, излезе очи в очи с Пятов и технично пусна топката с левия крак в долния ляв ъгъл за 0:1. След гола домакините се втурнаха в търсенето на изравнително попадение и успяха да стигнат до няколко добри ситуации, но Шевченко, Алиев и Милевский не бяха концентрирани пред гола. Украинците успяха да подложат отбраната на Гърция под огромно напрежение до края на първата част, но въпреки това не достигнаха до изравняване на резултата.

Украйна започна изключително активно втората част и стигнаха до отлично положение в 51-ата минута, но удар на Шевченко попадна право в ръцете на стража на гостите. В 55-ата минута пък мощен удар на Алиев от фаул бе спасен по брилянтен начин от Цорвас. В 59-ата пък Шева стреля много силно от дъгата, но отново вратарят на „елините” спаси своя отбор от изравнително попадение. В 62-ата минута пред десния бранител на Украйна Ракитсис се откри отлична възможност да изравни резултата. Той овладя топката на гърди в наказателното поле, нагласи я на десния си крак, но ударът му бе твърде слаб и попадна право в ръцете на Цорвас. Последваха нови силни минути за Украйна, но до опасно положение така и не се стигаше.

С течение на времето футболистите на Михайличенко сякаш се предадоха и просто доиграваха мача. Солидната отбрана на Гърция действаше безотказно и предотвратяваше всяка опасност в наказателното поле. Силите на Шева и компания привършиха в последните 10 минути и Украйна така и не успя да наложи тотален натиск, с който да стигне поне до един гол. Все пак в последните секунди на двубоя Селезнов можеше да се разпише с хубав удар с левия крак, но отново Цорвас спаси.

В крайна сметка резултатът остана непроменен и така с общ резултат 1:0 от двата мача Гърция се класира за Световното първенство в ЮАР догодина, а за Украйна остава разочарованието от достигането до бараж и факта, че украинците изтеглиха възможно най-лекия жребий, но въпреки това не успяха да се възползват от своя шанс.

Украйна – Гърция 0:1
0:1 Салпингидис 31’

Украйна: Пятов, Ракитсис, Кучер, Михалик (Гай 66’), Качериди, Кобин, Алиев (Селезнов 57’), Тимошчук, Яромоленко (Гусев 69’), Милевский, Шевченко

Старши треньор: Алексей Михаиличенко

Гърция: Цорвас, Спиропулос, Видра, Киргиакос, Морас, Папастопулос (Плиацикас 29’), Кацоранис, Карагунис, Самарас (Гекас 63’), Харистеас (Циолис 71’), Салпингидис

Старши треньор: Ото Рехагел

Жълти картони: Качериди (Украйна), Кацоранис, Винтра, Киргиакос (Гърция)

Съдия: Оларио Бенкуаренса, Португалия