3. Шок! Испания се издъни срещу Швейцария – 0:1 (видео)

Шок! Испания се издъни срещу Швейцария – 0:1 (видео)

„Ла Фурия” отправи 24 удара, но не вкара гол на блестящия Беналио

Националният отбор на Швейцария поднесе най-голямата изненада от началото на Световното първенство в ЮАР, след като успя да победи считания за супер фаворит тим на Испания с минималното 1:0 в първия мач на двата отбора от група „Н”. „Ла Фурия” имаше предимство през почти целия мач, отправи 24 удара, но така и не успя да преодолее блестящия в днешния ден Диего Беналио и така попадението на Желсон Фернандес в началото на втората част се оказа решаващо. Първото полувреме двата отбора почти приспаха зрителите в Дурбан, но след почивката се получи страхотен мач, в който бяха уцелени две греди и изпуснати куп положения. В крайна сметка обаче трите точки отидоха при "кръстоносците", които не са допускали гол на световни финали от 1994 година, с което изравниха рекорда на Италия от 5 поредни сухи мрежи.

Испания започна по-силно срещата и наложи силен натиск в началните минути, който обаче така и не пречупи отбраната на Швейцария. В 16-ата минута дойде и първият точен удар от страна на „Ла Фурия”. Давид Силва проби отляво и стреля по земя по диагонала, но топката попадна право в ръцете на Беналио.

В 24-ата минута Пике пропусна най-чистото положение за еврошампиона. Той получи страхотен пас от Иниеста в наказателното поле, финтира бранителя пред себе си, но след това стреля право в тялото на вратаря. Швейцария пък отговори с хубав удар от фаул на Циглер, който насочи топката в долния ляв ъгъл, но Касияс внимаваше и спаси.

Към края на полувремето натискът на Испания се засили още повече и минута преди последния съдийски сигнал Давид Вия също имаше отличен шанс да се разпише. Той получи топката в наказателното поле, финтира Грихтинг и пробва техничен удар над вратаря, но Беналио внимаваше и запази нулевото равенство преди почивката.

Още от самото начало на втората част Испания започна да атакува масирано, но въпреки това Швейцария успя изненадващо да стигне до гол в 52-ата минута. Тогава вратарят Беналио изрита далеч напред една топка, Дердьок се пребори с бранителите на „Ла Фурия”, след което бе блокиран от излезлия Касияс, последва рикошет, а притичалият Желсон Фернандес вкара топката в опразнената врата, за да даде шокиращ аванс на „кръстоносците”.

Испания веднага се втурна да изравнява и в ответната атака Давид Вия стреля от границата на полето, но ударът му бе слаб и не затрудни Беналио. В 63-ата минута пък Иниеста пробва техничен удар от границата, който обаче профуча на около метър от левия страничен стълб. В игра се появиха Фернандо Торес и Хесус Навас, но и те не успяха да променят с нещо играта на Испания, която вървеше добре, но не водеше до голови положения.

В 68-ата минута пред Торес се откри първото положение, но негов удар от дъгата премина над вратата на Беналио. Две минути по-късно пък и напречната греда се притече на помощ на швейцарския вратар. Шаби Алонсо получи топката по земя от корнер и стреля мощно с десния крак от дъгата, но коженото кълбо разтресе напречната греда за щастие на „кръстоносците”. Малко след това и другата резерва Хесус Навас пробва своя късмет с удар по диагонала, който обаче не се оказа проблем за Беналио.

В 75-ата минута пък Швейцария бе много близо до втори гол. Дердьок направи феноменален рейд в половината на Испания, подигра се с двама бранители в наказателното поле и стреля технично с десния крак покрай Касияс, но за щастие на испанския вратар топката срещна левия страничен стълб.

Малко след това Хесус Навас отново пробва хубав удар с десния крак по диагонала, но топката отново не намери очертанията на вратата и профуча на около педя от десния страничен стълб. Швейцария пък отговори с опасен удар на Барнета, който премина опасно над вратата на Касияс.

До края на срещата Испания не успя да се възползва от териториалното си предимство и Швейцария успя да постигна страхотна победа над големия фаворит за титлата в ЮАР.

Испания – Швейцария 0:1
0:1 Фернандес 52’

Испания: Касияс, Серхио Рамос, Пуйол, Пике, Капдевиля, Бускетс (Торес 61’), Шаби Алонсо, Шави, Иниеста (Педро 77’), Давид Силва (Навас 61’), Давид Вия
Селекционер: Висенте Дел Боске

Швейцария: Беналио, Лихщайнер, Сендерос (Вон Берген 36’), Хюгел, Циглер, Грихтинг, Инлер, Барнета (Егеман 90+2’), Фернандес, Н’Куфо, Дердьок (Якин 79’)
Селекционер: Отмар Хитцфелд

Жълти картони: Грихтинг, Циглер, Беналио, Якин (Швейцария)
Съдия: Хауърд Уеб от Англия
Стадион: „Дурбан” в Дурбан, 62,453 зрители

Пеп: Арсенал се защитаваше много добре

Мениджърът на Сити разбира защо противникът е бавил времето

Медиите в Испания: Сезонът за Тер Стеген приключи!

Както е известно, вратарят се контузи срещу Виляреал

Лайпциг с грешна стъпка в Бундеслигата при визитата си на Санкт Паули

Барса се отърси от загубата срещу Монако и размаза Виляреал (ВИДЕО)

Каталунците постигнаха гръмка победа с 5:1

Шок за Барса! Тер Стеген май се контузи тежко

Той бе изнесен на носилка

Рома разби Удинезе след уволнението на Де Роси (ВИДЕО)

Неговият наследник Иван Юрич тръгна отлично

Щутгарт разпиля Борусия Дортмунд с 5:1

Исторически срам за финалиста от Шампионска лига

НА ЖИВО: Интер - Милан 1:2

Следете тук Дерби дела Мадонина

Атлетик Билбао записа победа над Селта и продължава да трупа увереност в Ла Лига (ВИДЕО)

Баските победиха с 3:1