1. Novsport
  2. Европейски футбол
  3. Сърбия спасява футбола си

Сърбия спасява футбола си

Сърбия планира съкращаване на местната Суперлига от 16 на 12 отбора, което е планирано от сезон 2026/27, а също така планира и други реформи във футбола, за да бъде отново конкурентна на европейско ниво

Сърбия спасява футбола си

Сърбия планира съкращаване на местната Суперлига от 16 на 12 отбора, което е планирано от сезон 2026/27, а също така планира и други реформи във футбола, за да бъде отново конкурентна на европейско ниво. Срещата с футболните отбори от Суперлига та и Първа лига беше инициирана от Футболния съюз (ФСС) с ясната инициатива, че се търси отворена дискусия.

"Всичко, което инициираме, е в интерес на издигането на сръбския футбол на по-високо ниво - отново да имаме сръбски играчи сред най-добрите в Европа, а нашите клубове и повече като бройка редовно да играят в състезанията на УЕФА. Искаме и националният ни отбор да е силен и готов за пробиви на големите първенства. Освен всичко друго, анализът на УЕФА ни показва, че в топ 250 клубовете в Европа има два пъти по-малко футболисти в сравнение с преди шест години. И като изключим опитните футболисти, които са на възраст над 28 години, бройката става още по-тревожна. Всички много добре знаем какво означава това за визията и качеството на националните отбори, започна изказването си генералният секретар на ФСС Бранко Радуйко, цитиран от официалната страница на местната футболна централа.

Той добави, че конкурентността в местното първенство е на много ниско ниво. "Изводът е ясен, каза още Радуйко. За да избегнем срив, трябва да дадем тласък на нови положителни тенденции".

След като приключи дискусията, клубовете единодушно подкрепиха предложенията. Идеята за намаляване на Суперлигата на Сърбия до 12 клуба от сезон 2026/27 и Първа лига да бъде организирана по различен начин, т.е. да бъде професионална за развитие, беше одобрена от всички.

Също така беше взето решение парите от Фонд Солидарност, които УЕФА превежда на всяка страна, да не се раздават на клубовете, а с тях да се построят 60 терена до края на 2026-а година. И понеже парите по това перо няма да стигнат, остатъкът ще бъде покрит от държавния бюджет. Някои терени ще бъдат официални за мачове, а други – тренировъчни.

Сърбите предвиждат промени и в структурата на първенствата при подрастващите с една-единствена цел – по-конкурентни мачове, които да изграждат младите и да им помагат да влязат по-бързо и по-лесно в мъжкия футбол.