3. Шок! Манчестър Юнайтед изгърмя в Базел и изхвърча от Шампионската лига (видео+снимки)

Швейцарците биха с 2:0 английския шампион с много търпение и дисциплина, "дяволите" се запътиха към ада

Швейцарският шампион Базел хвърли бомбата в тазгодишното издание на Шампионската лига като изхвърли един от големите фаворити в турнира – Манчестър Юнайтед още в груповата фаза.

Пред препълнените тринуби на „Сейнт Якоб Парк” Базел спечели с 2:1 в пряката битка за място на 1/8 финалите и прати „червените дяволи” в ада. Марко Щрелер и Александър Фрай бяха героите на Швейцария в сряда вечер с двете си попадения , а Фил Джоунс успя да върне само един гол за Юнайтед в края.

В началните минути англйският тим овладя инициативата, но домакините имаха нужда от само около 7-8 минути, за да се окопитят.

При първия си по-сериозен шанс домакините от Базел поведоха. Както и срещу Бенфика, защитата на Юнайтед се пропука още в началните минути и швейцарците не изпуснаха да накажат грешката.

Щайнхофер центрира, Видич и Смолинг се сблъскаха в опит да изчистят, Шакири овладя отляво, но Давид Де Хеа допсуна грешка като изби право на пътя на Марко Щрелер и нападателят не сгреши за 1:0.

След попадението „червените дяволи” контролираха мача, но атаките им се развиваха в бавно темпо и изненадата в предни позиции липсваше, което улесни задачата на Базел при блокирането на нападенията им.

След половин час игра Уейн Рууни пропиля най-чистия шанс за Юнайтед през първата част. Гигс намери десетката на англичаните, той пусна към Нани, португалецът финтира съперника си по флнга и пусна прострелно към Рууни, но от чиста позиция той не можа да нацели добре топката и пощади Базел.

В края на полувремето действията се развиваха изцяло в полето на „кръстоносците”, но Юнайтед така и не можеше да пробие стената пред себе си.

За капак на всичко лошо през първата част за гостите, основният стълб в отбраната Неманя Видич се контузи лошо след сблъсък с Щрелер, който настъпи коляното на сърбина и той бе заменен от Джони Еванс в 44-ата минута.

Юнайтед започна амбицирано втората част – Гигс намери Рууни, който стреля веднага, но шутът мина встрани. После младата звезда на Базел Шакири имаше шанс да покачи на 2:0, но също би в аут.

След час игра англичаните се настаниха трайно в половината на Базел, но пак им липсваха чистите голови положения. В 64-ата минута Уейн Рууни пак прати кълбото извън рамката, а веднага след този пропуск сър Алекс пусна Дани Уелбек на мястото на Ашли Йънг.

Базел нанесе своя съкрушителен удар в 85-ата минута. Шакири шутира отдалеч, ударът бе блокира, той пак овладя, проби по крилото и достави прекрасно центриране за Фрай на задната греда и той вкара хладнокръвно за 2:0.

Юнайтед поакза дух и успя да върне един гол минута преди края. Зомер спаси мрежата на Базел, но Македа доби в гредата, а при третия опит Фил Джоунс не сбърка за 2:1.

До края драмата бе пълна, а английският шампион направи всичко по силите си да стигне до равенството, но Базел устоя на натиска и удържа една от най-великите победи в клубната си история.

Така финалистът в 3 от последните 4 издания на тунира отпадна още в групите, а Базел и Бенфика ще играят на 1/8 финалите.

В другия мач от група „C” Бенфика спечели минимално с 1:0 в мач без особено знчение и за двата тима. Оскар Кардосо вкара единственото попадение за „орлите” от Лисабон още в 7-ата минута.

Пьотровски приключи с Полша

Халфът на Лудогорец се прибира по-рано в Разград

Халф на Реал: №1 сме, но влизаме в мачовете твърде спокойния

Халфът на Реал Мадрид Федерико Валверде обясни какво липсва на "белите" през настоящия сезон

Александър Павлович се присъедини към лагера на Германия

Халфът Александър Павлович от Байерн Мюнхен се присъедини към лагера на германския национален отбор по футбол преди мача от Лигата на нациите срещу Нидерландия

Ливърпул иска играч на Борусия Д

Ливърпул проявява сериозен интерес към Джейми Гитънс и дори изпраща скаути за мачовете на Борусия Дортмунд и младежкия национален отбор на Англия

Кан: Нюбел е предимство за титулярен вратар на Германия

Легендарният вратар Оливер Кан не вижда фаворит в надпреварата за титулярната позиция в германския национален отбор по футбол между Александър Нюбел и Оливер Бауман

Милан иска двама датчани

Милан проявява сериозен интерес към халфовете на датския национален отбор Мортен Френдруп и Андреас Олсен

Влахович напуска Ювентус?

Бъдещето на Душан Влахович в Ювентус остава под въпрос

Треньорът на Англия коментира екпериментите си

Вижте какво каза Лий Карсли

Треньорът на Испания се кефи на победата над Дания

Доволни сме от победата и начина, по който приложихме на терена стратегията ни за мача